
S prihajajočo turistično sezono, še posebej pa konec tedna, se pričakuje več motoristov na cestah, z gostoto prometa pa se poveča tudi možnost za nastanek prometne nesreče, opozarjajo policisti, ki so danes začeli poostren nadzor. Preverjali bodo hitrost, psihofizično stanje, tehnično ustreznost motorjev in uporabo varnostne čelade. Medtem ko pozivajo, naj motoristi prilagodijo hitrost svojim sposobnostim in razmeram na cesti, pa so se oglasili tudi motoristi.
S kakšnimi težavami se med vožnjo srečujejo motoristi?
"Drugi udeleženci nas pogosto ne upoštevajo kot enakopravne, ignorirajo nas, nagajajo nam, mislijo, da nismo enakovredni,"je za 24ur.com najpogostejše težave motoristov na cesti opisal predsednik Zveze moto klubov Slovenije Leopold Pungerčar. Kot pravi, avtomobilisti ne predvidevajo, da so v približevanjih hitrejši, kot pričakujejo. Dodaja, da se to povprečnemu motoristu ne dogaja vsak dan, a da je dejstvo, da je motoristov v poletni sezoni ogromno, že vsak dotik vozila z motoristom pa je lahko za slednjega usoden.

Pungerčar motoristom svetuje, naj se zavedajo, da niso imuni na prometne nesreče. Predvsem opozarja na problem neprilagojene hitrosti. Ta je za motoriste problematična iz več vidikov. Zaradi višje hitrosti so naše reakcijske sposobnosti manjše oz. je čas, v katerem lahko reagiramo, izredno kratek, s tem pa tudi razdalja. Prevelika hitrost je po njegovih besedah tudi najpogostejši razlog, da motoristi zavijejo na nasprotni vozni pas ali pa zapeljejo na neutrjeno bankino, kar povzroči padec ali zdrs. Poleg tega so poškodbe pri nesrečah z visoko hitrostjo bistveno hujše kot pa pri nižji hitrosti, je dodal.
Glede tehnične opremljenosti vozila je omenil tri stvari, ki so ključne. Pnevmatike morajo imeti ustrezen profil, ne smejo biti prestare ali preležane. Motor mora imeti ustrezna svetlobna telesa, da je viden na cesti in da lahko drugim udeležencem v prometu nakaže smer, ter ustrezno delujoče zavore.
Policija: Motoristi, bodite spočiti in trezni!
Matjaž Leskovar iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi motoristom svetuje, naj se na pot odpravijo v ustreznem psihofizičnem stanju – naj bodo spočiti, naj pred ali med vožnjo ne uživajo alkoholnih pijač ali zdravil. Prav tako naj motoristi pred odhodom pregledajo motorno kolo in uporabljajo vsa zaščitna sredstva ne glede na to, ali so predpisana ali ne. S tem bi lahko preprečili marsikatero poškodbo, pravi Leskovar.
Kot je dejal, si želijo čim varnejše sezone, čeprav statistični podatki kažejo, da je prometna varnost motoristov in mopedistov letos slabša kot lani. Letos je do 3. julija na cestah umrlo 15 motoristov, lani pa v enakem obdobju 12.
Letos je umrlo 12 voznikov motornih koles in trije vozniki mopedov, so naknadno sporočili s policije. Osem umrlih motoristov je bilo povzročiteljev prometne nesreče. Večina smrtnih prometnih nesreč se je zgodila na regionalnih in lokalnih cestah.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.