Naslovnica

Ponedeljkova utrujenost na Ljubljanski borzi

Ljubljana, 10. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ponedeljek so borzni posredniki sklenili 1.414 poslov v skupni vrednosti 855 mio Sit. Slovenski borzni indeks je pridobil 0,14% in je vreden 1.755 točk, Slovenski indeks pidov pa je padel za 0,59% na 1.441 točk.

V borzni kotaciji se je rast Mercatorjevih delnic malo zmanjšala tako, da smo zabeležili le 0,17% rast, kar pomeni, da je bila delnica v povprečju vredna nekaj več kot 14.300 Sit. Ob sicer skromnem prometu smo zabeležili tudi rast delnice Leka in Krke. Lekova delnica je tako vredna 40.636 Sit, delnica Krke pa 25.619 Sit oziroma 0,10 % več kot v petek. Največjo rast, ob omembe vrednem prometu, smo opazili pri delnicah Terme Čatež, ki so zrasle za 2,29% na 13.144 Sit. Razlog za rast so vsekakor informacije, ki govorijo o tem, da naj bi se za morebitnen prevzem zanimalo več tujih investitorjev. Poleg omenjenega pa ceno dvigujejo tudi načrtovani in letos že realizirani rezultati, ki so višji kot lani.

O prostem trgu lahko povemo le, da se je nadaljeval padec, ki se je začel že v drugi polovici petkovega trgovalnega dne. Tako kot v petek, je tudi v ponedeljek največji padec zabeležila delnica Zlate monete 2, ki je izgubila 4,13 % in je vredna 38,14 Sit. Bolje se ni godilo tudi večini ostalih delnic, tako je Nacionalna finančna družba 1 padla za 1,37% na 98 Sit, Kmečka družba investicijska družba za 1,64% na 59,34 Sit, pid Pomurska investicijska družba 1 za 2,59 % na 106,42 Sit in obveznica Slovenskega odškodninskega sklada za 2,33% na 67,29 % nominalne vrednosti.

Zadnja dogajanja na nekaterih pidih, predvsem na takoimenovanih dvojkah dajejo slutiti, da se bo ponovno vnel boj za prevlado v določenih pidih, kar je vsekakor priložnost za špekulativne nakupe.

Tuji trgi

Glavni svetovni delniški trgi so v ponedeljek ubirali različne smeri. V Frankfurtu je nemška energetska skupina E.ON s 7% rasti močno prispevala k temu, da vodilni indeks DAX ni zdrsnil v rdeče številke, kljub temu, da so tehnološke delnice zopet izkazovale šibkost. E.ON je zrasel na 55,5 evrov, kar je DAXu prispevalo 20 točk, predvsem zato, ker so investitorji pozdravili njihovo namero vložiti 8,2 milijarde evrov za britanski Powergen in za prevzem deleža v kemični skupini Degussa. Tako se je DAX zaključil z 0,46% plusa na 5.725,49 indeksnih točkah, medtem ko je tehnološki Nemax izgubil večkot 3% in se zaključil na 1.340,44 indeksnih točkah.

Tudi britanski FTSE se je uspel zaključiti više, predvsem zaradi energetskih in telekomunikacijskih delnic pa tudi zato, ker se je ameriški trg začel trgovati z dobršno mero optimizma. Tako se je FTSE 100 zaključil 61,8 točk v plusu na 5.663,3 indeksnih točkah.

Ponedeljkov dan je na ameriških delniških trgih zaznamoval predvsem izredno nizek promet. Prav zato je vsem trem glavnim delniškim indeksom na koncu, predvsem v zadnjih 15 minutah, uspelo preiti ponovno v pozitivno območje. Zaradi nizkega prometa pa s tehničnega stališča to nima bistvenega pomena. Kljub temu pa bi to bil lahko za investitorje dober obet, da bi v tokratni sezoni zaslužkov lahko pričakovali vsaj nekoliko boljše razpoloženje na glavnih delniških trgih.

Posebno šibki so bili polprevodniki, saj je indeks polprevodnikov SOX zdrsnil za 2,5%. Analitik ugledne borzne hiše Lehman Brothers namreč napoveduje, da bo to leto najslabše leto v zgodovini za izdelovalce računalniške opreme, ki naj bi v povprečju padli za 18%-20%. Prav taki komentarji so povzročili, da je Nasdaq kmalu po otvoritvi trgovanja zašel v težave in se v toku dneva ponovno bližal najnižjim letošnjim nivojem. Ob že omenjenem izredno nizkem prometu pa je v zadnji etapi trgovanja kljub temu uspel otresti se negativnega vzdušja in dan zaključiti s 25,35 točkami plusa na 1.745 indeksnih točkah. Tudi Dow Jones Industrial je imel precej volatilen dan in se na koncu zaključil s 54,06 točkami plusa na 9.845 indeksnih točkah. Obširnejši indeks S&

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.