Tujina

Poljska: politično razklana država, ki bo odločala o svoji prihodnosti

Varšava, 02. 10. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Neža Pušnik
Komentarji
132

Strmoglavljenje vladnega letala s predsednikom države na krovu, umor ljubljenega in hkrati osovraženega liberalnega župana Gdanska ter sporna pravosodna reforma ... to je le nekaj notranje političnih pretresov na Poljskem, ki so se dotaknili cele Evrope. Še ta mesec državo čakajo prelomne parlamentarne volitve, ki bodo vsaj nakazale, ali bo Poljska Uniji ponudila roko ali obrnila hrbet.

Poljska je demokratična republika, ki je postala polnopravna članica Evropske unije maja 2004. Skupaj s Slovenijo je torej bila v "paketu držav", ki so se takrat pridružile EU v največji hkratni širitvi do sedaj – poleg nas in Poljakov so v paketu bili še Čehi, Estonci, Madžari, Latvijci, Litvanci, Slovaki, Maltežani in Ciprčani. To so države, poznane tudi kot A10.

V petnajstih letih so te države znotraj Unije ubrale najrazličnejše poti, nekatere pa so se začele celo pomikati proti izhodnim vratom v času povečanega evroskepticizma – od omenjenih držav A10 predvsem Madžarska in Poljska. Slednja je edina država, proti kateri je EU aktivirala sedmi člen pogodbe, ki ga dramatično imenujejo tudi "jedrska bomba". Če se ugotovi, da katera od držav članic krši temeljne vrednote Unije, ki so enakost, svoboda, demokracija, spoštovanje človekovega dostojanstva in človekovih pravic ter vladavine prava, se lahko sprožita dva postopka, in sicer preventivni (kadar obstaja očitno tveganje za hujše kršitve vrednot EU) in postopek za uvedbo sankcij, ki vključuje tudi zamrznitev glasovalnih pravic v Svetu EU in Evropskem svetu. In s čim so Poljaki sprožili jezo in tako ostre ukrepe Unije?

Vse se je začelo z notranje-političnim konfliktom v državi, ki se je začel oktobra 2015. Takratna vladajoča stranka Platforma Obywatelska (PO), katere ustanovitelj je med drugim tudi Donald Tusk (do decembra aktualni predsednik Evropskega sveta), je takrat imenovala pet ustavnih sodnikov, in sicer tik pred parlamentarnimi volitvami. Trije novi ustavni sodniki so nadomestili tiste, katerih devetletni mandat bi se sicer iztekel šele dva tedna po volitvah. V času imenovanja sodnikov so vse javnomnenjske raziskave vladajoči stranki kazale boleč poraz na prihajajočih volitvah, a ustavno sodišče bi tudi v tem primeru od 15 sodnikov še vedno sestavljalo kar 14 njihovih izbrancev. Predsednik Andrzej Duda, po mnenju mnogih le marioneta, ni želel potrditi imenovanja sodnikov, rekoč, da so bili izbrani v "nasprotju z demokratičnimi načeli".

Donald Tusk, nekdanji poljski premier in predsednik Evropskega sveta, posluša govor predsednika Andrzeja Dude.
Donald Tusk, nekdanji poljski premier in predsednik Evropskega sveta, posluša govor predsednika Andrzeja Dude. FOTO: AP

Javnomnenjske raziskave so imele prav, saj je na parlamentarnih volitvah 25. oktobra 2015 z absolutno večino zmagala konservativna, krščansko demokratska stranka Zakon in pravičnost (PiS). Začelo se je novo obdobje v poljski zgodovini. Nova vlada je v tribunal izvolila pet novih sodnikov, saj so trdili, da je imenovanje prejšnjih bilo v nasprotju z obstoječim zakonom in ustavo. Nato so le tri dni pred božičem sprejeli zakon, s katerim so popolnoma spremenili organizacijo ustavnega sodišča – po novem je bila zahtevana dvotretjinska večina in obvezno glasovanje vsaj 13 namesto 9 sodnikov, prav tako pa ima po novem sejm, spodnji dom poljskega parlamenta, pravico, da umakne sodnika. Ironično: ustavno sodišče je presodilo, da te spremembe niso v skladu s poljsko ustavo, vlada pa je to sodbo označila za neveljavno, saj pri sojenju niso "upoštevali novih pravil".

Kljub temu da je EU uporabila "jedrsko bombo", se zdi, da Poljakov to ni premaknilo – poljski premier Mateusz Morawiecki je Bruslju predstavil belo knjigo, v kateri PiS upravičuje reforme pravosodnega sistema, češ, da so se hoteli znebiti komunistične dediščine v sodstvu in njene neučinkovitosti ter da javnost v obstoječi sistem tako ali tako ni imela več zaupanja.

Na evropskih volitvah si je vladajoča PiS pokorila konkurenco

Vladajoča poljska stranka PiS tudi po političnih pretresih in turbulentnem razmerju z EU še naprej ostaja trdno v sedlu, še posebej po velikem uspehu na letošnjih evropskih volitvah. Število sedežev, ki jih v parlamentu zasedajo poljski evroskeptiki, je od leta 2014 naraslo za tri – PiS je osvojila 26 sedežev in popolnoma "uničila" opozicijske stranke, ki so se povezale v koalicijski blok.

Lech in Jaroslaw Kaczynski
Lech in Jaroslaw Kaczynski FOTO: AP

Udeležba na volitvah je bila najboljša v zgodovini države, in sicer 45,42 % – gre še za dodaten pokazatelj tega, kako silovita je bitka med PiS in opozicijo. V parlament je za las uspelo priti tudi stranki z levega političnega spektra, Wiosni. Ustanovil jo je Robert Biedron, nekdanji župan mesta Slupsk in evropski poslanec. Želel je nagovoriti predvsem volivce iz velikih mest, predvsem s svojimi sekularnimi, LGBT skupnosti naklonjenimi prepričanji. A vodilni domači politiki, tudi za Poljsko liberalni Tusk in njegova PO, se v tej izrazito katoliški državi, ki ima v svojem geslu besede "Bog, čast, domovina", do tega vprašanja niso opredeljevali v strahu, da bi odgnali prevladujoče konservativne volivce. Pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo 13. oktobra letos, pa so politiki vladajoče stranke PiS večkrat verbalno napadli istospolno usmerjene in jih obtožili, da predstavljajo ideologijo, ki je Poljski tuja in nevarna. Nadškof Marek Jendraszewski je v pridigi opozarjal na "mavrično bolezen", ki grozi državi, ter LGBT skupnost primerjal s komunisti, ki so do leta 1989 vladali državi. To je pridigal le nekaj dni, potem ko so nogometni huligani in nacionalisti napadli parado ponosa, ki je potekala v severovzhodnem mestu Bialystoku. Raziskava poljskega časopisa Rzeczpospolita je pokazala, da 46 % Poljakov nasprotuje registrirani partnerski skupnosti istospolnih parov, 56 % jih nasprotuje istospolni poroki in 76 % ljudi istospolnim posvojitvam.

Tudi smrt župana Gdanska izkoristili za politične obračune

Konflikt med konservativnim jedrom države in bolj liberalnim delom je na Poljskem viden na vsakem koraku. Smrt župana mesta Gdansk Pawla Adamowicza, ki ga je na odru med dobrodelno prireditvijo zabodel moški z duševnimi problemi, je bila prav tako razlog za delitve in politične obračune. 27-letnik, ki je župana zabodel, je med napadom kričal, da je bil po krivem zaprt v času, ko je na oblasti bila liberalna stranka PO, ki je podprla tudi ponovno izvolitev Adamowicza kot samostojnega kandidata.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po njegovi smrti se je na trgu zbralo več tisoč ljudi, ki so se poklonili županu, ki je bil odločen zagovornik migrantov in LGBT pravic – Gdansk je označil za liberalno enklavo, mesto, ki odločno nasprotuje ksenofobiji in nacionalizmu vladajoče stranke Zakon in pravičnost. "Evropejec sem, zato je v moji naravi, da sem odprt," je za Guardian povedal Adamowicz v intervjuju leta 2016. "Gdansk je pristanišče in zato mora vedno nuditi zatočišče tistim, ki bežijo z morja," je še dejal takrat. S temi prepričanji je bil velik sovražnik podpornikov vlade in skrajne desnice. Leta 2017 je mladinsko desničarsko gibanje All Polish Youth celo objavilo serijo več "političnih mrliških certifikatov", in sicer za vse poljske proevropske politike. Za vzrok smrti na certifikatu župana Adamowicza so navedli "liberalizem, multikulturnost in neumnost".

Poklon pokojnemu liberalnemu županu Adamowiczu
Poklon pokojnemu liberalnemu županu Adamowiczu FOTO: AP

Nekateri opazovalci dogajanja so vlekli vzporednice med umorom Adamowicza in atentatom na medvojnega predsednika Poljske Gabriela Narutowicza, ki ga je v galeriji leta 1922 ubil desničarski aktivist in slikar Eligiusz Niewiadomski, le pet dni, potem ko je nastopil svojo funkcijo. Narutowicz je bil poznan predvsem kot velik zagovornik poljskih Judov. Člani PiS so sicer vseskozi opozarjali na to, da želijo liberalci smrt župana izkoristiti za politične točke, čeprav je šlo le za dejanje motenega posameznika. Opozicija jim ni ostala dolžna, saj so trdili, da je za ta zločin kriva prav PiS, češ da v državi podpihujejo sovražnost.

Poljski 'močoholik': moški, ki vleče vse niti

Vsi poznavalci politične situacije na Poljskem se zavedajo, da čeprav sta uradno na čelu države predsednik Duda in premier Morawiecki, niti v ozadju vleče nekdo drug. Jaroslaw Kaczynski, 70-letnik, ki je uradno "le" vodja vladajoče stranke Zakon in pravičnost, je moški, ki mu sledita tako Duda kot tudi Morawiecki. Kaczynski je kontroverzna osebnost, ki ga njegova volilna baza obravnava kot božanstvo, drugi pa ga preprosto ne prenesejo.

Politični portal Politico, ki je pripravil njegov portret, se je pogovarjal z njegovimi nekdanjimi bližnjimi sodelavci, pa tudi največjimi nasprotniki – nihče od njih ne zanika Kaczynskijeve očitne karizme. Roman Giertych, nekdanji voditelj desne politične stranke, ki je bila med letoma 2005 in 2007 del koalicije s PiS, ga opisuje kot zelo zabavnega moškega. "Z njim se lahko pogovarjaš po tri, štiri ure. Edina omejitev je, da ga zanima samo Poljska," o nekdanjem političnem zavezniku pove Giertych.

V svojem sedemdesetletnem življenju je Kaczynski zunaj države dopustoval le enkrat, ko je s svojo mamo in pokojnim bratom dvojčkom obiskal bratrance v Ukrajini. Ne govori nobenega tujega jezika, ne uporablja računalnika, do leta 2009 ni imel bančnega računa, prav tako pa se nikoli ni poročil ali imel otrok. Družbo mu delajo le mačke, znajo povedati mnogi. "Veliko bere, obiščejo ga mnogi, ki mu pripovedujejo o svetu tam zunaj. Deluje kot ljudje v 19. stoletju," je povedal Paweł Kowal, nekdanji namestnik zunanjega ministra, ki je Kaczynskiju pomagal voditi neuspešno predsedniško kampanjo. Tudi on tako kot Giertych ni več njegov zaveznik – Kaczynski naj bi bil obkrožen le s tistimi, ki od njega kaj želijo, in s tistimi, ki si jih lahko podredi.

Dvojčka sta pri 13 letih zaigrala v na Poljskem zelo poznanem otroškem filmu.
Dvojčka sta pri 13 letih zaigrala v na Poljskem zelo poznanem otroškem filmu. FOTO: Profimedia

A ni bilo vedno tako. V politični svet je vstopil z ramo ob rami s svojim bratom dvojčkom, Lechom Kaczynskim. Njuna mama ju je vzgojila v patriota, vcepila pa jima je tudi sumničavost do Nemčije in Rusije. Brata sta se posvetovala glede vseh pomembnih odločitev, govorila sta tudi po dvanajstkrat na dan. Po padcu komunizma sta hitro postala ena izmed bolj vidnih poljskih politikov, leta 2001 pa sta ustanovila stranko Zakon in pravičnost. Le štiri leta potem je Jaroslaw zavrnil mesto predsednika vlade, ko je stranka zmagala na volitvah, in podprl brata, ki se je odločil, da bo kandidiral za predsednika države. Že naslednje leto je Lech brata imenoval za premierja – na položaju je zdržal le leto in pol.

Pred devetimi leti pa se je zgodila tragedija, ki naj bi Kaczynskega za vedno spremenila. Na poti na slovesnost ob 70. obletnici pokola v Katinskem gozdu, kjer so sovjetske sile ubile več tisoč Poljakov, večinoma vojaških častnikov, je poljsko vladno letalo strmoglavilo. V nesreči je umrlo 96 ljudi, vključno s predsedniškim parom. Od smrti njegovega brata dvojčka Jaroslaw nosi le črno barvo. Znana poljska politologinja Jadwiga Staniszkis, nekoč bližnja prijateljica in svetovalka Kaczynskega, je o njem povedala: "Potem se je res spremenil. Novega Kaczynskega ne razumem." Mama dvojčkov Jadwiga je bila v času Lechove smrti bolna, zato ji Jaroslaw dolgo ni povedal za njegovo smrt – šel je celo tako daleč, da je ponarejal časopisne zgodbe in jo prepričal, da njen sin ne more prileteti domov zaradi izbruha islandskega vulkana Eyjafjallajökull. Ker ji resnice ni mogel skrivati za vedno, se je prepričal, da je leta 2013 umrla zaradi strtega srca.

Po smrti brata Lecha je Jaroslaw spremenjen človek.
Po smrti brata Lecha je Jaroslaw spremenjen človek. FOTO: AP

Po smrti brata naj bi Kaczynskega zanimala le še moč. "Nobenega interesa nima za denar in ženske. Zanima ga samo moč. Obstajajo seksoholiki in alkoholiki, ampak on je 'močoholik'," je prepričan Giertych. Po letu 2015, ko je na oblast spet prišla stranka PiS, so na pobudo Kaczynskega izvedli pravo čistko na veleposlaništvih, ministrstvih, državnih podjetjih in celo medijih – odpustili so več sto delavcev in jih nadomestili z zvestimi podporniki PiS.

Kralj rodea

Ko je bil leta 2016 ponovno izvoljen kot vodja stranke, položaj, ki ga zaseda že od leta 2003, je zanj glasovalo 1008 članov. Eden se je vzdržal glasovanja, le sedem pa jih je glasovalo proti. "Ta rezultat, s sedmimi glasovi proti, pokaže, da vseeno imamo neko vrste demokracije," se je Kaczynski posmehnil v govoru po glasovanju.

Kaczynski v objemu političnega zaveznika, madžarskega premierja Viktorja Orbana.
Kaczynski v objemu političnega zaveznika, madžarskega premierja Viktorja Orbana. FOTO: AP

Zagrizen katolik, evroskeptik in mož iz ozadja, vse to je Kaczynski. V intervjuju za poljski tabloid Super Express je povedal, da po navadi zaspi šele ob tretji uri zjutraj. "Ne morem zaspati prej. Gledam televizijo, najraje kavboje, ki jahajo bike. Gre za ogromno spretnost, tudi tistih nekaj sekund, ko se uspejo obdržati v sedlu na tej zveri," je o svojem zanimivem hobiju novinarjem zaupal mož iz ozadja. 

V katero smer bo šla Poljska, Evropi naproti ali še dlje stran, bo jasno 13. oktobra, ko bodo tam potekale parlamentarne volitve. Trenutne projekcije kažejo, da PiS iz sedla še nekaj časa ne bo vrglo nič.

Se nadaljuje ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (132)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Principat
03. 10. 2019 09.33
+2
ker je portal nastavil ogledalo desnici imamo komaj v 30 urah 40 komentarjev , ja resnica boli
Mega100
02. 10. 2019 19.18
-4
Poljaki se ne dajo, da jim Bruselj elita NWO rine migrante.
Mega100
02. 10. 2019 19.14
-3
Donald Tusk je globalist od NWO Rothschilda, figura tko kot Soros.
kolbek460
02. 10. 2019 18.31
+6
Takoj ko so začeli z Ausvicem se je vedelo kam pes taco moli,,sami so bili največji rablji v ted taboriščih ,,da vidimo na koga se bodo sedaj spravili ..
kolbek460
02. 10. 2019 18.28
+0
Katolibani na Poljskem bodo državo spravili na kolena ,isto kot Ukrjinci ,,in si ji bodo začeli lastit Nemci ,belorusi in rusi še bo vojne ,,
ina5785
02. 10. 2019 17.32
+13
Ta bo pa težka!!!! Poljska je dala CERKVI v zadnjih letih toliko moči. . . . . . . . . . . Zatrti so pravi, pošteni intelektualci, ker se jih kler boji
Kollerik
02. 10. 2019 19.13
+8
ina +++++. Tam kjer dobi cerkev preveč moči, prideta tema in nazadnjaštvo nad deželo.
Principat
02. 10. 2019 16.32
-4
poljaki so zelo velik problem EU , zaradi slabših pogojev za pridobivanja sredstev iz evrope kasirajo 50 x več od slovenije in rezultatov ni ,v primežu prometne infrastrukture kvalitete ni in tožb poln kufer , tudi za obnovo cerkva in ostale pastorale počrpali s pomočjo lobiranje vatikana in malverzacij poln paket , da vam o higieni in sledljivosti ne govorim , če bi slovenija ošpičla takšen greh z mesom , bi dobili 5 letno prepoved izvoza vse kar diši po mesu, desnica je močna ampak v peklu
Transformerji
02. 10. 2019 13.29
+9
Vidite realnost našega, razvitega sveta?? Razklani med levimi, pa desnimi, pa vero.... pa volitve za ovce, ki jim že sama politika, družba, pa vse, kar doživljajo, omejuje svoje razmišljanje? Še vedno so primati, ki so zlezli z dreves pa jim lahko vsak pokvarjenec, požrešnež, opere še tiste skromne možgane.
Uporabnik1152447
02. 10. 2019 16.24
-10
Ti si pa elitno imun. Bravo, čestitam, najboljše, da te dajo v izložbo, k si tako poseben.
provokatorr
02. 10. 2019 13.05
+21
kateri od dvojčkov je zdaj sploh predsednik? Lolek ali Bolek?
provokatorr
02. 10. 2019 12.56
+14
bogatašem ustreza, da so reveži nacionalisti, da se neprestano nekoga bojijo, najprej rusov, zdaj ko so članica nata, se rusov več ne bojijo, pa so jim hitro narisali demona v obliki EU. tiste EU, ki jim omogoča, da se počasi a vstrajno razvijajo. na vzhodu države vidiš na cestah več konjskih vpreg, kot v bosni.
Kollerik
02. 10. 2019 12.45
-1
Amerikanizem je prinesel razkalnost Poljakom. Vendar pa je to častna nacija, katere niti posamezniki, kaj šele cele divizije in škofije, niso prestopili na stran nacifašizma, komunistom navkljub. To se je dogajalo in se še dogaja samo v malih balkanskih državicah tipa Slovenija in Hrvaška...
Kollerik
02. 10. 2019 12.46
+2
provokatorr
02. 10. 2019 13.04
+12
si prepričan, da Poljakov nikoli ni bilo med fašisti/nacisti?
Kollerik
02. 10. 2019 13.26
+5
Vsekakor ni primerjave z našimi prostori. Če pa hočeš najti dlako v jajcu, jo boš pač našel.
Nosmoke
02. 10. 2019 13.41
+1
Po prebiranju tvojih zapisov si se mi prav zasmilil. Res hudo je,da te vse kar je kakorkoli povezano z krščanskim verovanjem tako vrže iz tira. To je tako hudo,kot če ti odpove imunski sistem in si prisiljen živeti v skafandru. Da pa sva si na jasnem: Krščanska vera s svojim bistvom nima nobene zveze s pokvarjenostjo ljudi v službi Cerkve.
ina5785
02. 10. 2019 17.35
+9
provokatorr - Oja, Poljaki so bili "pridni" nacisti. So me PRVIMI, ki so se za časa Hitlerja tako izživljali nad Židi, da glava peče. KOLERIK, oprosti! Vendar zares so bili PRAVI in VELIKI klavci Židov!!!!
Kollerik
02. 10. 2019 18.59
+1
realist, lepo da se ti drugi smilimo, pazi le, da ti zaradi tega ne bo zmanjkalo tega smiljenja zase. Ina, pobijanje židov je že zelo stara praksa, zato ti ni treba biti nacist. Že dvestoletne križarske vojne so se začele najprej z pobojem židov. Pobijali so jih tudi stalinisti, ukrajinci itd. Židje so zaradi svoje tradicionalno velike sposobnosti trgovanja velikokrat bili priročna žrtva, saj zaradi svijega bogastva niso bili pripljubljeni, pa še denar so lahko vzeli od njih...
puspan
02. 10. 2019 19.54
+3
Ina pa še nekaj moram dodati, da je bilo v KZ-jih ravno največ Poljakov v vlogi taboriščnih kapotov, ki so udrihal po kaznjencih.
Castrum
02. 10. 2019 12.26
-4
@štrekeljc, el capitano je napisal petina Poljakov in jaz sem korektno vprašal, če se mu teh 8 milijonov ne zdi prevelika številka. Ergo, 8 milijonov ni moj podatek, ok????
štrekeljc
02. 10. 2019 13.18
+3
OK, res je, ampak cifro si napisal ti. Ni mi dala miru in sem še iskal, koliko se jih je izselilo. Nisem pomislil na Ameriko, recimo. Tudi tja se jih je izselilo ogromno. Do 8 mio še nisem prišel, verjetno je resnica okoli slabih 7 mio. Težko prešteti, kajti veliko jih je ilegalnih, nikjer prijavljenih. Za ilustracijo: pred nekaj leti sem prenavljal fasado. Šef je bil Slovenec, deli pa so en Albanec iz Makedonije, dva Bosanca, dva Poljaka in en Bolgar. Zadnji trije so bili tu ilegalno.
štrekeljc
02. 10. 2019 20.08
+4
Nehal sem že premišljevati o tem, ko me je iz Španije poklical nek naš, slovenski migrant. Sva čvekala in povedal mi je, da je v sezoni večina delavcev v turizmu Poljakov, v glavnem ilegalcev.
reakcionar
02. 10. 2019 11.06
+9
Poljaki so nedavno z Američani zrihtali, da lahko potujejo v ZDA brez vize. Imajo svojo identiteto, lahko se enim zdi dobra, enim slaba, ampak jo imajo. Poljska mesta so v glavnem varna ponoči. Kriminala je manj kot drugod. Ne gredo se klečeplazništva pred vsakim EU birokratom, ampak gledajo, da je njihov interes v EU izpoljnjen. Če se pa komu v takšni državi ne živi, lahko javno podpira opozicijo, saj je Poljska demokracija, ali pa se odseli kamor želi. Kar želim rečt je: dokler obstaja nek okvir demokratične ureditve je lahko društvo takšno ali drugačno, z takšnimi in drugačnimi vrednotami, le da je znotraj mej tega okvirja.
scipio
02. 10. 2019 12.20
+10
Tole z amerikanci dobi od njih skoraj vsak, ki je sosed rusije, irana in podobnih njihovih prjatlov. Poljaki jahajo na tem konju že ves čas, a res jim ni bilo lepo stoletja bivati na ozemlju, ki leži med nemci in rusi, dvema ekspanzionističnima narodoma.
Iztok Belšak
02. 10. 2019 20.31
+0
Ti pa še nisi bil na Poljskem , kriminala na poljskem je več kot v sloveniji in ponoči je v sloveniji hoditi okoli bolj varno kot na poljskem. Na poljskem podpora opoziciji ni dobrodošla, večina mladih intelektualnih poljakov se izseli iz države . Skrajna desna ideologija na poljskem je v porastu in to nikakor ne more biti dobro ne za državo ne za njen razvoj. Poljska samo črpa denar iz EU vračila pa so dokaj klavrna in ni vse slabo kar pride iz Bruslja , je pa se potrebno držati nekaterih pravil , ki veljajo za vse, tudi za nas.
TheEarthIsFlat
02. 10. 2019 11.01
-8
Ko "komunisti" slišijo ima Jezus Kristus, prav ponorijo, demoni v njih si ne morejo pomagat.
Kollerik
02. 10. 2019 12.47
+5
Fery Zaka
02. 10. 2019 10.32
+8
Na Poljskem sem redno. Strašljiv je tam vpliv cerkve na ljudi. Zato se nič ne spremeni in se ne bo. Verjetno je tudi njihova lakomnost in foušija posledica te iste mislenosti. Prijateljstva je tam bolj malo. Tako do tujcev, kot tudi med sabo. Jih je pa kot mravelj. Kamorkoli greš, je vse zabito z ljudmi. Čeprav so cene primerljive ali pa celo višje kot pri nas.
TheEarthIsFlat
02. 10. 2019 10.36
+2
Kaj bi se moralo spremaniti po tvoje Fery, je premalo nasilja za tebe, nihče ne skače s kakšnimi sabljami po trgih, pogrešaš mogoče minarite v Varšavi, je premalo LGBT+pedo "ljudi" za tvoj okus, ne najdeš mogoče tam nobenega pederajzarja, kaj te muči, a ti bi Poljake krivo vero učil, na Poljskem je Jezus Kralj.
el capitano
02. 10. 2019 10.43
+3
Vera je vsaka kriva,ker vodi družbo v fašizem..Verjetno pa ti tega ne boš razumel nikoli...
KrofKrof
02. 10. 2019 10.26
+5
Preveč religiozna država.
cirenij
02. 10. 2019 10.27
+12
Kollerik
02. 10. 2019 12.47
+3
Tu so še Irska, Španija.... preveč cerkve je bilo vedno slabo za narod
RupniK
02. 10. 2019 14.18
-3
Uporabnik1152447
02. 10. 2019 16.30
+0
Češka je ena najbolj ateističnih držav, pa ni bistveno boljša ali slabša od Poljske. Tko da ne nabijat krneki v 3 dni.
Kollerik
02. 10. 2019 19.00
+2
Kollerik
02. 10. 2019 19.10
+2
Balkansko rkc pomeni ....splošno vtikanje v politiko, razdiranje sloge naroda, zagovarjanje kvizlinštva v drugi vojni, nekaznovane mahinacije na področju financ itd...
Kollerik
02. 10. 2019 19.15
+2
hmmm.... morda sem se le malce zmoti... tudi na Poljskem se očitno zelo vtikajo v politiko...
TheEarthIsFlat
02. 10. 2019 10.19
-1
Poljska ni razklana, tam je Jezus Kralj.
el capitano
02. 10. 2019 09.54
+8
Ogromno hvalospevov na račun Poljske so izpustili veliki poznavalci Poljske, njene razvitosti, ohranjanju identitete, ampak BDP na prebivalca pa znaša borih 12500 Evriv ,tako, da dragi pametnjakoviči ,res ste bistri...
TheEarthIsFlat
02. 10. 2019 10.44
-5
Pri nas je BDP nekako 800€x 12 mesecev=9600€ na prebivalca, ne soli ti Poljakom pameti, če so preživeli rdeči holokavst bodo tudi še kaj drugega.
vertex
02. 10. 2019 11.04
+9
Nekako je podatek za ovce...rdeči jih niso kurili v krematorijih..samo beli kot pri nas
Tir1
02. 10. 2019 11.23
+6
Tako ja, kar nekaj na pamet. Sicer pa pri nas BDP na prebivalca znaša nekaj več kot 22000€ . Povprečna neto plača pa je približno enaka povprečni bruto plači na Poljskem.
TheEarthIsFlat
02. 10. 2019 12.18
-4
Tir, 99% ljudi v Sloveniji nima plačo večjo od 1000€, večinoma še krepko manj, ne mi o "povprečju" in ostalih nebulozah, penzije za 40 let delovne dobe so v Sloveniji nekaj čez 500€, veliko jih ima pa še manj, celo tudi 280€(kakšne "kmečke") katastrofa, vsaj na socialno bi jih lahko dali.
?uknaveji
02. 10. 2019 12.46
+5
Zelo približno enaka. Znaša namreč 850 EUR, v primerjavi s slovensko 1130 EUR. Razlika - bornih 280 EUR.
Kollerik
02. 10. 2019 12.48
+0
.....bo kanil kakšen forintek na tele tvoje nesmisle?
provokatorr
02. 10. 2019 12.52
+4
BDP na prebivalca v sloveniji je 25.000 ojrof, tak da tvoj izračun asamo pokaže, kako si neveden.
Uporabnik1152447
02. 10. 2019 16.35
+0
Slovenia 23500$, Poland 13800$, in sicer podatki po googlu iz leta 2017. Ima pa Poljska 20% manj zunanjega dolga od Slovenije in je začela iz nižje točke. Kitajska ima še 30% nižji bdp na prebivalca od Poljske, pa lahko in mi in Poljaki samo sanjamo o velemestih, kot je Schenzen in še marsičem.
Mauzahecmauzares
02. 10. 2019 09.32
+0
Če se vzhodni blok ne umika od liberalne demokracije po komunistično se nacionalistično;)
CestniKolesar370Wattov
02. 10. 2019 09.29
+30
V Franciji leti solzivec proti protestnikom praktično vsak dan. Ampak ne. Poljska je razklana država.
MojsterSplinter
02. 10. 2019 09.55
-3