Poletno branje

Barvni lističi, ponavljanje na glas ... Katera metoda učenja je najboljša?

Ljubljana, 27. 08. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
23

Pred vrati je obdobje, ki za večino učencev ni najbolj navdušujoče, saj bodo morali zopet sesti v šolske klopi in zabavo ločiti od učenja. A kakšno je pravzaprav učinkovito učenje? Tako starši kot otroci si želijo, da bi našli formulo: s čim manj napora si zapomniti čim več. Ali obstaja magični recept? Pogovarjali smo se z mentorico za uspešno učenje Leo Čerin.

Učiti se začnemo v trenutku, ko se rodimo. A pravo učenje se začne v osnovni šoli z ločitvijo prostega časa od učenja. To pomeni, da otroci usmerijo pozornost v snov, ki si jo bodo morali zapomniti. A ne samo otroci, tudi mladostniki in odrasli si nekatere stvari zapomnimo lažje in hitreje, nekatere pa nam gredo težko v glavo. Pedagoginja in mentorica za uspešno učenje Lea Čerin je pojasnila, da je to odvisno od tega, kakšno je naše predznanje. Lažje si zapomnimo snov, o kateri smo že nekaj slišali ali se o njej učili. "Zato ker tisto, kar spoznavamo na novo, ’obesimo’ na staro znanje. Težje gre v spomin nekaj novega, ker se je treba poglobiti, da se lahko usidra v možgane," je razložila.

Snov si najbolje zapomnimo, če se učimo aktivno –izpisujemo, barvamo, rišemo in ne zgolj beremo.
Snov si najbolje zapomnimo, če se učimo aktivno –izpisujemo, barvamo, rišemo in ne zgolj beremo. FOTO: Tanja Aleš

Lažje si zapomnimo tudi stvari, ki nas zanimajo. To se bolj izrazito odraža predvsem pri otrocih. "Za tisto, kar jih zanima, ne potrebujejo konkretnega učenja, da podatke shranijo v spomin. Lahko pa jih neka druga vsebina pri istem predmetu ne zanima in imajo problem. Malo manj zanimanja in že je treba vložiti več v učenje," opaža Čerinova.

Pomembno vlogo pri pomnjenju ima tudi koncentracija. Tisti otroci, ki se jim ni težko zbrati in poslušati, si bodo hitreje zapomnili snov. "To so slušni tipi, ki imajo dobro razviti slušni kanal in si veliko zapomnijo zgolj s tem, da poslušajo. Preko pogovora si lažje zapomnijo, kot če bi si na primer zapisovali," je pojasnila mentorico za uspešno učenje in ob tem dodala, da je pomemben dejavnik tudi ura. Predmete, ki jih poslušajo pred malico, spremljajo lažje kot zadnje ure pouka.

Pedagoginja Lea Čerin svetuje, usmerja in vodi tako otroke in najstnike kot njihove starše, ki si želijo, da bi se njihovi otroci znali bolj učinkovito učiti.
Pedagoginja Lea Čerin svetuje, usmerja in vodi tako otroke in najstnike kot njihove starše, ki si želijo, da bi se njihovi otroci znali bolj učinkovito učiti. FOTO: Tanja Aleš

Kako se učiti, da bi si čim več zapomnili?

Sogovornica meni, da je velika napaka, ki jo delajo otroci, da učno snov zgolj berejo: "Osredotočijo se na branje in potem ponavljajo kot pesmico. To je 'piflanje', pasivno učenje, ki pripelje do tega, da si ne zapomnijo veliko in za zelo kratek čas, ob tem je še dolgočasno." Opaža, da se mnogo otrok uči na tak način, kjer manjka vmesni korak med branjem in ponavljanjem. Zato priporoča drugačen, bolj učinkovit pristop: "Vmesni korak tehnike učenja. Otrok mora imeti ob sebi vedno list papirja, svinčnik, barvice, flomaster oziroma karkoli, da s tem, kar prebere, nekaj naredi. To so torej tisti dobri zapiski. Na kakšen način se lotiti tega, pa je odvisno od vsakega otroka posebej."

Eden od primerov, ki jih priporoča Čerinova, so mali, barvasti, lepilni lističi. Opaža, da zlasti fantje ne marajo prepisovanj v zvezke ali liste, ki se lahko zgubijo. "Ti lističi so dovolj veliki, da nanje zapišejo ključne besede, ne prepisujejo pa besedila. Lahko uporabijo tudi simbole, če si jih bolje zapomnijo. Nalepijo jih neposredno v učbenik, zraven besedila, ki so ga ravnokar prebrali," je svetovala.

Miselni vzorci in alineje so učinkovit način učenja, vendar ne ustrezajo vsem otrokom.
Miselni vzorci in alineje so učinkovit način učenja, vendar ne ustrezajo vsem otrokom. FOTO: Tanja Aleš

Seveda pa je od vsakega posameznega otroka odvisno, kakšen način učenja mu bolj ustreza. Miselni vzorci so na primer zelo učinkoviti in uporabni, ampak jih večina otrok ne mara ali pa jih ne zna uporabljati, opaža strokovnjakinja za uspešno učenje: "Tudi klasične alineje, ki jih delajo, ker jih tako usmerjajo starši – da je treba snov izpisovati in delati alineje – se da popraviti in popestriti, narediti drugačne črtice, uporabiti barve. Predvsem pa je pomembno, da ko preberejo snov, jo povežejo s tistim, kar že znajo. Torej, iščejo asociacije. Nekaj neznanega povežejo z že znanim – kar že vedo o stvari."

Učenje za mizo ne velja več za nujno zlo

Otroci že v šoli ogromno presedijo. Sogovornica meni, da če bi morala nenehno sedeti na stolu za mizo še doma, medtem ko se uči, bi to pomenilo preveč sedenja: "Naj si sami poiščejo, kje jim najbolj ustreza. Ali je to na tleh, na preprogi, ali na vadbeni žogi. Lahko tudi na postelji, ampak če jih uspava, potem to ni primerno mesto. Lahko se tudi sprehajajo gor in dol in si govorijo na glas."

Tudi govorjenje na glas je še ena od učinkovitih metod učenja, saj se otroci slišijo in si snov lažje zapomnijo. Spet drugi pa si jo bodo morali zapisati, je dodala Čerinova.

Učenje za mizo, z učbenikom v roki, je postalo za mnoge otroke mučno, kar starši težko sprejmejo, saj ne poznajo prednosti učenja na različnih mestih.
Učenje za mizo, z učbenikom v roki, je postalo za mnoge otroke mučno, kar starši težko sprejmejo, saj ne poznajo prednosti učenja na različnih mestih. FOTO: Tanja Aleš

A kako otroke sploh spodbuditi, da sedejo za mizo, na tla, žogo … da ne bodo tega občutili kot prisilo in nekaj negativnega? Ali je potrebna trda roka ali milejši pristopi? Konkretno učenje se začne nekje v četrtem razredu. Čerinova svetuje, da začnemo otoka čim prej spremljati. Po njenem mnenju danes ni več dovolj, da mu rečemo: pojdi se učit v svojo sobo, ko se naučiš pridi, da te vprašam. "V šolah veščinam učenja žal ne posvečajo toliko časa, kolikor bi morali, ker enostavno ni časa za to. Zato smo dobili to nalogo starši, da spremljamo in vidimo, kako se naš otrok uči. Če opazimo, da se uči na pamet, da samo bere, začnemo počasi uvajati oziroma mu pokažemo različne metode," je pojasnila mentorica. Starši to lahko naredijo tako, da mu razložijo, kako so se učili sami, ko so bili šolarji. Če ugotovijo, da otroku tak način ne ustreza, iščejo nasvete in načine drugje. Čerinova meni, da je na koncu ključno, da med več metodami otrok izbere sam.

Koliko časa lahko otrok ostane osredotočen?

Čerinova je na osnovi pogovorov z otroki ugotovila, da lahko ostanejo osredotočeni od 20 do 30 minut. Pri tem je imela v mislih aktivno učenje in ne zgolj branje. Učenje je namreč miselno delo. "Po 30 minutah postanejo utrujeni in potrebujejo malo odmora – 10 minut in potem spet nadaljujejo. 30 minut in odmor. Naredijo naj tri sklope, potem daljši odmor ali zaključijo z učenjem," je svetovala.

Ohranjajmo osredotočenost: 30 minut učenja, 10 minut odmora. Po treh ciklih naj sledi daljši premor.
Ohranjajmo osredotočenost: 30 minut učenja, 10 minut odmora. Po treh ciklih naj sledi daljši premor. FOTO: Tanja Aleš

Večurno učenje brez odmorov namreč lahko pripelje do tega, da si zapomnimo zgolj snov, ki smo jo osvajali na začetku in na koncu, vmesni del pa se izgubi, je opozorila Čerinova. Odmori torej zagotovijo več teh učinkovitih začetkov in koncev. "Tudi raziskave so pokazale, da je 30 minut učenja meja," je zatrdila.

Pomemben je tudi čas učenja. V prvih šolskih letih je najbolje, če se otroci učijo zjutraj. Čerinova opaža, da ko odraščajo in postanejo že dijaki, jim ustreza tudi popoldansko ali večerno učenje, nekateri so tudi nočni učenci: "Ko je otrok v osnovni šolo, so najboljše zgodnje ure. Sploh če ima popoldne trening, je bolje, če se uči pred njim. Po njem se ne bo učil, ker ne more več. Je fizično utrujen in ne gre," je pojasnila in dodala, da bolj ko se bližajo fakulteti, bolj sami ugotavljajo, kdaj se jim najbolj paše učiti.

Za konec je Lea Čerin povzela, kako s čim manj napora v glavo spraviti čim več znanja. Morda je bolj na mestu, da imenujemo njeno 'magična formulo' kot napotek: "Učenje naj bo aktivno – ob sebi imejmo list papirja ali barvne lističe, barvice, flomastre … Uporabljajmo različne tehnike, vključujmo odmore in se pozabavajmo ob učenju – poiščimo, kaj že vemo. Lahko najdemo asociacijo, ki nas spomni na čisto nekaj drugega, in to je potem že domišljija. V učenje vključimo domišljijo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pravicnez.
27. 08. 2019 21.27
+6
Predelaš 1. poglavje in ga na koncu preletiš vizuelno v mislih , greš na 2. poglavje, na koncu preletiš obe poglavji od začetka in tako kolobariš naprej do zadnjega. Prvega znaš dobro, ker si ga velikokrat ponovil, zadnjega enako, ker je še sveže. Deluje 100%.
darlok
27. 08. 2019 18.39
+2
"... s čim manj napora ...". No, zato pa smo tam, kjer smo. Vsi bi vse s čimmanj napora. Razumem, da je nepotreben napor....mm...no, pač nepotreben, a nekatere stvari je pač potrebno pošteno narediti in zagristi vanje. Lepo je, če človek sam ugotovi, kako narediti kaj s čimmanj napora, a da je do tega prišel, se je moral predhodno dobro potruditi. Tukaj pa je namesto na učenju fokus na iskanju čim lažje rešitve.
ni_mi_vse_eno
27. 08. 2019 17.59
+3
Imamo različne tipe ljudi, vidni, slušni in kinestetični. Vsak mora spoznati način, kako se čimprej zapomniti besede učitelja in jih na ukaz ponoviti, to je bistvo šole. Razumevanja ne potrebujete, važno, da znaš beekat z besedami vodje.
tajacinabrjaci
27. 08. 2019 15.45
+19
Deveti razred je faljen do amena. Osemletka je bila zakon. Zdej otroci gredo v prvi razred večinoma s petimi leti. Otrok s pwtimi leti ni še za šolske klopi.
AlternativeFacts
27. 08. 2019 15.29
+6
(Barvni lističi, ponavljanje na glas ... Katera metoda učenja je najboljša?)...@KOt programer povem, da nič od tega. Enostavno praksa, praksa in še enkrat praksa. Dokler ne prideš do stopnje, ko lahko rečeš da "mojster dela vajo".....
Sentis
27. 08. 2019 15.20
+11
Če se je le dalo sem se učil na glas, medtem ko sem se poslušal sem si prej zapolnil. Je pa res, da če se je le dalo povezovati teorijo s prakso, potem mi je šlo zlahka. Teorija, za katero sem vedel, da mi ne bo nikoli prišla prav, mi je šla pa res stežka v glavo.
Razumnež
27. 08. 2019 11.52
+20
"Turšica, a ta naslov z rdečo al zeleno?"
fairplayy
27. 08. 2019 10.42
+18
zaradi permisivne vzgoje je OŠ zgubila svoj pomen vso breme učenja in načina učenja je prevaljeno na že tako prezaposlene starše še posebej pri tistih otrocih, ki imajo težave s koncentracijo
Slovenski državljan
27. 08. 2019 10.11
+6
To je vse fino, samo nekje sem pa bral povzetek študije (ker se mi cele študije ni dalo brati :p ), kjer je pisalo, da si nič bolje ne zapomnimo, če določene stvari barvno podčrtamo ipd. medtem ko pa je pomoč z asociacijami zelo učinkovita.
jspatipaon
27. 08. 2019 09.29
+2
jesenvoyo
27. 08. 2019 08.40
+42
Prav je že da se razmišlja o metodah učenja, vprašanje pa je ali izobraževalni sistem zajema prave programe izobraževanja, torej da šolanje učencem prinaša vse tisto kar bo prišlo prav v nadaljnem življenju tako pri delu kot prosti aktivnosti, zdravem slogu življenja,itd. Mnogo stvari bi verjetno iz sistema izobraževanja mirne vesti odstranili s tem pa razbremenili mlade nekega balasta, ki nič ne prinaša koristi.
DirtySanchez
27. 08. 2019 08.18
+54
Vedno sem se največ naučil takrat , ko sem si pisal plonkce.
Hulk Zalepi
27. 08. 2019 08.16
+17
plonkici so najbols
Manandi
27. 08. 2019 07.53
-11
Spet in spet nove iznajdbe, nov Eko socialistični sistem izobraževanja, novi vidiki, novo usmerjeno izobraževanje, novi drkokrati novi partizanski programi, novi socialistični prijemi nove kozolc metote novi izzivi vse pa konča na smetišču zgodovine zblojene socialistične ideologije. Kaj vse so že ti pogruntali počeli z otroki, odraslimi državljani kot da delajo že 75 let poizkuse na ljudeh otrocih in z tem so prekosili naciste oni so saj delali 4 leta te poizkuse na tuijih ljudeh.
Manandi
27. 08. 2019 07.53
-3
Robespierre
27. 08. 2019 08.07
+1
^ to se zgodi, ko do na vasi ze 15 generacij ne porocajo z nikomer z drugacnim priimkom
M_teorija
27. 08. 2019 08.13
+4
Močc,ka se sekiraš, teb nobena metoda ne pride do živega!?
METKA102
27. 08. 2019 07.48
+48
Najboljše je sledenje razlagi in sodelovanje med njo. Če učitelj le oddrdra predpisano snov, otroci pa v razredu počnejo prav vse kar se jim zljubi, bodo z učenjem doma težko nadoknadili.
Zentrum
27. 08. 2019 07.43
+50
Interes. Če za predmet nisi zainteresiran, ti nobena metoda ne bo pomagala.
Maja Kajza
27. 08. 2019 07.36
+42
Lepo zapisano, verjetno tudi uporabno...me pa skrbi, da učenje tujih jezikov masovno reklamirajo po medijih z neko čudežno metodo, kar med spanjem, nekaj natakneš na ušesa, oči, nos...pa že vse znaš.Povejte otrokom, da je to nateg.
Karantanija
27. 08. 2019 10.06
+8
Tudi 24 ur ima te reklame. V dveh urah naj bi se naučili ... Noro.
M_teorija
27. 08. 2019 07.34
+36
Učenci si najbolj zapomnijo dogočasno in dolgovezno podajanje snovi!? Tud fizka in matematika zna bit zanimiva, če ju dobro predstaviš!?
anakondabox
27. 08. 2019 07.32
+38
Popolnoma jasno je, da všečno učenje ni faktografija in urjenje spomina (učenje na pamet), saj te podatke vsak otrok lahko dobi že na Googlu. Pa še z ustreznimi fotkami in zemljevidi so opremljeni. Predlagam dialog (ne monolog učitelja) ter diskusijsko učenje po skupinah. Ker pa vladi, nobeni, ni všeč razmišljujoča generacija, bo ostal 'status quo in bodo učni načrti še vedno natrpani z nepotrebnimi podatki. Ne rečem; nekaj učiteljev oziroma profesorjev, je tudi takšnih, ki znajo iz kopice podatkov ustvariti kreativno, diskusijsko učenje. #čestitkenjim