Na kongresu stranke SLS na Brdu pri Kranju so izvolili novega predsednika stranke. Za Franca Bogoviča, ki je bil edini kandidat, je glasovalo 147 delegatov, 5 pa jih je bilo proti.
Bogovič je po izvolitvi v nagovoru napovedal, da se bo držal korenin, iz katerih SLS izhaja. Ob tem je poudaril, da želijo stranko odpreti tudi navzven in na prihodnjih volitvah v Evropski parlament tudi dobiti poslanca iz svojih vrst, predvsem pa tudi stopiti v svet Evropske ljudske stranke na aktivnejši način.
Dejal je, da se bo že dan po kongresu treba začeti intenzivno pripravljati na volitve. Napovedal je tudi pregled delovanja občinskih odborov, zvez in gibanj v okviru stranke. "Nekateri se nikakor ne morejo odmrzniti, mi pa mislim, da imamo čas za to, da gremo zdaj, ko prihaja pomlad, na naša polja in posejemo tista semena, ki bodo prinesla dobro žetev," je še povedal.
Ponovil je, da SLS ne bo šel v vlado, ki se oblikuje, saj je "obremenjena z enako hipoteko kot vlada, iz katere smo izstopili". O sodelovanju s strankami, ki bodo ob verjetni novi vladi ostale v opoziciji, pa je povedal, da je SLS samostojna stranka in jih "ne zanimajo drugi kolegi v opoziciji".
V svojem predstavitvenem nagovoru delegatom pa je Bogovič ocenil, da je SLS odgovor na to, kar danes zahteva ljudstvo. "Kje je danes SLS? Na strani ljudi. In kje je slovensko ljudstvo? Na ulicah in trgih," je povedal in dodal: "Sem upornik po duši. Zemlja, delo, spoštovanje in demokratični dialog z ljudmi je moje vodilo v vsakodnevnem političnem sodelovanju."
Naštel je tudi nekaj izzivov, pred katerimi je stranka. Med drugim, da bi na osnovi socialnega podjetništva pomagali ostarelim kmetijam pri pridelavi hrane. Zavzemal pa se bo tudi za energetski razvoj Slovenije, ki bo slonel na domačih virih.
Žerjav: Danes ni čas za pranje umazanega perila

"Danes ni čas za pranje umazanega perila, čas je, da stopimo skupaj in enotno podpremo novo obdobje stranke," je ob slovesu z najvišjega položaja v stranki povedal Radovan Žerjav, ki je Bogoviču zaželel, da bo "najboljši predsednik SLS".
Izpostavil je točke iz svojega govora ob prevzemu stranke. Med drugim je zagotovil, da bo SLS podpiral dobre rešitve ne glede na to, ali prihajajo s strani vladne koalicije ali drugih opozicijskih strank. Ni pomembno, kdo ponudi dobro rešitev, za družbo je pomembno, da so dobre ideje in da so rešitve predvsem na voljo, je dejal.
Kot je še povedal, SLS "nikoli ni bil, ni in ne bo ujetnik ali podaljšana roka kogar koli". Med drugim je ocenil, da je bila njihova odločitev, da ne sodelujejo v potencialni novi koaliciji, pravilna. Poudaril je, da je treba vztrajati pri ničelni toleranci do korupcije tako znotraj stranke kot zunaj nje. Po njegovem mnenju je edino prav, da se je SLS "v tem zapletenem času zelo jasno distanciral od obeh največjih strank, ki več kot očitno nista zmožni v svojih vrstah razrešiti problema korupcije, še manj pa spoštovati institucij pravne države".
Izpostavil je tudi nekatere programske točke, ki niso bile uresničene. Povedal je, da je tudi sam "naredil kakšno napako ali neumnost, a to spremlja tiste, ki delajo". "V kolikor sem ob tem koga osebno prizadel, se ob tej priložnosti opravičujem," je še dejal.
"Zame ni Šrotovih, Podobnikov, Kanglerjev in ne vem katerih še," je izpostavil. So le tisti, ki delujejo v dobro SLS in Slovenije, ter tisti, ki jim "politika na državni ali lokalni ravni pomeni le vzvod za dosego lastnih in materialnih drugih ciljev". Če se nekdo želi uspešno spopasti s problemi, mora najprej začeti pri sebi, ne glede na to, kako velik je ta problem, tudi znotraj stranke. Gre za doslednost in načelnost, pravi Žerjav.
V na koncu zelo čustvenem poslovilnem nagovoru se je Žerjav številnim sodelavcem zahvalil za sodelovanje. Sklenil je s stavki iz govora leta 2009: "Nikoli nisem razmišljal, da bi bil poklicni politik. Pravzaprav se tudi danes ne počutim tako. Zato tudi stvari, ki so politiko ljudem odtujile, težko razumem in jih ne sprejemam. Politike ne razumem kot uporabe ali zlorabe politične moči. Politika zame ni boj za oblast in delitev plena. Politiki želim spremeniti predznak. Čeprav morda zvenim naivno, mislim resno in iskreno."
Poskus prevrata režirale druge stranke?

Nekaj trenj je v zadnjih tednih povzročil tudi neuspešen predlog za kandidaturo Larisa Gaiserja. Starosta SLS Franc Zagožen meni, da je bila ta kandidatura poskus prevzema SLS s strani drugih političnih opcij. Ob tem je poudaril, da je odločitev SLS, da ne vstopi v novo vlado in odide iz Janševe vlade, edina pametna rešitev. Sam se je sicer zavzemal za tehnično vlado, ker pa to ni uspelo, je ta pozicija najboljša.
Gaiser je Zagožnove očitke zavrnil in poudaril, da so njegova stališča zelo jasna. "Dejstvo, da se me skuša popredalčkati, je tipično slovensko. Žal mi je, da kdor koli lahko nasede takšnim govoricam," je povedal in izrazil upanje, da bo slovenski politični prostor v prihodnosti razumel, da je čas, da se temu naredi konec, saj da je to tisto, kar 60 odstotkov ljudi ne privabi na volišča.
Po mnenju nekdanjega predsednika SLS Marjana Podobnika pa bo Bogovič uspešen in dober naslednik Žerjava. Glede na slovenske razmere pa ocenjuje, da je SLS "med bolj enotnimi strankami".
Bogovič je po izvolitvi dodal, da se zaveda, da je Slovenska kmečka zveza mati SLS in jo tudi sam ceni. "Kar še ni bilo urejenega do kongresa, se bomo zagotovo pogovorili po kongresu. Če so ostale kakršne koli zamere, jih bomo odpravili in se podali k delu, ki pa ga je za vse dovolj," je dejal.
Dva stara in ena nova podpredsenica
Delegati so sicer danes volili tudi druge organe stranke. Za podpredsednike SLS sta bila tako znova izvoljena dosedanja podpredsednika Janez Tomšič in Olga Franca, poleg njiju pa še Jasmina Opec.
Za predsednika glavnega odbora je bil v drugem krogu izvoljen Franci Rokavec, za mesta podpredsednika glavnega odbora pa so delegati največ glasov namenili Janezu Ribiču, Vanji Gruden in Darinki Mraveljak.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.