Raper Challe Salle je na družbenem omrežju Facebook z oboževalci delil sporočilo o tem, da je bil žrtev spletnih goljufov. Zapisal je: ''FEJK‼️ Zadnje čase na FB krožijo lažni promovirani članki o meni in kriptovalutah, s katerimi nimam nobene veze. Ne nasedajte, ker nič ni resnično, uporabljajo moje ime in slike brez dovoljenja, pišejo izmišljene izjave, v tekstih so napačni podatki in slovnične napake, na eni sliki so celo uporabili stare tolarje.''
Razložil je še, za kakšno prevaro gre: ''Očitno gre za spletno prevaro iz tujine, s katero želijo privabiti ljudi preko domačih znanih obrazov, vsak teden uporabijo druge osebe in različne url naslove in kanale za promocijo. Moja ekipa že dela na tem, da jih izsledi, zato nam vsak dokaz pride prav. Če slučajno zasledite kaj podobnega, me prosim označite v komentarju ali pa prijavite objavo, da gre za spam/false news. Ni mi vseeno, ker škodijo mojemu slovesu in delu, še posebej v teh težkih časih za vse nas. Hvala vam za razumevanje in podporo.''
Spletni goljufi so si za svoje sporne spletne promocije že večkrat izposodili kakšno znano ime. V začetku leta smo pisali o tem, da sta se na spletu pojavili dve novi goljufiji. V eni so že drugič izkoristili voditeljico 24UR Darjo Zgonc, ki ji Luka Dončić v intervjuju zaupa, kako obogateti. V drugi prevari pa so goljufi omenjali tudi POP TV.
Lani julija smo poročali o zlorabi kar dveh imen naše medijske hiše. Takrat sta bila na udaru novinar Uroš Slak in zmagovalec Kmetije Franko Bajc. V besedilu, ki je krožilo po spletu, so o Franku govorili kot o vzvišenem zvezdniku, ki 'denar zapravlja kot kralj'. Spletni prevaranti so si Uroša Slaka privoščili kar dvakrat, saj so prvič voditeljevo fotografijo zlorabili v članku, v katerem so želeli pritegniti ljudi, da kliknejo na povezavo do oglasa za spletno igralnico, ki obljublja hitre in vrtoglave zaslužke. Decembra 2019 pa se je na spletu pojavil članek, ki promovira hitro bogatenje, v članku pa so uporabili obraz voditeljice in urednice oddaje Preverjeno Alenke Arko. V zgodbi, ki je krožila po spletu in nagovarjala naivne bralce, je imel glavno vlogo tudi Jan Plestenjak, ki naj bi voditeljici razkril, kako na lahek način priti do milijonov.
O tem, kako prepoznati lažno novico, smo na našem portalu že pisali. Pri takšni novici lahko že na prvi pogled vidite, da gre za nenavadno vizualno podobno, drugačne črke, nenavadne besede, nelogične stavke. Če posumite, da je to "predobro/preslabo", da bi bilo res, je zelo velika možnost, da imate prav. V tem primeru morate narediti drugi korak in preveriti naslov, kje je novica nastala.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.