Osrednja lika predstave V iskanju izgubljenega jezika sta brata, vsak s svojo ideologijo komunizma in fašizma, vsak na svoji strani meje. Ko se po več desetletjih srečata v rojstni vasi, ugotovita, da kljub želji po drugačni identiteti nista ušla bolečini otroštva."To je bilo zelo rizično, predvsem to, kako hkrati ohranjati bolečino te pripovedi in na nek način komičnost. Verjetno so tudi ustvarjalci do zadnjega trepetali, ali bo to delovalo, ampak danes se je pokazalo, da bo," je povedal avtor predstave Goran Vojnović.
Predstava namreč razgalja družinske odnose do te mere, da so tragikomični, predvsem pa pušča like v vrtincu časa, iz katerega ne uspejo naprej. "Iz nekih mikro peskovnikov, iz nekih odnosov med ljudmi se ta krivda vali že leta in leta po svetu in ustvarja vonje, valja ta svet na nek način," je prepričan Radoš Bolčina, ki v predstavi igra lik fašističnega brata Giuseppeja Materazzija. Kaj pa predstavlja lik njegovega sina, ki ga igra Francesco Borchi? "Glavno sporočilo mojega lika je, da ne moremo biti taki, kot sem jaz v predstavi!" se nasmeje.
Besedilo tako kaže nesmisel ideologij, predvsem pa seje dvom. "Ključno sporočilo te predstave je, da je tudi sprava možna. Če bi se ljudje zavedali, kako je spomin varljiv, predvsem osebni spomin, kako je posledično seveda tudi zapisan spomin, napisan na osnovi varljivih spominov, to pomeni, da je zgodovina varljiva," je še dodal Aleš Valič, ki nastopa kot lik partijskega sekretarja Staneta Ramovša. Predstava je dvojezična in obenem del programa Evropske prestolnice kulture.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.