Film/TV

33. Liffe z občinstvom 'v živo' in 90 celovečerci

Ljubljana, 20. 10. 2022 16.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B. T., STA
Komentarji
0

33. Ljubljanski mednarodni filmski festival (Liffe), ki bo potekal med 9. in 20. novembrom, se bo po dveh pandemičnih letih v celoti vrnil pred občinstvo. Obeta se 90 celovečernih in okoli 30 kratkih filmov, deset filmov bo na voljo tudi prek videa na daljavo.

Direktor festivala Liffe Simon Popek je novinarski konferenci razkril, da 33. izvedba festivala programsko še ne bo takšna, kot ga je bilo občinstvo vajeno pred letom 2020, temveč bo nekje pri 85 odstotkih. Nekaj več kot običajno bo na ogled kratkih filmov, okoli trideset, medtem ko si lahko obetamo devetdeset celovečernih filmskih stvaritev.

Trikotnik žalosti režiserja Rubena Östlunda je dobitnik zlate palme v Cannesu.
Trikotnik žalosti režiserja Rubena Östlunda je dobitnik zlate palme v Cannesu. FOTO: Liffe

Kot je že običajno, bodo na festivalu v ustaljenih sekcijah predstavili presek najbolj zanimivih filmov sodobnih kinematografij po svetu ter nagrajence pomembnih filmskih festivalov. Precej opazna je rast ustvarjalk, kar je še posebej očitno pri fokusu sodobnega kosovskega filma, v katerem je vseh pet izbranih filmov delo režiserk.

Letošnja novost je t.i. jadranska mreža festivalov, v katero so se povezali še festivali iz Sarajeva, Zagreba, Herceg Novega in Beograda, kjer bodo nazadnje izbrali zmagovalni film, ki bo podprt s sredstvi za distribucijo. Platforma je po Popkovih besedah drugi vir iz programa Ustvarjalne Evrope Media, iz katerega lahko črpajo finančna sredstva za Liffe.

V tekmovalnem programu Perspektive, ki ga sestavljajo prvi ali drugi celovečerni filmi mladih avtorjev, mednarodna žirija pa najboljšemu podeli nagrado vodomec, bodo prikazali deset filmov različnih tematik. O odraščanju bodo pripovedovali islandski film Čudovita bitja, kanadski Falcon Lake in belgijski film Igrišče. Iz Francije bosta na ogled Neustavljivi o vihravem prijateljstvu med najstnicama v Parizu ter Prezaposlena na temo prekarnosti in različnih služb matere samohranilke.

Bolivijski film Naš dom prikazuje reven kmečki par, ki se sooča s pomanjkanjem vode, švicarski film Nemir razmišlja o politiki in družbi Evrope v drugi polovici 19. stoletja, avstralski vsakdan pa bo prikazan v filmu Ravnine. S Hrvaške bo tekmoval film Varen kraj, ki temelji na tragični izkušnji režiserja Juraja Lerotića, ki je "svojo" vlogo tudi odigral. Slovensko kinematografijo bo zastopal film Moja Vesna slovenske režiserke v Avstraliji Sare Kern o deklici, ki se ne more soočiti z materino smrtjo.

Lea Seydoux, Viggo Mortensen in Kristen Stewart v filmu Zločini prihodnosti Davida Cronenberga
Lea Seydoux, Viggo Mortensen in Kristen Stewart v filmu Zločini prihodnosti Davida Cronenberga FOTO: Liffe

Sekcija Predpremiere bo ponudila nagrajence najvidnejših filmskih festivalov, kot so Cannes, Rotterdam, Berlin in Benetke, med njimi dobitnika letošnjega berlinskega zlatega medveda Alcarras režiserke Carle Simon in zlate palme v Cannesu Trikotnik žalosti režiserja Rubena Östlunda. Občinstvo bo med drugim lahko videlo tudi najnovejše filme Stephena Frearsa, bratov Dardenne, Christiana Mungiuja ter dva filma Ulricha Seidla.

V isti sekciji bodo na ogled še arhivsko-dokumentarni pogled na gibanje LGBT v Sloveniji LGBT SLO 1984 režiserja Borisa Petkoviča, koprodukcija s slovensko udeležbo Najsrečnejši človek na svetu makedonske režiserke Teone Strugar Mitevske ter kostumska drama o avstrijski cesarici Sisi z naslovom Korzet režiserke Marie Kreutzer.

Juliette Binoche in Vincent Lindon v filmu Obe strani rezila režiserke Claire Denis.
Juliette Binoche in Vincent Lindon v filmu Obe strani rezila režiserke Claire Denis. FOTO: Liffe

Sekcija Kralji in kraljice bo med drugim vsebovala najnovejši film zaprtega iranskega režiserja Džafarja Panahija Brez medvedov, drugi del družinske trilogije Floriana Zellerja Sin, ponovno z Anthonyjem Hopkinsom v igralski zasedbi, ter Praznik dela režiserja iz BiH Pjera Žalice. Retrospektiva bo posvečena Miklosu Jancsu, ki bo madžarskega cineasta predstavila prek sedmih filmov. Še en filmski sklop bo prikazal dela hrvaškega režiserja Rajka Grlića in drugih predstavnikov filma iz bivše Jugoslavije, ki so študirali na praški filmski šoli.

Na ogled bo tudi Izgubljeni kralj Stephena Frearsa.
Na ogled bo tudi Izgubljeni kralj Stephena Frearsa. FOTO: Liffe

Za vse tiste, ki tudi na Liffu lovijo najnovejše izdelke znanih režiserjev, pa lahko povemo, da bodo lahko ujeli tudi filme Davida Cronenberga (Zločini prihodnosti), Martina McDonagha (Duše otoka), Parka Chan-wooka (Dvojna prevara), Louisa Garrela (Kako rešiti planet), Darrena Aronofskega (Kit), Claire Denis (Obe strani rezila), Francaisa Ozona (Peter von Kant) in pripadajočo klasiko Grenke solze Petre von Kant kultnega Rainerja Wernerja Fassbinderja.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.