Domača scena

Slovenski plesalci odlični na domačem SP v treh različnih disciplinah

Podčetrtek, 14. 12. 2022 08.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Klavdija Zver
Komentarji
1

Plesna zveza Slovenije je na pobudo predsednice sekcije za moderne tekmovalne plese Fione Johnson prevzela organizacijo svetovnega prvenstva v jazzu, baletu in modernu&contemporaryju, ki bi moralo potekati v Egiptu, a je bilo dober mesec pred začetkom odpovedano. Ideja, ki se je sprva zdela nora, saj organizacija takšnega tekmovanja poteka od enega do treh let, se je izkazala za odlično priložnost tako za zvezo kot tudi za mlade plesalce, ki so na koncu iztržili kar 29 odličij.

V Podčetrtku je od 28. 11. do 1. 12. potekalo svetovno prvenstvo v modernih tekmovalnih plesih, ki je bilo sprva načrtovano v Egiptu, a so ga mesec pred začetkom odpovedali. Predsednica sekcije za moderne tekmovalne plese pri Plesni zvezi Slovenije Fiona Johnson je s pomočjo ekipe sprejela odločitev, da svojih plesalcev noče pustiti na cedilu, zato so se kar sami lotili organizacije svetovnega prvenstva.  

Slovenski plesalci z 29 odličji uspešni na SP v  jazzu, baletu in modernu&contemporaryju.
Slovenski plesalci z 29 odličji uspešni na SP v jazzu, baletu in modernu&contemporaryju. FOTO: arhiv Plesne zveze Slovenija

"Plesna zveza Slovenije vedno deluje za dobrobit slovenske plesne reprezentance in zato je bila edina logična rešitev ob odpovedi prvenstva v Egiptu, da Sekcija za moderne tekmovalne plese prevzame organizacijo treh svetovnih prvenstev v paketu. Kot predsednica te sekcije imam srečo, da ob meni stoji skupina ljudi, ki je bila pripravljena podpreti to noro idejo, z mano pripraviti vse in hkrati volontersko delati na samem tekmovanju. Tu ni bilo prostora za omahovanje, bil je čas za akcijo," nam je na vprašanje, kaj je botrovalo odločitvi, da se lotijo tako velikega zalogaja, kot je organizacija SP, odgovorila Johnsonova.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tekmovanje je potekalo sedem tekmovalnih dni, v katerih so se zvrstila kar tri svetovna prvenstva. Na njih je svoje veščine prikazalo 2000 plesalcev iz 25 držav. Kako je potekala izvedba tekmovanja, Johnsonova pove: "Vsako veliko tekmovanje ima po navadi pripravljalni čas od minimalno enega do treh let. To je čas, ko se lahko dogovarjaš z občino, iščeš sponzorje in partnerje. Tokrat tega ni bilo. To, kar smo naredili v mesecu in pol, je vsekakor svojevrsten rekord, na katerega smo ponosni. V času, ko so vse večje športne dvorane zasedene ali pa imajo pogodbe z drugimi športi, kot so ligaška tekmovanja, treningi reprezentance in podobno, je bila prva skrb dvorana. Tu so se Športna dvorana Podčetrtek in g. Boštjan Misja izkazali kot odlični partnerji in nam v marsičem priskočili na pomoč. Potrebno je bilo zagotoviti dovolj veliko število namestitev, ki so jih nudili v Termah Olimje in Rogaški, pomembna je bila bližina letališč, poiskati je bilo treba prevoznika za transferje vseh sodelujočih ... Da o tehnični pripravi dvorane ne govorimo. Še enkrat, brez dobre ekipe je vsaka organizacija gola in bosa. Zato gre moja zahvala celotni ekipi PZS, saj brez njih ta projekt ne bi bil možen."

Med tekmovalci, ki so v Podčetrtek pripotovali iz Belgije, Bosne in Hercegovine, Bulgarije, Kanade, Francije, Češke, Cipra, Hrvaške, Nemčije, Madžarske, Finske, Italije, Litve, Črne gore, Severne Makedonije, Norveške, Poljske, Južnoafriške republike, Srbije, Slovaške, Švedske, Švice, Turčije in Ukrajine, pa so izjemni uspeh doživeli tudi domači plesalci, ki so skupno iztržili kar 29 odličij.  

"Uspehu botruje veliko različnih stvari. Trdo delo in talent posameznika, podpora staršev, strokovno vodstvo v plesnih društvih oziroma plesnih šolah, dober sistem in struktura nacionalne panožne organizacije in predvsem dolgoletna tradicija in spoštovanje le-te. Seveda je del tega tudi zmožnost prilagajanja potrebam nove generacije, nenehno vlaganje v znanje, vizionarstvo in pogum," recept za uspeh vidi Johnsonova, ki je bila skupaj z ekipo in predsednikom PZS Jadranom Živkovićem za organizacijo in trud tudi pohvaljena.

Bi to lahko pomenilo, da zaradi vzpodbude še kdaj prevzamete organizacijo takšnega tekmovanja? 

Johnsonova odgovarja: "Prelepe besede s strani predsednika IDO, prof. dr. sc. Veliborja Srdića, so bile potrditev dolgoletne tradicije Plesne zveze Slovenije. Ali bomo kandidirali za izvedbo še kakšnega plesnega spektakla v Sloveniji, pa sedaj ni več odvisno samo od nas. Treba je priznati, da so naša tekmovanja odličen dokaz športnega turizma, ki prinese veliko dobrega, predvsem pa zajetno finančno injekcijo občini, hotelirjem in gostincem. Imamo vsa znanja in dokazljive številke, da bi lahko vsako leto izvedli podobne dogodke. Sedaj je čas, da tudi ostali partnerji, kot so sponzorji, občine, mesta in hotelski kompleksi, pokažejo svoje zanimanje. Svoje znanje pri organizaciji velikih tekmovanj tržim v tujini, ker v Sloveniji do sedaj nismo uspeli dobiti pravega partnerja."

  • 19
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 20

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

artaja
14. 12. 2022 08.35
+3