Uspešna fotografinja Urška Košir se je lotila novega projekta, ki deloma sovpada z rožnatim oktobrom, hkrati pa v aktualnih koronačasih opozarja tudi na pomembnost drugih bolezni, ki so še vedno tu in zelo prisotne, a jim v zadnjem času namenjamo (pre)malo pozornosti. Projekt izžareva pozitivno naravnanost, spoštovanje do vseh bolezni, veličastnost notranje moči in čaščenje življenja v vsem svojem sijaju. Glavne značilnosti vseh sodobnih junakinj so njihova neizmerna dobra volja in pozitiven pogled na svet, saj vse izžarevajo neskončni optimizem, tako v resničnem življenju kot tudi na fotografijah. To pa je danes še posebej dragoceno.
"Sodelovanje na takšnem projektu je bilo res nekaj posebnega. Vse skupaj se je začelo na pobudo Ineze Sotler, ki je tudi ena izmed portretirank. Zgodilo pa se je tako, da je bila gospa pri nas v studiu, kjer smo se pogovarjali za drugo sodelovanje. Čeprav je v mojih očeh delovala zelo zadržano, je po koncu sestanka rekla: 'Veste, jaz imam pa eno življenjsko zgodbo, ki bi jo rada enkrat povedala.' V tej njeni lepoti, ki jo vsi občudujemo – pri 55 letih izgleda božansko, fenomenalno, pove, da je pri 25 letih zbolela za rakom dojke in da je pri 40 ostala brez maternice, jajčnikov, brez vsega. Kljub temu da nima nobenega ženskega organa v sebi, se počuti zelo ženstveno in v bistvu še vedno žari. To bi bilo nekakšno sporočilo, ki ga želi dati mladim dekletom in ženskam nasploh, da tudi če ti vzamejo vse, s čimer se me indentificiramo v tej družbi kot ženske, kljub temu lahko kvalitetno živimo. Ta njena zgodba se nas je tako dotaknila, da smo takoj začeli iskati možnosti za projekt," za 24ur.com pove Urška, ki je v projekt vključila šest znanih Slovenk. To so Barbra Drnač, plesalka, TV-voditeljica (rak dojke pri 49 letih), Ineza Sotler, model (rak dojke pri 25 letih, pozneje ostala tudi brez jajčnikov in maternice), Jana Koteska, model (rak dojke pri 26 letih), Maša Jež, mlada motivatorka, za katero je Slovenija pred leti zbirala zamaške (tumor na možganih pri 14 letih), Rebeka Dremelj, miss Slovenije, pevka, podjetnica (rak ščitnice pri 35 letih) in Tina Gorenjak, igralka (rak dojke pri 40 letih).
Vsaka junakinja se predstavi na dveh fotografijah, ki si stojita nasproti. Prva je slikana v intimnem okolju njenega doma, na sliki je vidna brazgotina, ki je posledica operacije in zdravljenja. Druga fotografija je posneta zunaj, v akciji in je kontrast prvi. Notranji in zunanji svetovi portretirank si na razstavi vizualno stojijo nasproti, a se med seboj neločljivo prepletajo, saj izkušnjo nenehno nosijo s sabo. Na posebnem plakatu vsaka portretiranka razkrije delček svoje zgodbe in motivacijsko misel, ki ji je pomagala preboleti bolezen. Dodane so še fotografije vsake od šestih sodobnih junakinj iz časov pred boleznijo, med njo ali po njej.
"Sodelovanje z dekleti, ženskami je bilo čudovito. Odprle so vrata svojega doma. To je bil tudi namen, da se jih fotografira v svojem domačem okolju, da je na fotografiji prisoten res ta intimni element: ko je ženska doma, sama s sabo, ko nosi vso svojo zgodbo sama, in na drugi strani ta kontrast, ko gre ženska ven, se uredi in predstavlja neko moč, s katero gre naprej. Vse glavne akterke so bile fenomenalne, vse so krasne, za sabo imajo močne zgodbe, so simpatične, res so nekaj posebnega, da o tem spregovorijo na glas, ozaveščajo in sploh v teh časih, ko je ves fokus na koronavirusu, je pomembno, da smo ozaveščeni in da obstajajo tudi druge bolezni in da je ostalim obolelim puncam treba pomagati in jim nuditi oporo," sodelovanje z znanimi Slovenkami opiše priznana fotografinja.
Projekt bo v odprti galeriji Mestne občine Ljubljana na Krakovskem nasipu na ogled do 26. oktobra.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.