Evropski meteorološki center (ECMWF) je postregel z novimi podatki, kako kaže z vremenom poleti. Majske napovedi so malce omilile vročino junija, julija in avgusta pri nas v primerjavi z napovedmi, ki so jih na Agenciji za okolje dobili aprila, je za 24ur.com povedal Brane Gregorčič.
''Verjetnost za zelo vroče poletje se je nekoliko zmanjšala. Za jugovzhod Evrope je še vedno prisoten signal, da bo nadpovprečno vroče, ampak od nas se je to območje odmaknilo malce bolj nad vzhodni Balkan, Malo Azijo in območje Črnega morja. Na drugi strani, za severozahod Evrope, torej za širše območje Severnega morja od Britanskega otočja do Skandinavije, kaže, da bo nekoliko hladneje od dolgoletnega povprečja. Vmesni pas – diagonala od Španije, preko Alp do Rusije – pa ima enako verjetnost tako za vroče kot za nevroče poletje. Kot kaže, bo blizu dolgoletnemu povprečju,'' je povedal Gregorčič.
Letošnje poletje bo le za malenkost manj vroče od lanskega
''Lanska napoved, izdana maja, je za naše območje napovedovala v povprečju za kakšno stopinjo višje temperature kot letošnja za letošnje poletje. Lansko poletje je bilo drugo najbolj vroče v stoletju. Kot kaže po trenutnih napovedih, bo letošnje poletje malce manj vroče od lanskega,'' je pojasnil in dodal, da se v teh povprečjih za naše območje skriva marsikaj, saj lahko pride do velikih odklonov – od vročinskih valov do hladnejših in bolj deževnih obdobij.
''Iz te napovedi se ne da izluščiti, kdaj bo najbolj vroče in koliko vroče bo. Za zmerne geografske širine so vedno mogoča velika odstopanja znotraj daljšega obdobja,'' je opozoril Gregorčič in dodal, da je v tej napovedi bistveno to, da se je nekoliko zmanjšala verjetnost za zelo vroče poletje. ''Bo pa v slogu poletij zadnjih 25 let. To pomeni, da bo vroče, ne pa morda rekordno vroče,'' je razložil.
Lani je bilo drugo najbolj vroče poletje v stoletju
Če sledimo napovedi, to pomeni, da bo letošnja povprečna temperatura v juniju, juliju in avgustu malce nižja od 22,4 stopinje Celzija, kar je bila povprečna temperatura v lanskem poletju v Ljubljani. Kot je pojasnil Gregorčič, bi se lahko v letošnjem poletju s temperaturami približali povprečju iz leta 2011. Takrat je povprečna temperatura znašala 21,3 stopinje.
Poletna povprečna temperatura leta 2012 v Ljubljani je bila za 1,5 stopinje višja od povprečja zadnjih 10 let oziroma za kar 3 stopinje višja od stoletnega povprečja, ki znaša 19,2. Lansko poletje se je po kriteriju povprečne temperature uvrstilo na drugo mesto najbolj vročih poletij v zadnjih 100 letih. Bolj vroče je bilo le poletje 2003 s povprečno temperaturo kar 23,4 stopinje C.
Lani je bilo v Ljubljani v treh mesecih 39 dni s temperaturo vsaj 30 ali več stopinj C, kar je 16 dni več od povprečja zadnjih 10 let. Stoletno povprečje vročih dni je le 13. Več vročih dni kot leta 2012 smo imeli le poleti 2003, ko je bilo izjemno vročih kar 52 dni.
In padavine?
Lansko poletje je zaznamovala tudi suša, ki je najbolj prizadela južni del Primorske. V slovenskem primorju in slovenski Istri je bila lani poleti suša rekordna, bila je še hujša kot tista leta 2003.
Za letos je težko napovedati, kaj bo, je dejal Gregorčič. ''Količina padavin pozimi je bila velika, tudi spomladi smo deležni pogostega dežja. Tudi ta teden, od četrtka naprej, bo deževno. Tako da vsaj v startu poletja bo namočenost dobra,'' je pojasnil Gregorčič.
''Kaj bo sledilo poleti, je seveda problematično napovedati. Ko pride vročinski val, je tudi bolj suho. Koliko bo teh valov, kako dolgi bodo, teh napovedi pa toliko vnaprej ni mogoče podati. Vročinski val se lahko napove za kakšen teden naprej,'' je še povedal Gregorčič.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.