Letošnji ljubljanski mednarodni filmski festival, ki se po napovedih organizatorjev vrača v kinodvorane, bo v 32. izvedbi med 10. in 21. novembrom ponudil 79 celovečernih in 16 kratkih filmov. Kot je za festival že običajno, so filme uvrstili v običajne festivalske sklop, in sicer Perspektive je uradni tekmovalni sklop mladih režiserjev za nagrado vodomec, Predpremiere s filmskimi vrhunci, odkupljenimi za predvajanje po Sloveniji, Kralji in kraljice z deli prepoznavnih in nagrajevanih mojstrov sodobnega filma, Panorama svetovnega filma, ki bo vsebovala festivalske favorite s petih celin, Ekstravaganca pa bo postregla s sladkorčki t. i. polnočnega kina z drznejšimi vsebinami.
Seveda niso pozabili na Kinobalon za otroke in najstnike med 5. do 14. letom, v Fokusu bomo letos gledali ciklus novega gruzijskega filma, Retrospektiva bo ponudila Prepovedane ženske, ciklus Posvečeno so posvetili nedavno preminulemu Jeanu-Paulu Belmondu, Evropa na kratko pa se imenuje tekmovalni program kratkih filmov.
Tekmovalna sekcija Perspektive s filmi, ki se bodo potegovali za nagrado vodomec, šteje deset filmov, med katerimi so tudi na FSF v Portorožu nagrajeni film Inventura Darka Sinka in hrvaško-slovensko-brazilska koprodukcija Morena v režiji Antonete Alamat Kusijanović ter italijansko-francosko-slovenska koprodukcija Telesce režiserke Laure Samani.
Kot rečeno, bo čast otvoritvenega filma 10. novembra v Cankarjevem domu pripadla filmu Pravi moški režiserke Marie Schrader. Gre za tragikomično zgodbo, ki raziskuje človekovo dojemanje ljubezni in hrepenenja ter se poglobi v vprašanje, kaj nas dela ljudi. Znanstvenica Alma je zaposlena v slovitem Pergamonskem muzeju v Berlinu. Da bi si zagotovila finančna sredstva za raziskave, privoli v sodelovanje pri nenavadnem eksperimentu. Tri tedne mora sobivati s humanoidnim robotom, ki naj bi se v tem času preobrazil v Alminega idealnega partnerja. Tako spozna Toma, čednega robota v človeški podobi, ki je ustvarjen za to, da jo osreči. Film je prejel nagrado za najboljšo žensko vlogo na Berlinskem festivalu in štiri priznanja na Nemških filmskih nagradah (najboljši film, režija, scenarij in ženska vloga).
Med vrhunci festivala tako ne gre zgrešiti novega filma Bendetta nizozemskega režiserja Paula Verhoevena (Prvinski nagon, Robocop, Popolni spomin) o lezbičnem odnosu med italijanskima nunama v 17. stoletju, filma Dogodek režiserke Audrey Diwan, ki je prejemnik zlatega leva na beneški Mostri, zmagovalca Berlina Nesrečni fuk ali Nori pornič v režiji Raduja Judeja, nadrealistične zgodbe o božjih čudežih Nebesa Srdjana Dragojevića, v sklopu Predpremier si bomo lahko ogledali tudi film Prasica, slabšalno ime za žensko Tijane Zinajić, zmagovalni film letošnjega FSF, dramo Vse je bilo v redu francoskega cineasta Francoisa Ozona in novi film Vzporedni materi kultnega španskega režiserja Pedra Almodovarja. Sekcija Kralji in kraljice nas bo razveselila tudi s filmoma Francoska depeša Wesa Andersona in Vorteks francoskega ljubitelja ekstremov Gasparja Noeja.
Čeprav zaenkrat organizatorji držijo pesti, da bo festival dejansko lahko izveden v kinodvoranah, so se vseeno odločili tudi za deloma hibridni format, saj je prek platforme videa na zahtevo trenutno potrjenih 16 festivalskih filmov. Od nagrad bodo podelili še nagrado občinstva Zmaj, nagrado mednarodne žirija svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev FIPRESCI, nagrado za najboljši kratki film, nagrado Art kino mreže Slovenij in nagrado mladinske žirije Kinotrip. Filmi bodo poleg Cankarjevega doma na ogled v izbranih ljubljanskih kinematografih, nekaj izbranih filmov pa bo na ogled tudi v Novem mestu, Mariboru in Celju.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.