Ob 25-letnici naše televizijske hiše je tako nemogoče zaobiti oddaj Trenja, Epilog in Preverjeno ter rubrik Fokus in Inšpektor. Vsaka od njih se je v svojem obdobju, ki za nekatere še traja, na svoj način spoprijemala z aktualnimi temami in jih z ekipo vrhunskih novinarjev raziskovala še bolj poglobljeno, naj bo to na terenu ali v studiu, med številnimi gosti in sogovorniki.
Sedem sezon oddaje Trenja
Oddaja Trenja je svojo televizijsko pot začela 14. novembra 2002. Kar 256 četrtkov je ponujala vročo studijsko razpravo, ki je bila nemalokrat tema pogovorov ob petkovi jutranji kavi. Skozi sezone je dosegala odlične rezultate gledanosti in bila pogosto tudi najbolj gledana vsebina dneva. Trenja so nanizala kar sedem sezon in se z zaslonov poslovila 18. junija 2009.
Voditelj in glavni urednik Uroš Slak je v poldrugo uro dolgi oddaji spretno krmaril med gosti v studiu, ti pa so zastopali različna področja. Za pogovorno oddajo o aktualni problematiki tistega časa je stala ekipa vodilnih novinark, ki so pripravljale prispevke. To so bile Petra Kerčmar, Erika Žnidaršič, Alenka Marovt, pomočniki urednika, redaktorji in raziskovalni novinarji pa so skrbeli, da je oddaja ohranjala izjemno zanimanje gledalcev. Tematike, ki so se dotikale politike, gospodarstva, sociale, pa tudi na prvi pogled lahkotnejših tem, celo estrade, so zaposlovale veliko ekipo sodelavcev, ki so se vsak teden podajali v nov izziv. Takšni so bili predvsem ob trenutkih, ko je oddaja potekal v živo s terena, na primer iz Vatikana ob smrti papeža Janeza Pavla II. in ob uničujočih poplavah v Železnikih.
Ustvarjalci oddaje so vsakič gledalcem pred zasloni zastavili tudi vprašanje, pri katerem so se lahko ti glede določene teme opredelili, televoting pa je prinašal tudi sredstva, ki so bila pozneje namenjena prizadetim v naravnih katastrofah, socialno ogroženim družinam ali mladoletnim žrtvam nasilja.
Preverjeno z vami že skoraj dve desetletji
Oddaja Preverjeno se je gledalcem prvič predstavila 4. septembra 2001. Več kot 900 oddaj jo je pripeljalo do 20. sezone, ki jo trenutno spremljamo. Je informativna oddaja daljšega formata, ki jo sestavljajo prispevki z različnih področij, običajno so ti kar štirje, vsak od njih pa je dolg približno deset minut. Ustvarjalci pa so gledalcem v preteklih letih ponudili tudi nekaj enournih oddaj, to je bila tista ob 27. obletnici nesreče letala na Korziki, pa oddaji o ekološko pridelani hrani in javnih naročilih ter šolskem sistemu na Finskem.
Ekipo trenutno sestavljajo novinarji Darja Tibaot Ciringer, Adi Omerović, Brigita Potočnik, Irena Pan in Anamarija Krese ter nepogrešljiva urednica in voditeljica Alenka Arko, ki je o tem, kako je sooblikovati oddajo, ki bo že drugo leto praznovala 20-letnico obstoja, povedala: ''Ustvarjati takšno oddajo je velik privilegij, ker se tega zavedamo, se še bolj trudimo, da gledalcem ponudimo res dober in gledljiv program.''
Arkova je dodala še, da je njihov cilj od vsega začetka kakovostno novinarstvo, ki zna dogodke pogledati tudi globlje in jih postaviti v ustrezen kontekst, brez iskanja, morda sicer na kratki rok všečnih najnižjih skupnih imenovalcev. Ob tem pa poudarja, da bi želeli gledalcu podati čim več verodostojnih informacij, da se potem lahko na podlagi tega odloča kot odgovoren državljan.
Epilog: sinonim za iskanje ozadij, vzrokov, odkrivanja in soočenja
Četrtkove večere je od 20. marca 2014 zapolnjevala informativna oddaja Epilog. Ta je z voditeljico Majo Sodja na čelu prinašala svež format, stare in večne ter aktualne in ekskluzivne zgodbe. Oddaja se je dotikala političnih, raziskovalnih, gospodarskih, družbenih, tudi tehnoloških tem. Gledalci so lahko spremljali tako studijska soočenja, raziskovalne prispevke kot osebne pogovore, v studiu in na terenu. Kot je razkril že naslov oddaje, se je rdeča nit pletla skozi iskanje zaključka. Za dinamiko in pridobivanje kakovostnih informacij so ob Maji skrbeli še Suzana Lovec kot urednica, Jure Bračko, Denis Oštir in Alenka Marovt, ekipo pa sta v drugi sezoni okrepili tudi novinarki Eva Kobe in Maja Roš.
Do zadnjega Epiloga, ki je bil na sporedu ob koncu decembra 2015, so oddajo odlikovali prvovrstno raziskovalno novinarstvo, celovita obravnava tematik in trdo delo ekipe. V zelo kratkem času je Epilog postal sinonim za iskanje ozadij, vzrokov, odkrivanja, soočenja in tudi za zgodbe s pozitivnimi zaključki, zato je konec novembra 2014 prejel tudi nagrado čuvaj/watchdog za izjemne novinarske dosežke.
Poglobljeni konci tedna z Inšpektorjem in Fokusom
Oddajo 24UR sta leta 2015 oziroma 2016 oplemenitili rubriki Inšpektor in Fokus, v katerih ekipi raziskovalnih novinarjev ob koncih tedna poskrbita za osvetljevanje aktualnih tem s še bolj poglobljenega zornega kota. Urednikovanje obeh je na začetku leta 2016 prevzela Suzana Lovec.
Inšpektor je postal del dnevnoinformativne oddaje 25. julija 2015. Novinarji so se ob tem dotaknili tematik, ki so gledalce poleti najbolj zanimale. Rubriko je od drugih razlikoval pristop, ki ga je odlikovalo preverjanje dejstev za še bolj poglobljeno raziskovanje. Sodelujoči novinarji so se pri raziskovanju določene teme prelevili v neke vrste inšpektorje, pri tem pa so za gledalce preverjali, kaj dobijo za svoj denar in kako neoporečni so izdelki ter kako kakovostne storitve, ki jih plačujejo. Podali pa so se tudi na lov za resnico glede ostalih aktualnih tem, o katerih se gledalci pred televizijskimi zasloni vsakodnevno sprašujejo.
Rubrika Fokus se je uspešni sobotni rubriki Inšpektor pridružila 7. februarja 2016 in zasedla nedeljski termin. Pripravlja jo izkušena novinarska ekipa, ki je že na začetku predvajanja obljubila, da ne bo odgovora, ki ga ne bi dobili, ne vprašanja, ki ga ne bi upali zastaviti. Fokus pogosto posega na področja, ki se jih nekateri izogibajo, drugi bojijo, tretji zaradi njih trpijo. V rubriki so mesto našli poglobljeni prispevki o zelo različnih temah, raziskovalno novinarstvo, intervjuji pa tudi feljtoni ter dobre zgodbe. 24UR Fokus je tako postala dodana vrednost najbolj gledani informativni oddaji v državi, ki jo s svojim znanjem, izkušnjami, predanostjo in raziskovalnimi žilicami ustvarja novinarska ekipa, gledalcem pa tako ponuja sveže, aktualne, kredibilne novice.
Leta 2016 sta bili obe rubriki, tako Fokus kot Inšpektor, nagrajeni za izjemne novinarske dosežke v letu 2015. Društvo novinarjev Slovenije jima je, prav tako kot Epilogu, podelilo nagrade čuvaj/watchdog, v obrazložitvi pa so člani žirije zapisali sledeče: ''Nagrajeni rubriki odlikujejo poglobljenost, analitičnost in raziskovalnost. Ekipa novinarjev ob visoki produkcijski kakovosti javnosti posreduje relevantne informacije o pomembnih aktualnih temah in družbenih vprašanjih ter temah, ki zaradi svoje uporabne vrednosti potrebujejo izdaten nadzor javnosti. Dolg format ter poglobljeno uredniško in novinarsko delo rubrikama omogoča, da javnosti prinašata kontekst, ki je zelo pomemben za razumevanje realnosti, in tudi težke teme, ki so v televizijskem prostoru pogosto zapostavljene. Obe rubriki – ob hkratnem tenkočutnem odnosu do življenjskih usod in človekovih pravic – pogosto opozarjata na nepravilnosti in terjata izboljšave. V dobro javnosti.''
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.