Režiser z vodomcem nagrajenega filma Balint Szimler je ob prejemu priznanja povedal, da so časi na Madžarskem trenutno težki, zato se mu je zdelo, da mora v tej smeri nekaj narediti, saj je želel s filmom opozoriti na zastarele načine delovanja. Film Črna pika prikazuje strog šolski sistem, v katerem ni prostora za popuščanje, nastal pa je brez podpore države in s kar 19 koproducenti, ki so prišli do konsenza, da je čas za solidarnost in za to, da čase, polne prevar in zatiranja, prikažejo ne le na Madžarskem, ampak tudi drugod, kot je mnenja Szimler.
Nagrada občinstva zmaj pa je šla filmu Manas režiserke Marianne Brennand, ki je prejela povprečno oceno 4.71 od 5. Posebna omemba je šla filmu Dobra v režiji Indie Donaldson, nagrado za najboljši kratki film je prejel Oyu (režija: Atsushi Hirai), posebno omembo pri med kratkimi filmi pa so namenili še filmu Aqueronte v režiji Manuela Munoza Rivasa.
Nagrada FIPRESCI mednarodne žirije svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev je šla filmu April v režiji Dee Kulumbegashvili, ki drzno proučuje podeželsko življenje v Gruziji. Mladinska žirija Kinotrip je nagrado podelila filmu Strupeno (režija: Saule Bliuvaite), nagrada žirije Art kino mreže Slovenije pa je šla filmu Ravno obratno Jonasa Trueba, ki praznuje ljubezen, a malce drugače. Za najboljši film Jadranske festivalske mreže pa so s povprečno oceno 4,55 od 5 izglasovali film Valovanje.
Na 35. izdaji festivala je bilo na ogled 91 celovečernih filmov in trije sklopi kratkih filmov iz 51 držav. Skupaj je bilo 295 projekcij, večina v Ljubljani, od tega 24 tudi v Mariboru, po sedem v Kranju in Celju ter osem v Novem mestu. Največ zanimanja je bilo za filme Anora, Konklave, Substanca, Sosednja soba, Pozno poleti, Emilia Perez ter Brutalist, filme pa si je ogledalo okoli 36 tisoč ljubiteljev sedme umetnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.