Svetovni mojster origamija, 19-letni Đorđe Jovanović, ki ga je pritegnila nenavadna umetnost, jo je izpopolnil in z njo navdušuje po spletu in svetu. Na družbenih omrežjih ima mednarodno bazo sledilcev, ki jih navdušuje z neverjetnimi stvaritvami.
Kako se je navdušil nad tem na prvi pogled nenavadnim hobijem? "Umetnost zgibanja papirja, s polnim imenom origami, je do mene prišla po popolnem naključju, in sicer, v obliki ninja orožja shuriken, ki sem si zelo želel. Oče, ki ni bil navdušen z idejo posesti orožja, je na YouTube-u našel posnetek papirnate različice shurikena, ki sem jo takoj izdelal in odprl vrata v svet, ki je spremenil moje življenje," je o začetku svojega navdušenja nad tem na prvi pogled nenavadnim hobijem povedal Đorđe, ki ga na družbenih omrežjih najdete pod imenom Origami Sage.
"V tem času smo se preselili v Slovenijo in jaz sem iskal nekaj, s čimer bi se zamotil - izhod iz vsakdanjosti. Metamorfozne lastnosti origamija so me prepričale v neskončne možnosti papirja v kombinaciji s človeškimi idejami," je dodal.
Zdaj vodi delavnice na ljubljanskih osnovnih šolah, deli svoje znanje in ljubezen do te umetnosti, letno se udeležuje origami konvencij v Franciji in na Poljskem, kjer razkazuje svoje izdelke in poučuje svoje lastne origamije.
In kaj mu v tej umetnosti predstavlja največji izziv? "Kot v vsaki umetnosti, lahko rečemo tudi v življenju na splošno, zame največji izziv predstavlja odločitev - odločitev za delo ali nedelo. Velikokrat imam neko zamisel, vendar je pot do realizacije dolga in naporna, lažje se je odločiti za pasivnost in poti s katerimi se navidezno približujemo cilju, vendar se v resnici samo izogibamo in odmikamo zaradi strahu. Seveda, v določenem trenutku pride do končne odločitve, tedaj pa lahko ustvarjam do 18 ur nepretrgoma, pozabim na vse okrog sebe, tudi na to, da moram jesti, piti ... To predstavlja največji užitek, ko proces postane bolj pomemben kot sam cilj. Origami mi daje možnost nenehnega premagovanja samega sebe," pojasnjuje.
Sicer pravi, da origami skupnost pri nas še ni tako razvita kot drugje, a nenehno spoznava nove ljudi, ki posredno in neposredno kažejo interes za to umetnost. "Zato mislim, da bomo kmalu imeli dovolj zainteresiranih za Zvezo origamistov v Sloveniji. Vsako leto se število otrok, kot tudi odraslih ljudi, z navdušenjem za origami povečuje in se zaradi tega organizirajo seminarji, razstave in konvencije po celem svetu, predvsem na Japonskem, Ameriki, Angliji in Španiji," pojasnjuje.
Pa se da to njegovo strast povezati tudi s poklicem? "Origami, kljub temu, da predstavlja umetnost, je neposredno povezan z geometrijo, samoumevno tudi z matematiko. Že vrsto let me zanimajo matematika in programiranje, ki se prepletata z umetnostjo zgibanja papirja. Naslednje šolsko leto grem študirat računalništvo in matematiko na univerzitetnem interdisciplinarnem študijskem programu Fakultete za računalništvo in informatiko ter Fakultete za matematiko in fiziko," nam je pojasnil.
Talenti so mu prinesli čudovito prijateljstvo in sanjsko dekle!
Iskreno je spregovoril o tem, kako so mu Talenti spremenili življenje. "Nikoli še nisem bil izpostavljen javnosti in očitno nisem vajen takega načina življenja. Kot origamist sem preživljal svoje umetniške čase v obliki mirnega čustvenega stanja, v spokoju, a se je to spremenilo, vrinil se je košček stresa, strahu, časovnega pritiska ... Vendar sem od tega veliko odnesel, nimam več strahu pred nastopanjem, zaupanje v svoje sposobnosti se je povečalo, pa tudi samozavest. Prek šova sem spoznal veliko čudovitih ljudi, med njimi tudi dekle svojih sanj. V splošnem, če potegnem najboljše iz vsega, je nastop predstavljal en velik izziv, ki se je še kako obrestoval," je odkrit.
"Pridobil sem veliko število sledilcev in sprejel veliko lepih besed s strani znancev in neznancev. Dobil sem nekaj ponudb za delo, povezano z origamijem, in prošnje za sodelovanje na razstavah in festivalih," je opisal pozitivno izkušnjo.
Ker je bil njegov cilj bolj predstaviti nekaj novega in ne zmagati, nanj konkurenca ni vplivala. "Z navdušenjem sem gledal in poslušal preostale nastopajoče, s finalistom Luko Seškom pa sem ustvaril zelo lepo prijateljstvo," je dodal.
Poseben talent - posebna nagrada
Đorđe si je v šovu Slovenija ima talent prislužil prav posebno nagrado – 3000 evrov. Talenti bodo tudi letos iskali takšne posebne talente, zato ne oklevajte in se prijavite. In kako jo je porabil?
Del ga je namenil nakupu prav posebne rumene kitare, ki jo je poimenoval Judy, "ostanek pa strpno čaka pod blazino na letalske vozovnice do Tokia". Že dolgo si namreč želi obiskali svetovno znano akademijo origamija v Tokiu – ta namreč vsako leto organizira največjo svetovno konvencijo origamija, na kateri se zberejo najboljši z vsega sveta. Ob tej priložnosti izdajajo tudi knjigo z zmagovalnimi diagrami modelov natečaja za najboljše origamije v tem letu. Čeprav se konvencije še ni osebno udeležil, je njegovo ime zapisano že v dveh knjigah.
In prav možno je, da bo Đorđe prav letos vendarle odletel v deželo, kjer domuje ta njegova ljuba umetnost. Držimo pesti!
Ne zamudite predizborov, sicer pa se lahko še vedno prijavite TUKAJ.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.