Meseca junija se bo odvilo 60. Borštnikovo srečanje. Tokrat je tekmovalni program sestavila Ajda Rooss. Kot je povedala na razglasitvi uvrščenih v tekmovalni program, uprizoritve sodobnega slovenskega gledališča tudi v letu 2024 ostajajo močna in pronicljiva refleksija perečih družbenih in eksistencialnih vprašanj. "Vendar se v iskanju družbene relevantnosti pogosto ujamejo v pasti zgolj analitičnih, konceptualnih ali provokativnih pristopov," je navedla.
![Junija 60. Borštnikovo srečanje, v tekmi za nagrade 12 uprizoritev.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2019/f6251ba692_62333953.jpg?v=7800&fop=fp:0.42:0.42)
"Izzvale oz. vznemirile so me tiste umetniško celovite predstave, ki presegajo zgolj estetski užitek ali intelektualno intrigantnost ter se dotaknejo človeka v njegovih najglobljih plasteh intuitivnih, asociativnih in duhovnih izkušenj. To so predstave, ki segajo onkraj vidnega in otipljivega ter gledalca povežejo z nečim globljim - presežnim, arhetipskim, univerzalnim. Ne le da odsevajo resničnost, temveč jo v njem preoblikujejo, prebujajo nova čutenja in odpirajo prostor za nove pomene," je še dodala.
Izpostavila je mlajše generacije ustvarjalcev, ki "s svojo bogato asociativno in metaforično izraznostjo na novo preoblikujejo gledališko krajino v prostor raznolikih perspektiv", ter vlogo igralk in igralcev. "Prav igralski presežki so tudi v preteklem letu predstavljali temeljno vrednost slovenskega gledališča in ponovno potrdili njegov izjemni potencial za dosego najvišjih umetniških standardov," ocenjuje.
"Pričujoči izbor presega razumevanje gledališča zgolj kot prostora odseva in refleksije - pojmuje ga kot prostor presežnega in transformacije. Toda takšno gledališče zahteva pogum. Pogum gledalcev, da se prepustijo neznanemu, in pogum ustvarjalcev ter snovalcev repertoarnih politik, da prestopajo meje ustaljenih uprizoritvenih konvencij in narativnih modelov," je še povedala.
Izbor je opravila po ogledu okoli 120 uprizoritev s premiero v preteklem koledarskem letu in jih v tekmovalni program uvrstila najvišje možno število. Izbrane predstave bodo prikazane na 60. Festivalu Borštnikovo srečanje, ki bo poleg tega ponudil še raznolik spremljevalni program.
![Junija 60. Borštnikovo srečanje, v tekmi za nagrade 12 uprizoritev](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/626d7f944870cc985d0b_63362693.jpg?v=8750)
Po besedah umetniškega direktorja Aleša Novaka ohranjajo vse programske sklope iz preteklih let, tudi mednarodna gostovanja, strokovni program in na novo zasnovan študentski program. "Ponovno uvajamo časovno strnjen pregled izbora uprizoritev, za katere mislimo, da so zanimive, relevantne in imajo potencial tudi v širšem mednarodnem prostoru, t.i. showcase," je povedal na novinarski konferenci."Pri izvedbi festivala ponovno sodelujemo s številnimi partnerji, z namenom in s skupno zavezo, da Maribor ponovno postane vznemirljivo središče gledališkega vrveža, institucionalnega in sektorskega povezovanja, kulturnih izmenjav in seveda tudi druženja," še pravi Novak.
Slavnostno odprtje festivala načrtujejo v petek, 6. junija, z mednarodno koprodukcijo Lapis Lazuli v režiji grškega režiserja in performerja Euripida Laskaridisa. Podelitev nagrad bo ob zaključku festivala v nedeljo, 15. junija. Nekaj dogodkov na programu bo tudi zaznamovanih s 60-letnico.
Festival Borštnikovo srečanje je bil vpeljan leta 1966 na pobudo takratnega ravnatelja mariborske Drame Frana Žižka, pod imenom Teden slovenskih gledališč v Mariboru. Naziv Borštnikovo srečanje je dobil leta 1970, po prvem slovenskem profesionalnem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku.
Festival ima domicil v Slovenskem narodnem gledališču Maribor in podeljuje nagrade za dosežke na več področjih gledališke ustvarjalnosti. Najuglednejša med njimi je Borštnikov prstan, nagrada za izjemen igralski opus, ki jo letos prejme dramska igralka. Lani si ga je nadel prvak ljubljanske Drame Branko Šturbej.
![Lani si je Borštnikov prstan nadel prvak ljubljanske Drame Branko Šturbej.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/1dcc5bccc76fd4adb2b3_63362691.jpg?v=7794)
V tekmovalni program 60. Festivala Borštnikovo srečanje, ki se bo odvil med 2. in 15. junijem v Mariboru, je selektorica Ajda Rooss uvrstila dvanajst slovenskih gledaliških uprizoritev s premiero v letu 2024. Seznam v časovnem zaporedju premier:
Avtorski projekt po motivih Alice v čudežni deželi Lewisa Carrolla:
ALICA: NEKAJ SOLILOGOV O NEZNOSNOSTI ČASA
Režiser Luka Marcen, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana - Čakajoč Supermana in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani, premiera 12. januarja 2024.
Pier Paolo Pasolini: UBESEDOVANJE
Režiser Jan Krmelj, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, premiera 24. januarja 2024.
Žiga Divjak in Gregor Zorc: BODOČNOST
Režiser Žiga Divjak, Mestno gledališče ljubljansko in Beogradsko dramsko pozorište, premiera 2. februarja 2024.
Eva Mahkovic in Nataša Matjašec Rošker: TOXIC
Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor, premiera 8. marca 2024.
Lucy Kirkwood: NEBESJE
Režiser Sebastijan Horvat, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, premiera 23. marca 2024.
Lovro Kuhar - Prežihov Voranc: BOJ NA POŽIRALNIKU
Režiser Jernej Lorenci, Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj, premiera 27. marca 2024.
Tibor Hrs Pandur: PET KRALJEV: K PSIHOPATOLOGIJI NEKE MONARHIJE
Režiserka Livija Pandur, Slovensko ljudsko gledališče Celje, premiera 12. aprila 2024.
Ödon von Horvath: KAZIMIR IN KAROLINA
Režiserka Nina Rajić Kranjac, Mestno gledališče ljubljansko, premiera 19. septembra 2024.
Avtorski projekt: KJE MI ŽIVIMO
Režiser Bor Ravbar, Slovensko mladinsko gledališče in Zavod Melara, premiera 5. oktobra 2024.
Ciril Kosmač: BALADA O TROBENTI IN OBLAKU
Režiser Žiga Hren, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani in Mini teater, premiera 11. oktobra 2024.
Klemen Kovačič: AGMISTERIJ (drugič)
Režiser Klemen Kovačič, Bunker, Ljubljana in Klemen Kovačič, premiera 2. novembra 2024.
Po motivih V prah se povrneš Harolda Pinterja: PRAH
Režiser Dorian Šilec Petek, KUD Dveh, premiera 29. novembra 2024.
Vir: Festival Borštnikovo srečanje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.