V registru potencialnih darovalcev se je znašel po naključju. "Z radiem smo se udeležili krvodajalske akcije in potem so mi v roke dali še papir z vprašanjem, ali bi kdaj daroval kostni mozeg," pravi.
Ni veliko razmišljal: "Ker je večja verjetnost, da bom zadel na lotu, kot da bom daroval kostni mozeg, sem podpisal, prepričan, da me nikoli ne bodo poklicali."
Potem pa je nekega dne, tri leta kasneje, prišel klic: "Mislim, da je bil ponedeljek, vem pa, da sem v pižami stal na balkonu. Najprej sem mislil, da gre za šalo. Ampak ko mi je gospa povedala, s katerega oddelka kliče, mi je bilo jasno, da gre zares. Povedala mi je, da sem potencialni darovalec za bolno dekle in da sem njena zadnja možnost. Ob osmih zjutraj v pižami stati na terasi in slišati kaj takšnega je vsekakor nerealno. Vprašali so me, ali sem pripravljen darovati. Seveda sem bil za."
Sledil je ves postopek, ki se je zaključil z odvzemom celic: "Najprej testiranje in potrjevanje, ali sem res tisti pravi darovalec. Potem pa so mi na dom poslali paket injekcij Neupogen, ki sem jih vbrizgal v svoje telo. To je v mojem telesu pospešilo proizvajanje kostnega mozga, tega pa so nato odvzeli s pomočjo naprave, ki ločuje dele krvi."
Poudarja, da je postopek neboleč: "Šest ur si na stolu, vmes pa potrebuješ nekoga, ki te malo zabava, da ti ni preveč dolgčas."
In kako je živeti z zavedanjem, da si nekomu rešil življenje? "Sploh ne veš, kaj si naj misliš, vse skupaj je zelo nerealno. Jaz sicer verjamem v dobro karmo, v to, da se bo tudi zame našel darovalec, če se mi to zgodi. Največ, kar lahko narediš, je, da nekomu rešiš življenje. Vse pozivam k temu, da se vpišejo na seznam. Ne boli, nič vas ne stane, nekdo pa bo zaradi vas potencialno živel – in to je dejanje, ki ti spremeni življenje."
Pa bi vse skupaj ponovil? "Seveda bi in bom, če bo možnost za to."
"Daj se na seznam" in reši življenje
Posameznik lahko vpis opravi iz domačega naslanjača na spletni strani www.slovenijadonor.si. V spletnem obrazcu poda že nekaj osnovnih zdravstvenih in drugih podatkov, na osnovi katerih lahko ocenijo, ali je primeren za potencialnega darovalca. Ustrezen potencialni darovalec po izpolnitvi obrazca prejme paket za odvzem brisa, v katerem so navodilo, paličica za odvzem brisa ustne sluznice ter kuverta s plačano poštnino, v kateri odvzeti bris vrne na naslov Slovenija Donor. In to je v tem koraku vse.
Na podlagi prejetega brisa ustne sluznice darovalca določijo tkivna znamenja, ki so pomembna za uspešno presaditev, saj se morata bolnik in darovalec v njih ujemati. Darovalci se z vpisom v Slovenija Donor anonimno vpišejo tudi v svetovni register, ki obsega trenutno skoraj 39 milijonov potencialnih darovalcev. Statistika sicer pravi, da je 0,4 odstotka do sedaj vpisanih potencialnih darovalcev v Slovenija Donor potem tudi darovalo KMC.
V register se lahko vpišejo vsi, ki imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, so stari najmanj 18 in največ 45 let in tehtajo vsaj 50 kilogramov. Potencialni darovalec tudi ne sme imeti kroničnih bolezni, kot so rakava obolenja, avtoimunske bolezni in srčno-žilne bolezni.
V letošnji akciji bodo ljudi nagovarjali s pomočjo družbenih omrežij ter tudi s pomočjo fakultet. Akcija bo intenzivno potekala poleti, njeni organizatorji pa si želijo, da bi z njo dosegli zavedanje, da je za stabilen register treba skrbeti ves čas.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.