Med poslanci PS, ki so stranko zapustili, jih je 13 v novi poslanski skupini nepovezanih poslancev, trije pa so nepovezani poslanci: Matjaž Zanoškar, Dragan Bosnić in Brane Golubovič.
Janković je povedal, da so se na posvetu srečali tisti, ki verjamejo v PS, in si postavili cilje za bližnjo prihodnost. Razpravljali so zlasti o tem, kako bodo "šli nazaj med ljudi". Po njegovih besedah se je danes tudi znova potrdilo, da verjamejo v strankin program Slovenija 2020.
Ponovil je, da niso zrušili vlade in da so zahtevali le uresničevanje programa stranke. Če so se v koaliciji odločili za predčasne volitve, pa naj bodo te čim prej, je dodal.
Obregnil se je tudi ob včerajšnje izjave nekdanjega vodje poslancev PS Janija Möderndorferja, ki se je pridružil novi poslanski skupini nepovezanih poslancev, ustanavljajo pa tudi novo stranko pod vodstvom donedavne vodje PS in premierke v odstopu Alenke Bratušek. "Kolega Jani je včeraj rekel, da je njihov cilj premagati PS na volitvah. Čuden cilj so si postavili," je povedal Janković.
Pristavil je, da je v težki dilemi, kako komunicirati s štirimi kolegi, ki so zapustili PS: "Ne gre za strankarsko pripadnost ali politično opredelitev, gre čisto za osebne odnose, z nekaterimi sem prijateljeval in se družil 30 let in enostavno vsega ne razumem."
Na volitve gredo, da zmagajo
Na predčasnih volitvah pa ima PS cilj pridobiti zaupanje državljanov in "jasno, zmagati", je dejal Janković in izrazil prepričanje, da se bo stranka okrepila. Na vprašanje, kako bo ravnal v primeru volitev junija, je odgovoril, da se bodo o tem pogovorili znotraj stranke.
Janković se sprašuje, če notranji minister sodi po sebi?
Zanikal je tudi vse očitke zoper njega v povezavi z odločitvijo, da znova kandidira za predsednika PS. Nekateri mu, kot pravi, očitajo njegov ego, spet drugi, da rešuje družinsko ekonomijo in preiskave.
"O egu pri svojih letih zelo težko govorim, saj sem praktično dosegel vse svoje ambicije. Odkar sem na funkciji župana in predsednika PS, pa so podjetja mojih sinov kvečjemu na poti navzdol, prav tako ne boste našli niti enega posla z Mestno občino Ljubljana. In rad bi vedel, kako je možno, da z vodenjem PS rešujem zadeve glede preiskav zoper mene? A to gospod notranji minister sam ureja, pa po sebi sodi? Kot vem, tudi tisti, ki je bil mnogo močnejši predsednik stranke, ni mogel vplivati na delovanje sodstva," je še povedal Janković.
Mencinger ostaja na listi
Neformalnega posveta PS v Ljubljani se je sicer udeležilo okoli sto predstavnikov regionalnih in lokalnih odborov ter vrh stranke, pa tudi nosilec kandidatne liste za evropske volitve Jože Mencinger. Udeležencem so namreč predstavili tudi kandidatno listo.
Mencinger je zagotovil, da ostaja na listi. Z dogajanjem v slovenski politiki se ne želi ukvarjati, poudaril pa je, da je v dobrih odnosih tako z Bratuškovo kot z Jankovićem.
Kavtičnik novi vodja poslanske skupine
Poslanska skupina PS je danes za novega vodjo izvolila Jožefa Kavtičnika. Ta je po seji zagotovil, da bodo sledili programu PS, da so pripravljeni na pogovore in niso izključujoči. Kot je poudaril, nikogar niso nagnali, zato so vrata k njim odprta. Tudi vsem tistim, ki menijo, da so naredili prehiter korak, ko so poslansko skupino zapustili.
Na novinarsko vprašanje, na katerega od poslancev, ki so zapustili PS, je s tem mislil, je Kavtičnik odgovoril, da na vse. "Pripravljeni smo na pogovore in dogovore, nismo izključujoči in ne bomo šli proti komu, pač pa za naš program in za našo usmeritev, za volivce, ki so nam na volitvah namenili glas in za vse državljane," je na novinarski konferenci po seji poslanske skupine, ki sedaj šteje 11 članov, dejal Kavtičnik.
Tisti, ki so se odcepili od poslanske skupine, so v krogu Bratuškove napovedali tudi ustanovitev nove stranke. "Mi nismo povzročili razhoda, nekdo, ki je šel, pa ima pravico ustanoviti stranko, več strank," je na to odgovoril Kavtičnik.
A ni želel konkretno komentirati nekaterih izjav poslancev, ki so PS zapustili, da bodo na volitvah dobili več glasov kot pa PS z Zoranom Jankovićem na čelu. "Vsak ima pravico biti prepričan vase," je dodal.
Prav tako ni želel komentirati kritik nekdanjih članov PS do Jankovića. Kot je dejal, ne želi komentirati "negativnih besed, ki so usmerjene v kogar koli, še manj pa v predsednika PS". "Smo stranka, ki ne rušimo, pač pa smo za naš program. Želeli smo, da se izvaja," je poudaril.
Tudi vprašanje, kako si bosta poslanska skupina PS in poslanska skupina nepovezanih poslancev razdelili prostore v DZ, je po Kavtičnikovih besedah stvar vodstva DZ. "A mi nismo skregani. S kolegi poslanci se normalno pogovarjamo," je dejal. Zato je prepričan, da se bodo lahko dogovorili. Je pa prostor, v katerem je bila doslej PS, po Kavtičnikovih besedah pač prostor te stranke.
Zatrdil je, da njihovi poslanci novega mandatarja do predčasnih volitev ne bodo predlagali. Nekdanji vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, ki zbira podpise oz. zagotovila poslancev, da novega mandatarja ne bodo predlagali, pa se v poslanski skupini PS ni oglasil. Tako tudi njihovih podpisov na tem seznamu ni.
Prav tako je po Kavtičnikovih besedah še čas za vprašanje, koga bi predlagali za mandatarja po predčasnih volitvah. A verjame, da bodo ponudili najboljšega.
Kavtičnik se je dotaknil tudi nastopa stranke na evropskih volitvah. Po njegovem mnenju bo kandidatna lista dosegla dober rezultat. V ponedeljek se je sestal tudi volilni štab, lista gre na volitve z vsemi kandidati, je pojasnil.
Zaplet na sestanku vodij poslanskih skupin
Pri predsedniku parlamenta Janku Vebru je potekal posvet vodij poslanskih skupin o reorganizaciji dela zaradi spremenjenih razmerij, a je med posvetom nastal zaplet. Dosegli so dogovor, ki temelji na poslovniškem določilu, kaj je v DZ koalicija in opozicija. Tako so za potrebe dela določili, da poslanske skupine, ki imajo ministre v vladi, v DZ tvorijo koalicijo.
Po današnjem dogovoru koalicijo v DZ tvorijo poslanske skupine PS, nepovezanih poslancev, SD, DL in DeSUS. Veber je pojasnil, da so se na tej podlagi vodje poslanskih skupin dogovorili o razdelitvi mest v delovnih telesih. Večina jih je razdeljena med novonastalo poslansko skupino nepovezanih poslancev in poslansko skupino PS. Prav tako so dosegli dogovor o razdelitvi predsedniških in podpredsedniških mest v odborih.
Na sredinem kolegiju predsednika DZ bo tako na dnevnem redu tudi točka o razdelitvi mest v delovnih telesih ter o razdelitvi predsedniških in podpredsedniških mest. Zatem bodo poslanske skupine predlagale tudi imena, ki jih bodo upoštevali na seji DZ, ko bodo poslanci imenovali nove članice in člane delovnih teles.
O delitvi prostorov, financiranju in sedežnem redu v prostorih DZ pa se boste po besedah Vebra poslanski skupini PS in nepovezanih poslancev morali dogovoriti med seboj.
Glede volitev več znanega po posvetu pri Pahorju
Na vprašanje, ali je še kakšna možnost, da bi bile predčasne parlamentarne volitve še pred poletjem, je Veber odgovoril, da bo prav temu vprašanju namenjen sredin posvet pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Še več pa bo znanega, ko se bo DZ seznanil z odstopom Bratuškove in po Pahorjevem posvetu z vodji poslanskih skupin. Veber pravi, da glede tega ne bo vplival na poslance.
KOMENTARJI (777)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.