Energijska prihodnost Slovenije

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'

Ljubljana/Krško, 24. 07. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min

Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

Evropska komisija je jasno zapisala, da bodo 'obnovljivi viri energije skupaj z jedrsko energijo steber evropskega brezogljičnega elektroenergetskega sistema.' Razogljičenje proizvodnje električne energije brez jedrske je vsaj še enkrat dražje kot razogljičenje z jedrsko. A ljudje imajo do jedrske energije še vedno zadržke, ki so povezani predvsem z varnostjo in sevanjem jedrskih elektrarn.

"Tehnologija je danes prišla tako daleč, da je sevanje jedrskih elektrarn manjše, kot je sevanje pri medicinski pregledih, letalskih poletih. Sevanje je seveda lastnost jedrske elektrarne, a tehnologija je to zmanjšala na takšno raven, da je pod primerljivimi sevanji iz narave in drugih tehnologij," zagotavlja dr. Tomaž Žagar, vodja Službe načrtovanja in nadzora GEN in predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, s katerim smo se pogovarjali o razogljičenju družbe in jedrski energiji. Kljub temu pa seveda ostajajo tveganja, ki se jih je treba zavedati, kot sta ogromna koncentracija energije in sevanje izrabljenega jedrskega goriva, dodaja.

dr. Tomaž Žagar, vodja Službe načrtovanja in nadzora GEN, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije
dr. Tomaž Žagar, vodja Službe načrtovanja in nadzora GEN, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije FOTO: POP TV

Glede na predstave o morebitnih posledicah jedrskih nesreč se zdi dejstvo, da bi lahko imela jedrska energija pri zmanjševanju podnebnih sprememb pomembno vlogo, kontradiktorno. Zakaj jedrski strokovnjaki poudarjate vlogo jedrske energije pri razogljičenju družbe?

Izpusti CO2 na proizvedeno kWh iz celotne proizvodne verige so pri jedrski tehnologiji najmanjši od vseh tehnologij. Izpusti CO2 iz jedrske so primerljivi izpustom iz vetrnih in vodnih elektrarn, pri čemer potrebujejo za obratovanje veliko manjši prostor na količino proizvedene energije. Za primerjavo, če imamo elektrarno na lignit, ta vsakih osem ur potrebuje 97 polnih vagonov premoga, toliko je tudi odpadkov, ki gredo v zrak in v pepel. Za enako količino energije je za osem ur v jedrski elektrarni dovolj liter in pol goriva, ki ima samo štiri in pol odstotke urana, pravzaprav je samega urana še manj. To je zelo nazoren prikaz, kaj pomeni milijonkrat več energije iz iste količine mase. Jedrska energija predstavlja velikanski preskok v znanosti in tehnologiji, kar je primerljivo s človekovim ’odkritjem’ ognja. Ko smo odkrili ogenj, smo začeli uporabljati kemijsko energijo zase, ki je nismo ustvarili le v telesu, ampak smo jo dobili od zunaj. Z odkritjem cepitve smo naredili še korak naprej preko uporabe kemijskih vezi v uporabo jedrskih vezi za proizvodnjo energije za lastno uporabo. Od odkritja jedrske energije smo sicer šele v prvi fazi tega kvantnega skoka, še vedno se učimo uporabljati to energijo. Prinaša številne prednosti za človeštvo, v razmeroma kratkem času smo se jedrsko energijo naučili zelo učinkovito in uspešno obvladovati in uporabljati v dobrobit celotne družbe. Seveda pa vsako takšno prelomno civilizacijsko odkritje – v tem primeru velike količine električne energije, proizvedene na zelo majhnem prostoru in brez izpustov CO2 – vplivajo tudi na družbena razmerja in ureditve. V tem družbenem pogledu pri jedrskih elektrarnah šele prehajamo v nekakšno zrelo obdobje, ko družba tehnologijo šele začenja bolje razumeti in sprejemati.

Študije so pokazale, da imajo največje izpuste toplogrednih plinov elektrarne na lignit, sledijo jim elektrarne na zemeljski plin in nafto. Elektrarne na biomaso, jedrsko in hidro, vetrno energijo in sončno fotovoltaiko pa imajo bistveno nižje izpuste toplogrednih plinov od virov energije na osnovi fosilnih goriv. Jedrska energija naj bi proizvedla 65-krat manj izpustov CO2 kot premog. Kako to, da kljub tem dejstvom še vedno prevladujejo elektrarne, ki uporabljajo fosilna goriva?

Količina goriva, ki ga v 8 urah potrebuje elektrarna moči 696 MW: – Termoelektrarna na tekoče gorivo: 1.735.000 litrov kurilnega olja (24 cistern po 60 t) – Jedrska elektrarna: 17 kg jedrskega goriva (steklenica s prostornino 1,5l) – Termoelektrarna na premog: 5.432.000 kg lignita (97 vagonov z nosilnostjo 56 t)

Izbira energetske mešanice, ki ustrezno zagotavlja vse tri elemente proizvodnje energije (t. i.energetska trilema): zanesljivost oskrbe, okoljsko sprejemljivost, ekonomsko varnost oziroma pravičnost je večplasten geopolitičen problem. Slovenija se z njim spopada kar dobro, pri reševanju energetske trileme smo 6., po zanesljivosti oskrbe pa 2. na svetu. Energetika je za vsako družbo ena najbolj temeljnih strateških panog in sestava energetske mešanice ključno ter dolgoročno vpliva na vse segmente trajnostnega razvoja družb: na razvoj in konkurenčnost gospodarstva, na dostopnost energije vsem družbenim slojem ter na ohranjanje in vzdržen razvoj naravnega okolja.

Države se razlikujejo po naravnih danostih, kar je zlasti v preteklosti močno vplivalo na sestavo njihovih energetskih mešanic – večje, ko so bile domače zaloge fosilnih goriv, v večjem obsegu so jih ob rabi razpoložljivih vodnih virov uporabljali tudi za proizvodnjo električne energije. Mnoge države z manjšimi ali brez domačih fosilnih zalog so jedrsko energijo hitro in učinkovito vključile v svoje energetske mešanice in že v preteklih desetletjih žele sadove razvoja jedrske infrastrukture tako v obliki zelo zanesljive oskrbe kot tudi konkurenčne cene električne energije. Izpusti CO2 so postali pomembna tema šele v zadnjem obdobju, z večjim zavedanjem obsega in škodljivosti globalnega segrevanja.

''Dejstvo je, da imajo države z razvito jedrsko infrastrukturo, vključno z obsežnim vrhunskim znanjem in izkušnjami, danes pomembno primerjalno prednost pred 'nejedrskimi' državami na mnogih področjih, med drugim tudi glede možnosti in hitrosti nadomeščanja fosilnih virov. Nekatere se tega zavedajo bolj, druge manj.''
''Dejstvo je, da imajo države z razvito jedrsko infrastrukturo, vključno z obsežnim vrhunskim znanjem in izkušnjami, danes pomembno primerjalno prednost pred 'nejedrskimi' državami na mnogih področjih, med drugim tudi glede možnosti in hitrosti nadomeščanja fosilnih virov. Nekatere se tega zavedajo bolj, druge manj.'' FOTO: POP TV

Delno je razlog za počasno opuščanje fosilnih virov v družbenem pogledu, saj je jedrska energija kot alternativa relativno nov vir, znanstveno najmlajši, zato se pojavlja zadržan odnos do novega, neznanega … Še en razlog je ekonomski: jedrska energija zahteva velike začetne vložke, ki vračajo na dolgi rok. Podobno kot energetska prenova stavbe z ogrevanjem na toplotno črpalko. Pri fosilnih virih je začetni vložek manjši, potem pa je treba kupovati gorivo, kot recimo peč na plin doma. Dejstvo je, da imajo države z razvito jedrsko infrastrukturo, vključno z obsežnim vrhunskim znanjem in izkušnjami, danes pomembno primerjalno prednost pred 'nejedrskimi' državami na mnogih področjih, med drugim tudi glede možnosti in hitrosti nadomeščanja fosilnih virov. Nekatere se tega zavedajo bolj, druge manj.

Ali lahko dosežemo razogljičenje družbe, če elektrarn na fosilna goriva ne nadomestimo s temi viri, in kako hitro bi moralo priti do takšne tranzicije?

Osnova razogljičenja družbe je razogljičenje proizvodnje energije. Po načrtih Evropske komisije bodo izpusti iz proizvodnje elektrike do leta 2050 pod 50 gCo2/kWh. Tega cilja se ne da doseči brez bistvenega opuščanja uporabe fosilnih virov za proizvodnjo električne energije. Ali po besedah iz dokumenta Evropske komisije: Obnovljivi viri energije skupaj z jedrsko energijo, to bo steber evropskega brezogljičnega elektroenergetskega sistema’.

Zaveze Pariškega sporazuma k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in omejitvi ogrevanja ozračja na manj kot 2 °C glede na predindustrijsko dobo zahtevajo od držav globoko razogljičenje elektroenergetskega sektorja. Ta zahteva korenito prestrukturiranje elektroenergetskega sektorja in hitro uvajanje večjih kapacitet nizkoogljičnih tehnologij – jedrske energije in OVE. Javno mnenje o uporabi jedrske energije v EU je deljeno, mnogi izražajo pomisleke proti delovanju jedrskih elektrarn. Ali bi lahko dosegli te zaveze brez jedrske energije, le z obnovljivimi viri energije?

Manj je razumevanja, kako zelo so vse naše dejavnosti – tako na ravni gospodarstva kot v javnem sektorju, gospodinjstvih, prometu, nenazadnje tudi vsi izdelki, ki jih dnevno uporabljamo – odvisne od zanesljive, stabilne oskrbe z energijo oziroma kako ranljive so razvite družbe v primeru tudi že manjših motenj oskrbe.

Ne, razogljičenje Evropske unije kot celote, še bolj to velja za svet, brez jedrske ni realno. Ekonomske, prostorske in sezonske ovire za to so prevelike. Razogljičenje proizvodnje električne energije brez jedrske je vsaj še enkrat dražje kot razogljičenje z jedrsko. Seveda imajo nekatere države takšne geografske prednosti, da lahko proizvajajo dovolj HE. Danes imajo v povprečju tako nizke izpuste le tiste evropske države, pri katerih v energetski mešanici prevladujeta hidroenergija ali jedrska energija, to so denimo Norveška, Švedska, Francija in Švica. Podobno nizke izpuste občasno dosegajo tudi Finska, Belgija, Avstrija in redko tudi Slovenija. Od naštetih držav samo Avstrija in Norveška nimata jedrskih elektrarn, temveč veliko hidroelektrarn. To prikazujejo številne študije najuglednejših mednarodnih institucij (ETH Zurich, MIT ZDA, OECD …). Zelo jasno to sporočilo prikaže študija OECD ''The true costs of decarbonisation'', ki analizira, kakšni so dejanski stroški proizvodnje elektrike pri 50 gCO2/kWh.

Države se razlikujejo po naravnih danostih, kar je zlasti v preteklosti močno vplivalo na sestavo njihovih energetskih mešanic – večje, ko so bile domače zaloge fosilnih goriv, v večjem obsegu so jih ob rabi razpoložljivih vodnih virov uporabljali tudi za proizvodnjo električne energije.
Države se razlikujejo po naravnih danostih, kar je zlasti v preteklosti močno vplivalo na sestavo njihovih energetskih mešanic – večje, ko so bile domače zaloge fosilnih goriv, v večjem obsegu so jih ob rabi razpoložljivih vodnih virov uporabljali tudi za proizvodnjo električne energije. FOTO: POP TV

Lahko morda podate primerjavo med učinkovitostjo razogljičenja s pomočjo obnovljivih virov energije in z jedrsko energijo. Nemški primer sicer kaže, da so bili rezultati razogljičenja boljši med letoma 1975 in 1985, ko je država dodala več kapacitet jedrskih elektrarn, kot pa med letoma 2004 in 2014, ko je dodala vetrne in sončne kapacitete. 

Problem obnovljivih virov energije je seveda tudi z umeščanjem v prostor, saj prostor jemlje drugim organizmom. Sončna energija, ki pride na zemljo, poganja življenje na zemlji, in če jo porabimo zase, to pomeni, da je za drugo življenjsko vrsto ni. Če prestrežemo veter, ga ni za druga bitja, če prestrežemo sonce, spodaj morda nekaj ne bo zraslo. Ljudje porabimo že 20 odstotkov vse energije, ki pade na površino Indije. V Avstriji za ljudi porabijo 10 odstotkov vse energije, ki pade na Avstrijo. Jedrska energija pa uporablja vir, ki ga narava ne potrebuje. Med najčistejše večje elektroenergetske sisteme sveta spadajo: Kanada, Brazilija, Norveška, Švedska, Finska, Francija, Švica, Avstrija, Slovaška, Nova Zelandija. Švedska, Francija in še kakšna država so opustile premog in se usmerile v jedrsko na osnovi strateških in ekonomskih razlogov že v obdobju preteklih naftnih kriz in z namenom razviti zanesljiv energetski sistem, ki bo temeljil na domačem viru energije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zakaj javno mnenje v nekaterih državah EU torej še vedno ni naklonjeno uporabi jedrske energije in ali opažate kakšna zmotna prepričanja, ki so ukoreninjena v mislih prebivalcev?

Jedrska energija zahteva velike začetne vložke, ki vračajo na dolgi rok. Podobno kot energetska prenova stavbe z ogrevanjem na toplotno črpalko. Pri fosilnih virih je začetni vložek manjši, potem pa je treba kupovati gorivo, kot recimo peč na plin doma.

Predvsem opažamo, da se javnost na splošno vse močneje zaveda resnosti podnebnih sprememb. Manj je razumevanja, kako zelo so vse naše dejavnosti, tako na ravni gospodarstva kot v javnem sektorju, gospodinjstvih, prometu, nenazadnje tudi vsi izdelki, ki jih dnevno uporabljamo – odvisni od zanesljive, stabilne oskrbe z energijo oziroma kako ranljive so razvite družbe v primeru tudi že manjših motenj oskrbe. Še manj zmore javnost ’sestaviti’ trajnostno energetsko mešanico, ki bo tudi v prihodnjih desetletjih uspešno odgovarjala na družbene, ekonomske ter okoljske izzive in potrebe sodobne družbe. Laično razumevanje področja jedrske energije kot tudi energetike nasploh je v Sloveniji precej površno in drži, da v povezavi s tem kroži precej mitov. Konec koncev je bilo celovito poročanje o tem področju v medijih in v šolskem sistemu v preteklih desetletjih po krivici zanemarjeno. Ugotavljamo sicer, da se stanje v zadnjem času počasi izboljšuje. Ob upoštevanju povedanega ocenjujemo, da jedrsko energijo v Sloveniji podpira približno polovica prebivalcev, lokalno še precej več. Predvsem pa v zadnjih letih v našem centru in skozi naše komunikacijske in ozaveščevalne aktivnosti opažamo precejšen porast zanimanja za jedrsko energijo.

Ko se pogovarjamo o jedrskih elektrarnah, ne moremo zanemariti vprašanja o škodljivosti sevanja.

Zavedati se moramo, da sevanje ni glavni produkt jedrske elektrarne, glavni produkt jedrske elektrarne je proizvodnja energije. Tehnologija je danes prišla tako daleč, da je sevanje jedrskih elektrarn manjše, kot je sevanje pri medicinski pregledih, letalskih poletih. Sevanje je seveda lastnost jedrske elektrarne, a tehnologija je to zmanjšala na takšno raven, da je pod primerljivimi sevanji iz narave in drugih tehnologij.

Še vedno pa je sevanje nevarno.

Mislim, da je to mit. Nevarna pa sta seveda ogromna koncentracija energije in sevanje izrabljenega jedrskega goriva. To je seveda nevarno, ne moremo reči, da ni, zato je treba znati z njim ravnati, ga pravilno hladiti, skladiščiti itd.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Je varnost jedrskih reaktorjev v EU na dovolj visoki ravni, da se nam ni treba bati posledic morebitne jedrske katastrofe?

Proizvodnja električne energije z modernimi jedrskimi elektrarnami je najvarnejši način proizvodnje električne energije glede na količino električne energije, ki jo proizvedejo. V Evropi imamo najvišje varnostne standarde na svetu, pri čemer so tveganja v jedrski tehnologiji dobro poznana in tehnološko obvladljiva. Glavna razlika v razvoju reaktorjev danes je, da se zdaj pri projektiranju razmišlja od začetka do konca. Od samega začetka se tako razmišlja o varnosti, o odpadkih, ki bodo nastali. Ko so gradili prve elektrarne, o tem seveda še niso razmišljali in stvari niso bile optimizirane. Iz celotnega nabora tehnologij se je izkazalo, da je tlačnovodna tehnologija, ki jo uporabljamo tudi mi in večina elektrarn na svetu, ena izmed najbolj zanesljivih tehnologij, ker temelji na uporabi vode in pare, ki jo znamo zelo dobro uporabljati. Odpornost na zunanje dogodke je bistveno večja, manjša je torej možnost , da gre kar koli narobe zaradi zunanjih vplivo. Koncept tlačnovodne elektrarne se sicer od prvih generacij ni kaj dosti spremenil, so se pa opustili nekateri tipi, za katere smo ugotovili, da niso varni, kar je pokazal recimo primer Černobila.

Jedrske elektrarne torej na eni strani proizvedejo manj CO2, a hkrati pri tem nastajajo odpadki. Ali v Evropi dovolj učinkovito in varno ravnamo z odpadki, da so koristi pridobivanja jedrske energije večje od obremenitve okolja, ki jih povzročajo jedrski odpadki?

Ne, razogljičenje Evropske unije kot celote, še bolj to velja za svet, brez jedrske ni realno. Ekonomske, prostorske in sezonske ovire za to so prevelike. Razogljičenje proizvodnje električne energije brez jedrske je vsaj še enkrat dražje kot razogljičenje z jedrsko.

Mnenje, da jedrske elektrarne obremenjujejo okolje z odpadki, je mit, gre za napačno razumevanje. Jedrske elektrarne ne obremenjujejo zdravja ljudi in okolja z odpadki. Vsi radioaktivni odpadki, ki nastanejo pri proizvodnji jedrske energije, so varno shranjeni, tako da ne obremenjujejo ne zdravja ljudi ne okolja. Količine odpadkov so majhne in zato lahko ta tehnologija z vsemi svojimi odpadki varno ravna, v skladu z najvišjimi standardi. Varnemu in nadzorovanemu skladiščenju v elektrarni sledi tehnološko preverjena rešitev odlaganja v geološke plasti, ko se odpadkov nabere dovolj, da je odlaganje gospodarno in upravičeno. Varnost v odlagališču je zagotovljena z naravnimi sistemi – pasivno. Pri jedrski energiji lahko že govorimo o zero-waste tehnologiji. Industrija tako dela že več desetletij. Nove tehnologije omogočajo, da pri proizvodnji električne energije nastajajo še manjše količine odpadkov, s ponovno uporabo izrabljenega goriva pa se že zmanjšujejo tudi količina visoko radioaktivnih odpadkov in potrebe po novem naravnem uranu.

"V Evropi imamo najvišje varnostne standarde na svetu, pri čemer so tveganja v jedrski tehnologiji dobro poznana in tehnološko obvladljiva."
"V Evropi imamo najvišje varnostne standarde na svetu, pri čemer so tveganja v jedrski tehnologiji dobro poznana in tehnološko obvladljiva." FOTO: POP TV

Nekateri primeri po svetu kažejo, da jedrske elektrarne niso neobčutljive na posledice podnebnih sprememb. Kako je v Sloveniji?

V medijih so se pojavili prispevki o vplivih podnebnih sprememb na jedrske elektrarne predvsem v severnih krajih, ker so pri izgradnji elektrarn računali, da morje ne bo nikoli toplejše od 10 stopinj Celzija. Potem se je zgodilo, da je bilo to toplejše in so morali zaradi varnostnih razlogov zmanjšati moč ali zaustaviti delovanje. V jedrski elektrarni Krško je omejitev maksimalne temperature vode v Savi. Če bi bila Sava poleti zelo vroča, bi bilo treba manjšati moč nuklearke. A tukaj bi na pomoč priskočile hidroelektrarne, celotno verigo namreč obratujemo kot eno in razmišljamo, kako iz celotne verige dobiti čim več energije. To včasih poleti pomeni, da z vodo varčujemo, da jo uporabljamo, da je stalen pretok v nuklearki in namesto proizvodnje v hidroelektrarnah maksimiziramo pretok v nuklearki. Podnebne spremembe, večja temperatura okolja pri nas ne vpliva na varnost jedrskih elektrarn. Treba je seveda upoštevati možnost šibkejšega pretoka Save, a zato, da Savo manj obremenjujemo, imamo dodatne hladilne stolpe, ki smo jih naredili že v preteklosti in če bi bil pretok še nižji, bi bilo treba narediti še več stolpov. Tehnološko se to da.

Kaj si obetate? Kakšna bo po vašem mnenju prihodnost jedrske energije v EU?

Kratkoročno je pričakovati ohranitev obstoječega deleža jedrske energije, srednjeročno pa bo jedrska energija zagotovo odigrala pomembno vlogo pri razogljičenju proizvodnje električne energije, kar pomeni tudi povečanje števila jedrskih elektrarn. Razogljičenje elektroenergetike je samo prvi korak do nizkoogljične družbe. Elektrika v Sloveniji predstavlja le eno četrtino celotne porabe vse energije. Ostale tri četrtine energije porabimo za transport, ogrevanje in industrijsko rabo toplote, kar v veliki meri temelji na uvoženih fosilnih gorivih …

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zavedati se moramo, da bo treba poleg razogljičenja proizvodnje električne energije razogljičiti tudi transport, ogrevanje, hlajenje, industrijsko rabo energije, zato se nam v prihodnosti obetajo še bolj povezani energetski sistemi – hibridni energetski sistemi, v katere vstopajo vsi brezogljični viri. V takšnih hibridnih sistemih prihodnosti bodo pomembno vlogo igrale inovativne jedrske tehnologije. Danes se gradijo jedrske elektrarne III generacije, pričakujemo lahko III+. Načrtujejo in razvijajo se jedrske elektrarne IV. generacije, ki bodo skupaj z OVE v trajnostni mešanici proizvajali energijo.

jedrska energija banner
jedrska energija banner FOTO: 24ur.com
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (173)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
25. 07. 2019 19.42
+1
problem bo nastal ko bo sds grims to prebral in nato v parlamentu mahal z tem člankom ,kot je z trunpovim listkom ,da klimatske spremembe ne obstajajo torej vsi ,ki vam je vroče ,to ni res vi si samo domišljate.-pa to da atomska elektrarna seva manj kot aparati v bolnišnici je smesno a je le velika laž,zakaj potem delavci v elektrarni imajo dozimetre in redne preglede na SEVANJE,SEVEDA OMENJENI DOBIVA PLAČO V NEK.
Sputnik
25. 07. 2019 12.34
+2
še malo pa bo nuklearna zima supermega zdrava za vse nas
DeBill
25. 07. 2019 12.04
-2
en par uran-plutonij, pa sami sebi gorivo delata, vsaka po 1,7TW, pa veselica z energijo. Vse na štrom (rezen avtov)!
DeBill
25. 07. 2019 12.03
lumpimonster
25. 07. 2019 10.05
+0
Da bo avto šel več kot 200na uro je bil tudi mit :D
Stauffenberg
25. 07. 2019 09.28
+2
Že naslov tega članka je čista manipulacija. Trditev: " ocenjujemo, da jedrsko energijo v Sloveniji podpira približno polovica prebivalcev, lokalno še precej več. " je še en dokaz, da ti strokovnjaki živijo v coni popačene stvarnosti. Dejstvo je, da se lokalci vsi otepajo jedrskih odpadkov in JE, ker vedo, da v primeru nesreče se jim ne piše nič dobrega. Nekako tako gre, hitro vzemite najnujnejše .....
jozes12
25. 07. 2019 09.41
+3
Lokalci NEK podpirajo prav zaradi dobrih izkušenj in ker vedo da zaposleni v NEK tudi stanujejo v njeni bližini. Kdo izmed zaposlenih bi delal v škodo svoje družine?! Ni večje garancije za kvalitetno in varno delo, če si sam z družino v tej okolici.
Stauffenberg
25. 07. 2019 11.49
+2
Ti privoščim, da si srečen. denar je sveta vladar, tudi v tem primeru. Ne vem sicer zakaj je bilo pred leti toliko dvignjenega prahu v zvezi j. odpadkov? Enostavno si jih zakopljite v vrt in ne jih razvažat po svetu .
Manandi
25. 07. 2019 08.46
+0
NEK 2 je rešitev samo za tisoče riti, ki iščejo svoj stol, kajti življenska doba se izteka odlagališča že 40. let ne najdejo izbruhnili bodo pa vsi prikriti stroški, ki bodo pokazali kako draga je jedrska energija in kako težko je skrbeti za odpadke. Nikoli niso pokazali realnih stroškov NEKA vse je MIT in laž. Je pa strah tega Lobija pardon še ene skorumpirane bande edina resnica v tej zgodbi.
jozes12
25. 07. 2019 09.39
+6
Odlagališče je umeščeno in poteka priprava dokumentacije za gradnjo. Investicija je pokrita z zbranimi sredstvi iz vsake proizvedene kWh. Realni stroški NEKa so dostopni v letnem poročilu.
Kreden2
25. 07. 2019 07.39
+12
Nič kar delamo ni sto procentov varno. Gre samo za to, da je nevarnost nesreče zanemarljivo velika. Če bi želeli sto procentno varnost, letala ne bi letela, avtomobili ne bi vozili, ladje ne bi plule in vlaki bi se ustavili. Še kolesa bi pometali na smetišče. Tudi ves plin in naprave bi izginele iz hiš. Ukvarjati se moramo predvsem s tem, kako minimizirati posledice možnih nepravilnosti, da ne pride do nesreč. To se pa da doseči, s sprejemljivo verjetnostjo varnosti. In ne smemo sovražiti znanstvenikov in tehnologije samo zato, ker se nam nekaj zdi in nam je eno bolj všeč kot drugo. Pomaga tudi, če se o čem podrobno pozanimamo in izobrazimo. Ni zadosti, da preberemo kaj iz časopisa sončne barve.
Rakijan
25. 07. 2019 08.25
-5
Gre se predvsem in samo zato, da drugi blok jedrske NI najprimernejsa rešitev za Slovenijo. V primerjavi z hidro (pretočno akumulacijskimi ter tudi drugimi) elektrarnami je miljonkrat bolj smiselna okolju prijazna in finančno vzdržna investicija. V članku je graf kjer prikazuje kako jedrska energija ni povzročila niti ene smrtne žrtve!! Pa kaj ste vi nori ali koga imaste za norca.. Seveda, če umreš za rakom ali kakšnim podobnim sranjem 3 leta po jedrski nesreči to seveda ni posledica jedrske nesreče in sevanja ampak jogurta z pretecenim rokom uporabe. Da ne boste preveč študirali raznorazne kvantne ali jedrske fiziki si rajši poglejte na našem prenovljenem portalu SURS ali ministrstvu za infrastrukturo dejanske podatke o proizvodnji elektrike pri nas.. O tem koliko proizvedejo hidro elektrarne, koliko jedrska in koliko od tega dobijo Hrvati.. Ceno ene in druge elektrike (da ceno postavitve samega objekta ene in druge elektrarne sploh ne primerjamo) potem pa pametujte dalje.. Lahko se tudi pozanimate kakšno ribjo stezo je imela jedrska (jez že, steze ni imela.) in kakšno ima sedaj ob hidroelektrarnah na spodnji Savi.. Lahko se tudi pozanimate vsi okoljevarstveniki in biologi ter drugi strokovnjaki kakšno mnenje imajo skrbniki ribiških družin, ribja zveza RS, ARSO, ribiči na Savi, itd.. Kako zadeva funkcionira. Nehajte srati sevanja imamo dovolj že od raznoraznih pametnih telefonov, jedrske nesreče pa ne potrebujemo
jozes12
25. 07. 2019 09.19
+3
Slovenija že skoraj 30 let uspešno uporablja jedrsko energijo in ves ta čas tudi hidro energijo. Torej energetika dela na obeh področjih in to kvalitetno, zato smo po analizah svetovnega združenja drugi na svetu po zanesljivosti oskrbe z energijo. Pomemben del tega so torej vsi viri, ki jih imamo danes; to pa so jedrska, hidro in fosilni viri. Fosilnim virom se naj bi v prihodnje odrekli, to smo se odločili tudi v sklopu podnebnega sporazuma EU, zato je potrebno razmišljati kako se bo nadomestila proizvodnja iz premoga. Hidro potencial Slovenija še ima, vendar zaradi okoljske in družbene sprejemljivosti, očitno ta naravni potencial ne bomo uspeli izkoristiti. Za Muro smo se izrekli da ni primerna, Soča tudi ne. Srednja Sava pa ima dele porečja zaščiteno z Naturo, čeprav to ni omejitev, da bi se preprečilo izkoriščanje hidro potenciala. Hidro potencial je precej omejen, nekje 1000 GWh na Savi, Mura verjetno pod 150GWh (2 enoti). Mi pa moramo nadomestiti približno 4000 GWh proizvodnje iz Šoštanja. Torej izgradnja celotne verige na Savi, izgradnja na Muri in Soči, pomeni še vedno pomanjkanje za polovico energije iz premoga! Danes tudi ne moremo sprejeti več samo kaj je tehnično izkoristljiv potencial, ker če družba tega ne sprejme, ga ni mogoče izkoristiti. Stanje okolja in družbe, potenciali Slovenije in dosedanje izkušnje pa kažejo, da je jedrska pravi odgovor za Slovenijo, ker je varna, okoljsko ena izmed najbolj primernih opcij in na nudi elektriko po ceni, ki jo imamo danes. Druga možnost je seveda uvoz energije in posledično višje cene, brez doma ustvarjene dodane vrednosti iz energije. Kako bo gospodarstvo odreagiralo na to pa vemo - selitev proizvodnje... Kot drugo je cena iz jedrske energije ena izmed najnižjih (nižja kot za hidroelektrarne, ki jih gradimo danes), ob tem ima edino jedrska energija v ceno vračunano odlaganje odpadkov in razgradnjo. Solarna energija npr. tega nima. Tudi premogovna ne... Jedrska je varna, kar kažejo vsi tako statistični podatki (torej praksa), kot tudi tehnološki razvoj. Marsikatero medijsko poročanje o nesreči v Fukushimi je bilo prenapihnjeno oz celo zavajajoče. Slika, ki jo je prikazovala ena od nevladnih organizacij je prikazovala širjenje valov po morju, oni so pa zapisali, da gre za širjenje radioaktivnosti, kar seveda ni res. Danes se ljudje par km od lokacije nesreče v elektrarni Fukushima lahko kopajo in sicer, kot da se tam ni nikoli nič zgodilo.
Rakijan
25. 07. 2019 09.42
+0
Kje je pa tukaj v teh potrebnih 4000 GWh, energija vetrnic, sončnih elektraren? Kaj se ti sanja zakaj imamo termoelektrarno Šoštanj? Ker imamo energent, premog. A uran imamo tudi? Kje ste dognali, da termo deluje samo na premog? Kje je tu zemeljski plin, biomasa, odpadki? Povej mi kje bomo dobili elektriko ko bo vodostaj Save prenizek in bo prekinjeno delovanje.. Povej mi kakšne so izgube na distribuciji in ceno posodabljanja daljnovodov iz Krškega proti Talum u.. Vse staviti samo na enega konja od katerega bodo največ zasluzili tujci je čisti kretenizem. Pa še v vednost, no verjetno se motim in imaš ti drugačne podatke ampak elektrika proizvedena v hidroelektrarnah je daleč najcenejša.. Je le zastonj energent nja
jozes12
25. 07. 2019 09.55
+6
Imamo 280 MW sončne, ki proizvede 1,5% vse porabljene energije oz. 280GWh po statističnih podatkih. Energija vetrnic je takšna kot je njena družbena sprejemljivost.. skoraj nič. Imamo uran, vendar je ugodna cena na trgu, zato se ga trenutno kupuje, hkrati je poraba za eno elektrarno tako majhna, da to ekonomsko ne upravičuje izkopa doma. Zemeljski plin je fosilni vir, kateri ima emisije TGP in kot tak ni primeren, da bi ga širše uporabljali, ker če ne bomo imeli zopet težave z emisijami CO2. Prav tako je precej drag energent, kar lahko vidimo iz cene elektrike v Italiji, lahko pa tudi doma (plinska TEŠ, TEB). Definitivno je smisel izkoriščanja odpadkov, ker drugače jih moramo izvažati v tujino. Ampak z odpadki lahko pokrijemo samo del te energije. Vodostaj Save se kot piše v članku zagotavlja s pretokom hidroelektrarn, medtem ko nova elektrarna ne bo hlajena s savsko vodo, ampak preko hladilnik stolpov, kjer zunanje vode na potrebuješ. Daljnovod Krško Talum ne obstaja. Talum je sicer priklopljen na prenosno omrežje, vendar izven zanke KK - MB. Pri obvladovanju jedrske in hidroenergije imamo Slovenci velik delež koristi. Tujci bodo zaslužili z opremo, vendar mi pa bomo zaslužili preko gospodarstva, ker bo cena nižja kot jo imajo sosedje. Če tega ne bomo imeli, bo gospodarstvo trpelo in posledično mi vsi. V hidroelektrarnah je velik del stroškov vodno povračilo, ki močno bremeni stroške proizvodnje, tako da daleč od tega da bi bila zastonj.
Rakijan
25. 07. 2019 10.17
-4
Trenutno ugodni ceni urana, velika razlika! Trenutno ugodna cena zato ker po svetu zapirajo jedrske (Nemčija, Japonska). Tudi rudnike zapirajo ker cena na tržišču ne pokriva stroškov proizvodnje med drugim tudi največji rudnik urana v Kazahstanu. Se pa gradijo nove jedrske elektrarne in ko bodo začele obratovati, rudniki pa zaprti lahko predvidimo tudi ne ekonomisti, da bo cena verjetno poskočila vsaj 5x.. Proizvodnja, povpraševanje.. Kakšna bo takrat cena te elektrike? Sedaj pa mi prosim razloži koliko potenciala imamo v Sloveniji se v sončnih elektrarnah in optimizaciji, racionalizaciji, zmanjševanju porabe? Omenjaš neke hidro potenciale posameznih rek in me zanima od kje ti podatki? V članku je omenjena prihodnost v vodniku, misliš da bo ta tehnologija zaživela preden mi postavimo drugi blok ali 10 let po slavnostnem odprtju? S takem idejam o drugem bloku predno smo 100% izkoristili vse razpoložljive Obnovljive Vire Energije je res možno samo v butalah gospod, pa vi studirajte prednosti in slabosti jedrske se nadaljnjih 20 let in lep pozdrav
jozes12
25. 07. 2019 10.33
+4
Nemčija zapira jedrske samo iz enega razloga - to je politična odločitev, ki nima nobene veze ne z ekonomijo in ne s stroko. Stroški goriva v jedrski so samo 8% vseh stroškov, zato tudi 100% povišanje cene energenta ne povzroči večjih težav. Ko bo cena urana poskočila za 100% bomo morda pridobivali uran tudi iz morja, dokler je pa poceni, se pridobiva iz rudnikov. Sončna je problem, ker je na voljo dobrih 5 ur, in še to sezonsko - torej pozimi skoraj ne. Če bomo morali zgraditi za vsakih 250MW eno črpalko hidroelektrarno, je to na teh 1,5% proizvodnje še dodatno 150 mio EUR, če bi seveda imeli prostor. Črpalno hidroelektrarno Kozjak z močjo 400 MW gradimo že 30 let - ne uspe nam jo umestiti v prostor. Tako da realno možnosti za črpanje vode nimamo. Baterije so pa itak super drage. Sončna pravljica pa nas je danes stala že približno 1,5 milijarde eur za teh 1,5 do 2% energije letno. TEŠ jih pa naredi 30% letno. Racionalizacija in zmanjševanje porabe je ključen korak, ampak kljub temu bo poraba elektrike naraščala, ker se gremo elektrifikacijo - torej da gre poraba energije v prometu, industriji in ogrevanja na porabo elektrike. Realno se pričakuje 50% višja poraba elektrike, zaradi elektrifikacije. Torej že danes je jasno, da poleg obratovanja NEK, TEŠ in vse hidro rabimo že za eno jedrsko elektrarno nove energije. Vodik lahko proizvajamo tudi z jedrsko elektrarno in to še ceneje kot ostali viri. Tudi ostale vire je treba nadomeščati, npr. sončne elektrarne po 20 letih, vetrne tudi. Torej če enkrat nekaj zgradimo, to ne pomeni, da ne bomo nikoli več rabili vložiti v posodobitev oz ponovno izgradnjo. TEŠ naj bi obratoval 40 let, nova jedrska elektrarna pa je dizajnirana za 60 let, čeprav se že danes ve, da jo bo možno podaljšati vsaj na 80 let. Vedno se tehta kaj lahko naredimo in kaj ne... in danes je jasno, da OVE niso možni do te mere. Jedrska pa je. lp
Rakijan
25. 07. 2019 10.45
-6
Podaj prosim legitimne podatke o hidro potencialu naših rek in predvidene moči ter tipe hidroelektraren na njih.. Me pa zelo veseli, da si izpostavil crpalne hidroelektrarne, super zadeva, baterije bi jim lahko rekli in eno že imamo pri nas. Ko bodo vlaki pri nas zaradi elektrifikacije in posodobitve železnic potovali z 250kmh bo tudi potreba po električnih vozil upadla.. Se enkrat, trdim, kot laik, da ima Slovenija potencial in zmožnosti pokrivanja lastnih potreb po elektriki samo v OVE in ne potrebujemo jedrske elektrarne niti Šoštanja.. Kot laik seveda, verjetno resnica ni daleč.
Rakijan
25. 07. 2019 10.51
-3
Kaj pa ko se cena povrne nazaj na 140 dolarjev za lbs? Koliko to podraži ceno elektrike potem? Kaj ko bo embargo, kaj ko se bo cena delovne sile v teh predelovalnih dejavnostih dvignila? Carine? Ekološki davki? Na drugi strani imamo pa zastonj domači energent.. Mislim..
jozes12
25. 07. 2019 10.54
+3
Potenciala je toliko kot je družbene sprejemljivosti. Ce bi bila druzbena sprejemljivost za Savo in Muro, bi lahko pridobili do 1500GWh.
jozes12
25. 07. 2019 11.06
+1
Tudi pri maksimalni ceni, ki je bila, je bil efekt na lastno ceno NEKa tak, da je bil cenejši kot ostali viri.
Rakijan
25. 07. 2019 11.40
-1
Ja pa od kje vam ti podatki?!?! Čisto zavajanje! Od kje pa sedaj dobivamo v povprečju od 4 do 6 TWh na leto iz hidroelektraren? Imaste vi mogoče kakšne svoje števce ali jaz gledam napačne podatke na SURS? Kje je Idrijca, Soča, male in mikro HE? A ceno za to vaše omenjeno gospodarsko konkurenčnost našega gospodarstva veste, da plačujemo gospodinjstva?
jozes12
25. 07. 2019 14.03
+2
V Nemčiji plačajo gospodinjstva 2x več kot v Sloveniji, prav tako tudi industrija oz. gospodarstvo placajo več. Podatki so s surs-a. Ne vem kaj vi gledate.
Rakijan
25. 07. 2019 14.21
Saj so tudi plače 2x večje, delavcev, ki gradijo objekte do zaposlenih v elektrarnah, distribuciji, vzdrževanju itd.. Tudi omrežja imajo samo 2x več, ceno ekologije tudi že imajo vračunano mi žal se ne.. Cena ogljicnih kuponov pri nas tudi se ni vracunana.. Brez skrbi ljudje, nase hidroelektrarne oz. kokoši ki nosijo zlata jajca bodo pokrivale vse ostale "strateške" odločitve.. Tako kot do sedaj. Bomo pa lahko konkretneje govorili čez kakšno leto dve tri pa bote potem ponovno razlagali.. Resnično vidim, da ste na tekočem z zadevami..
vokindos
25. 07. 2019 07.05
+3
Mene pa malo jezi, s kakšno lahkoto tukaj nekateri razlagate o jederskih elementih kot o lego kockah, kako je vse to enostavno, kot bi kuhal pasulj. Pa saj niste normalni. Jederska energija je varna, dokler ne gre kaj narobe. Če se pa stvari poklopijo je pa katastrofa zelo huda. Pa saj Avstrijci ne bodo dali soglasja h gradnji.
emilzapata
25. 07. 2019 08.50
+3
še man pa Hrvatje, saj je milijonsko mesto Zagreb samo 30km zračne linije od Krškega.
Entropy
24. 07. 2019 21.56
+1
Priporočam ogled predavanja enega največjih strokovnjakov za Jedersko energijo v ZDA v 80-ih,vas bo vrglo na rit!!---Galen Winsor: The Nuclear Scare Scam
emilzapata
24. 07. 2019 21.53
+8
potemtakem NEK2 v krškem s predvideno močjo 2000MW bi bila za okoliško prebivalstvo pravi zdravilni eleksir, medtem ko npr. elektrarne na Muri bi uničile naravno ravnovesje, kot so smrtno nevarne vetrne elektrarne, za gradnjo katerih se zanimajo investitorji, medtem ko naši okoljevarstveniki vidijo v njih samo Matildo.
nebel
25. 07. 2019 08.07
+2
Iz HE na Muri ne moreš dobiti desetine elektrike kot iz JE. Lahko je vzporedna investicija, ki bo prinesla več kot sončne celice in vetrne elektrarne, ne more pa se primerjati z JE.
Rakijan
25. 07. 2019 08.44
-1
Od kje ti pa to? Si se pozanimal, imaš konkretne podatke? O kakšnem tipu hidroelektrarne govorimo? Zopet en strokovnjak? Pretok reke pa to? Veš katera je naša najmočnejša hidroelektrarna pri nas? Koliko elektrike na leto proizvede najmočnejša jedrska elektrarna na svetu in koliko največje hidroelektrarne? Mislim..
Manandi
24. 07. 2019 20.12
-4
Mit gradi GEN 1 ki na debelo laže o 40 % električne energije iz NEKA o neki humani, okolju prijazni energiji, o poceni (( elektriki pa še enega usranega skladišča niso našli niti Hrvatom dali polovico svinjarije iz NEKA. Resnica je preprosta življenska doba NEKA se izteka stroški razgradnje bodo astronomski in na tisoče riti brez dela..
siFBI
24. 07. 2019 18.04
-1
Noben odpadek po mnenju industrije in od njih plačanih t.i. znanstvenikov ne obremenjuje okolje. Po kmečki in sosedovi logiki pa že pasji iztrebek in riganje krav katastrofalno vpliva na okolje in naš življenjski prostor. Pol pa zastop če moreš!!!
Našvasan_zob
24. 07. 2019 17.49
+0
Tole so Nemci zapisali leta 2011.... Mormo se odločit a se res hočmo zgledovat po teh bhedakih.. Germany's coalition government has announced a reversal of policy that will see all the country's nuclear power plants phased out by 2022.
Zmaga Ukrajini ......
24. 07. 2019 17.35
+3
'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'. Za tega "strokovnjaka" seveda. Treba je zgradit "sarkofag", opravljati stalne meritve, vzdrževati, itd. Že na primeru Rižanskega vodovoda smo videli kako to izgleda - iskali so kerozin, našli pa razlito odpadno motorno olje. Slučajno seveda. Sicer tistega olja ne bi nikdar našli. Tako tudi tem "strokovnjakom" ne zaupam , da bodo dosledno spoštovali predpise in poskrbeli za varnost. V zahodni Evropi se dogovarjajo, da bi jedrske odpadke vozili v vzhodno Evropo. Madžarska jih odvaža v Rusijo. Zanimivo, kajne,... kaj vse se vozi po cestah, železnicah, itd.? Da ne omenjam še japonske Fukushime - tokrat hudi jedrski nesreči niso bili kos niti potresov vajeni Japonci. Mimogrede še to - zaradi vročine so ustavili francosko nuklearko. Klimatske spremembe se že dogajajo, vremenski pojavi so mnogo bolj burni in nepredvidljivi. Ali so ti dejavniki všteti? In kam bodo vozili jedrske odpadke - na Rakovo Jelšo? Bolje bi bilo, ko bi bistveno več vlagali v raziskave in razvoj nove tehnologije za pridobivanje energije. Ker jedrska je kljub nekaj pozitivnim lastnostim nevarna oz. zelo onesnažujoča. Nesreče se namreč dogajajo.
Rakijan
24. 07. 2019 14.52
-14
Res ste smešni.. Samo zavajate in lažete.. Lobirate za tujce.. Kakšni so pa vplivi na okolje pri pridobivanju energenta? Uranova pogača, kemikalije? Odpadkov pa res ni veliko kle.. Govorimo o strateških usmeritvah, neodvisnosti naše države od uvozov energentov.. A bomo nazaj Zirovski vrh odprli ali kje imamo mi uran v Sloveniji? Največji rudnik urana na svetu v Kazahstanu se zapira kar bo zagotovo imelo vpliv na ceno energenta tudi tega ne omenjate.. Lepo vas prosim ne delajte nam sramote v EU, hidro potenciala imamo za izvoz energije, tudi domačega znanja in tehnologije a vi bi nas navezali na tujce?! Kje so hidroelektrarne na srednji Savi, kje so velike hidroelektrarne na Idrijci, Soči, tudi Muri.. Zakaj imamo ribje steze? Zato, da lahko raznorazna društva in kvazi strokovnjaki zavirajo resnično okolju prijazne projekte.. Sramota!!!
Rakijan
24. 07. 2019 14.55
+7
Kje imaste sezigalnice za odpadke kot so v tujini? Tam se tudi pridobiva energija, ne.. Mi imamo samovžige in podtaknjene požare.. Sramota!!! Odpadno toplo vodo iz termo elektraren smo pa v reke spuščali in plačevali odškodnine ribiškim družinam.. Sramota!!!
Rakijan
24. 07. 2019 15.00
-1
Voda kot energent je seveda dražji energent od vašega litra in pol Urana ter predvsem miljonkrat bolj strupena.. Mislim resno..
Rakijan
24. 07. 2019 15.13
-3
Naj mi nekdo od vse strokovnjakov tu, ki vas berem pod komentarji razloži kako bo drugi blok jedrske rešil problem protipoplavne zaščite, nivoja podtalnice, vode za namakanje kmetijskih površin ob susah.. Celostno ste zastavili problematiko majstri..
karabuka
24. 07. 2019 16.11
+17
Velike elektrarne na Soči, Idrijci? A se zavedaš da za veliko elektrarno potrebuješ velik pretok vode, zgornji tok Soče in Idrijca sta praktično malo večja potoka iz katerih lahko dobiš nekaj deset MW energije, ob tem pa bi uničil dve izmed lepših alpskih rek z ogromnim turističnim potencialom...
Rakijan
24. 07. 2019 16.20
-7
Dej se malo pozanimaj kakšne tipe rek imamo v Sloveniji kot prvo.. Naj ti namignem dežno snežni, snežno dežni itd.. Potem se malo pozanimaj ob nalivih kakšne pretoke dosegajo omenjene reke.. Potem se lahko pogovorimo o suši in problemu pomanjkanja pitne vode.. Ko bomo to osvojili lahko pa rečemo se kakšno na temo zastonj energenta v obliki ne strupene vode akumulirana za jezom in sproščanju te energije ko jo potrebuješ ob raznih jutranjih zagonih industrije itd..
ata_jez
24. 07. 2019 14.24
-3
A pri teh odpadkih tudi pride do samovžiga? :-P
Voyager3000
24. 07. 2019 13.45
-19
Na Zemlji je toliko jedrskih elektrarn, če se zgodi samo za 1% napak je s planetom konec za dolgo obdobje. Jedrsko orozje je v arzenalih, elektrarne pa so nam pred nosom.
yaxscdvf
24. 07. 2019 14.13
+4
jozes12
24. 07. 2019 14.16
+16
Od leta 1945 je človek sprožil 2053 jedrskih bomb, ki so povsem nekaj drugega kot elektrarne. Onesnaženje je zaradi jedrskih poskusov (beri eksplozije jedrskih bomb) je sicer prisotno,... pa še Zemlja vedno stoji in vpliv na človeka je zanemarljiv. Zgodbe in posledice okoli nesreč v jedrskih elektrarnah so pa pač prenapihnjene. In to je Černobil lepo pokazal. Tudi Fukushima, kjer so nedavno odprli plažo in se ljudje lahko zopet nemoteno kopajo par km stran lokacije druge največje nesreče v jedrski elektrarni. Priporočam ogled na You*Tube: A Time-Lapse Map of Every Nuclear Explosion Since 1945
fairplayy
24. 07. 2019 11.07
-24
In ironija zaradi vročine so morali danes zapreti jedrsko elektrarno v Franciji tolliko rešitvi JE za razogličenje družbe
gz9999
24. 07. 2019 11.13
+25
Hladilni sistemi takrat niso bili projektirani za rekordno vročino. Možno je dodati hladilne stolpe in problem je rešen, seveda pa to ne gre čez noč.
jozes12
24. 07. 2019 11.54
+25
V tej vroči tudi veter ne piha in tudi sončne elektrarne imajo nižji izkoristek, ker se paneli preveč grejejo. Kot že rečeno, je pa za vsako elektrarno posebej projektirano koliko so dopustne temperaturne meje hladila. Gre se zato, da je pač ta elektrarna imela zaradi optimalne proizvodnje projektirano nižjo temperaturo hladilno vodo. Ko presežeš to, upoštevaš omejitve (pravila) in odgovorno odreagiraš.
fairplayy
24. 07. 2019 11.06
-3
Ves čas se govori o povečevanju porabe, družba mora postati racionalnejša z porabo energije in se odrečt potrošniški miselnosti in bo potreba po energentih padla za 80% dokler bo šla potrošnja v nebo bo vedno več jederskih elektrarn in vedno večja verjetnost napak tako pri obratovanju kot pri skladiščenju jedrskih odpadkov.
yaxscdvf
24. 07. 2019 11.22
+8
In kako se bo družba odrekla potrošniški miselnosti? To za sabo potegne tudi manjšo proizvodnjo, manj delovnih mest, manjšo ponudbo na trgu, nižji BDP, ....... in potem posledični nižjo kupno moč itd itd
yaxscdvf
24. 07. 2019 11.41
+8
Potem govorimo o el. avtomobilih; poglje ves promet na cesti, koliko jih gre proti morju,... zdej pa računi, da ima npr. povprečen avto tam okoli 100kW motor. Zdej pa ti te kilovate pomnoži z vsem urami, ko ta avto laufa pa vsemi avtomobili..... pa zaradi mene lahko upoštevaš samo 20-30%, ker avti ne laufaja vedno s polno močjo. Od kje ves štrom za vse te avtomobile?
jozes12
24. 07. 2019 11.56
+11
Poraba električne energije narašča, ker gre vedno več aktivnosti na električno energijo. Tako prehod z uporabe fosilnih goriv (pogonsko gorivo, vir za ogrevanje in vir za industrijo) na električno energijo to še dodatno povečuje porabo električne energije. Skupna poraba energije pa bo (V EU že, v svetu pa upamo) nekoč začela padati.
Teo Bunta
24. 07. 2019 19.05
+2
Če vseh 1.1 mio avtov zamenjamo za električne in če vozijo malo več kot trenutni naftni se skupna poraba električne energije dvigne za 20%. Predvsem čez noč. Ko je energije preveč. Ne mešat električna vozila v povečanje porabe.... Prodim. Ker rafinerije porabijo več. 2.6 kWh za pridelat 1 liter bencina. Če seveda zamenjamo avte za električne in zapremo rafinerije je elektrike preveč.