Zaradi vložitve pobud za referendume o slabi banki in državnem holdingu so državni zbor obiskali tudi kriminalisti. Med drugim so preverjali, ali je podpis Melite Župevc pod pobudo za referendum o državnem holdingu, ki jo je vložila poslanska skupina Pozitivne Slovenije in še nekaj drugih poslancev, pristen.
Župevčeva je na porodniškem dopustu, zato so nekateri menili, da se ni podpisala sama. Pred kriminalisti naj bi se morala večkrat podpisati, da bi tako grafološko preverili istovetnost. S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so zdaj končali predkazenski postopek, ki se je nanašal na prejeto prijavo v zvezi z istovetnostjo podpisa pod podano pobudo za referendum.
"V skladu s strokovnimi standardi so bili zbrani materiali za preiskavo podpisov, ki jo je opravil Nacionalni forenzični laboratorij in podal strokovno mnenje, da podpis poslanke ni ponarejen, temveč je izviren,'' so sporočili s PU Ljubljana. O zbranih obvestilih bo PU Ljubljana s poročilom obvestil pristojno tožilstvo.
Virant: Obstaja grenak priokus, da je bila preiskava opravljena iz političnih razlogov SDS
Predsednik DZ Gregor Virant je dejal, da je Župevčevi glede pristnosti podpisa zaupal in je zavračal predlog za grafološko preverjanje podpisa. "Obstaja pa pri meni grenak priokus, da je bila ta policijska preiskava opravljena iz političnih razlogov SDS. Ne morem se znebiti tega občutka," je dejal.
Z njim soglaša tudi predsednik PS Zoran Janković. Kot je dejal, se bo zdaj videlo, kako bo notranji minister Vinko Gorenak "preiskoval samega sebe. To bo novost v Evropi". Višek "razumevanja demokracije s strani SDS" pa je po njegovih besedah to, da je, kot pravi, ista stranka podpise poslala tudi na ustavno sodišče.
Ustavno sodišče želi od DZ jasno sporočilo o zadostnem številu podpisov
Medtem pa so ustavni sodniki danes v pripravljalnem postopku za obravnavo zahteve za presojo ustavnosti referendumske zahteve o zakonu o Slovenskem državnem holdingu sklenili, da mora DZ jasno sporočiti, ali obstaja referendumska zahteva z najmanj 30 lastnoročnimi podpisi.
DZ ima tako od vročitve tega sklepa osem dni časa, da ustavnemu sodišču "jasno in nedvoumno" sporoči, ali obstaja zahteva za razpis referenduma z najmanj 30 lastnoročnimi podpisi poslank in poslancev.
Koalicija je v zahtevo za presojo ustavnosti posledic referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu naknadno na željo SDS vključila tudi dvom o izpolnjevanju postopkovnih pogojev za razpis referenduma.
Ustavno sodišče tako ugotavlja, da je iz zahteve za presojo ustavnosti razvidno, da vsebuje zgolj 29 lastnoročnih podpisov poslank in poslancev. Poleg tega pa naj nekateri podpisi ne bi bili lastnoročni. Glede na to po mnenju ustavnih sodnikov ni jasno, ali je vložena zahteva za razpis referenduma v skladu s predpisanimi postopki.
KOMENTARJI (991)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.