"Lotili smo se tako, da smo najprej pogledali statistiko, da smo videli, kakšna je situacija v Sloveniji. Nato smo za mnenje vprašali tudi par strokovnjakov, psihologov, da nam razložijo, kako občutek varnosti vpliva na na ženske, na posameznike," je o akciji, ki so jo pred dnevi začeli na portalu Zadovoljna.si, povedala urednica Natalija Čepon. Na kaj vse so naleteli med raziskovanjem? "Ugotovile smo, da se ženske v družbi ne počutijo več tako varno, kot so se včasih. Podoben občutek imajo tudi moški, čeprav gre za manjši odstotek," je razložila in dodala: "Ugotovile smo tudi, da veliko mladih žensk s seboj nosi solzivce, ki jim jih kupijo starši, a jih žal ne znajo uporabljati."
Zadovoljna.si bo trem bralkam podarila tudi tečaj samoobrambe, o izkušnjah pa so se pogovarjale tudi z znanimi Slovenkami. Ana Klašnja se spomni svojega štopa na morje. "Pobral me je v Ljubljani, potem pa sem že na poti proti Primorski ugotovila, da je spodaj pokrit samo z brisačo, zgoraj pa je imel srajco. Ves čas sva se pogovarjala, a meni se je slovenska obala vlekla v nedogled, ker je začel vedno bolj dvigovati brisačo. V tistem boju, da se ne bi kaj zgodilo, so mi začeli možgani delati v smer, kaj bom naredila, če zaklene avto, če kam zapelje, kaj bom uporabila. Nato sem čakala mejo in ga prosila, da me tam pusti, ker sem se tam počutila varno," je zaupala. "Bilo mi je zelo neprijetno, zato sem od takrat naprej ves čas seboj nosila škarje," je še dodala.
Skoraj vsaka ima kakšno zoprno izkušnjo, a z nekaj sreče se dobro izteče. Kaj pa lahko storimo kot družba? "Prevečkrat smo samo opazovalci, stojimo ob strani in se bojimo izpostaviti. Ni malo primerov, ko gre človek raje mimo, pogleda stran, kot da bi se vmešaval. Vsak od nas bi moral prevzeti lastno odgovornost, da vsak lahko naredi nekaj, da se bomo kot družba počutili bolj varno," je prepričana naša voditeljica in športna novinarka Sanja Modrić. "Sama se tepst ne bom šla, a vseeno lahko pomagamo drugače," je prepričana tudi žirantka šova Slovenija ima talent Ana.
"Mogoče sem samo star 'fotr', ki razmišlja, da bi se to lahko popravilo tako, če bi se spomnili, kako je biti prijazen. Če si v lokalu, v moški ali ženski družbi, še posebej pa na družbenih omrežjih, si ne smeš dovoliti biti nesramen, agresiven ali žaljiv. Smo lahko najprej prijazni?" pa je vsem na srce položil Lado Bizovičar.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.