
Starša hrvaške deklice Nore Šitum, ki je izgubila boj s težko boleznijo, potem ko ni pomagalo niti drago eksperimentalno zdravljenje v ZDA, za katero so Hrvati v kratkem času zbrali 7,5 milijona hrvaških kun, sta na državno tožilstvo odnesla dokumente, ki naj bi dokazovali sumljivo poslovanje organizacije, ki je v imenu družine zbirala sredstva za deklico.
Med drugim naj bi nenamensko trošili denar, ponarejali podpise in žig.
Težave so se začele, potem ko sta Ivica Šitum in Đana Atanasovska od organizacije po hčerkini smrti zahtevala podatke o tem, koliko denarja je bilo zbranega za Norino zdravljenje, saj sta želela s tem denarjem graditi hišo za bolne otroke.
Odgovora nista dobila, ko sta predlagala revizijo, pa so ju iz organizacije izključili, pojavljati so se začele govorice o tem, da sta denar porabila zase.
Norina starša sta ogorčena, kot pravita, delovanje organizacije meče slabo luč na njuno dobro ime in na dobrodelne akcije.
V organizaciji zdaj vseeno poteka preiskava, v zgodbo pa se je vmešala celo hrvaška politika, ki bi rada na novo spisala zakone. Po trenutno veljavni zakonodaji namreč zbrana sredstva v primeru, kot je bil Norin, ko deklica zdravljenja ni preživela, pripadajo njenim staršem. A hrvaška resorna ministrica Milanja Opačič meni, da je to denar državljanov, ki bi ga namesto tega morali nameniti v sklad, iz katerega bi se črpala sredstva za zdravljenje drugih bolnih otrok.
Medtem pa so v bran Norinih staršev stopili starši drugih bolnih otrok, ki sta jim Ivica in Đana finančno pomagala. Kot pravijo, ni besed, s katerimi bi opisali svojo hvaležnost. "To sta najbolj plemenita človeka, kar jih poznam. Pomagala sta nam brez razmišljanja. Đana je bila pripravljena iti z mojim sinom Markom v bolnišnico. Za nas je klicala zdravnike v ZDA," je dejal Đino Glibota iz Makarske.
Hrvaški Index je pridobil spisek bančnih transakcij, iz katerega je razvidno, da so družine prejele denar za zdravljenje z Đaninega zasebnega računa, na katerega so se nekaj časa stekale donacije za Noro.
Je pa Index prav tako objavil dokument, ki dokazuje, da je Norina mati še pred odhodom v ZDA, zbrani denar z zasebnega računa, šlo je za 3.821.819 kun, prenesla na račun zdaj sporne organizacije, ki je za Noro zbirala denar. In to prav zato, da bi bila poraba denarja transparentna, je zdaj opozorila Norina mati.
Škandal s porabo denarja, zbranega za Noro, je Hrvate močno razburil. "Ljudje imajo dovolj korumpiranih politikov. V humanitarne akcije pa so zaupali, sodelovali so, ker so bili prepričani, da bodo s tem storili nekaj dobrega. Po tem pa bodo dobili vtis, da so dobrodelne organizacije enako pokvarjene kot politiki," je dejala psihologinja Mirjana Krizmanić. Nove akcije zbiranja pomoči naj bi bile tako zaradi omajane vere v poštenost težje izvedljive.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.