Naslovnica

Po pomoč v svetovalni center

Ljubljana, 11. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Ljubljanski Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, ki deluje že 46 let, skrbi za mentalno zdravje otrok in mladostnikov, od predšolskih otrok do študentov pred zaključkom študija. K njim prihajajo otroci in mladostniki, s tem pa tudi njihovi starši in učitelji, ki se med odraščanjem srečujejo z različnimi težavami, ki jim niso kos. Največ jih ima težave s šolo in učenjem, drugi so osamljeni ali so doživeli travmatične dogodke, nekateri pa imajo težave, povezane s psihosocialnim prilagajanjem, kot so razne težave s hrano, zasvojenostjo, razvojnimi ali emocionalnimi motnjami in tudi s preveliko živahnostjo. Malo več kot 60 odstotkov težav, s katerimi v center prihajajo otroci in mladostniki, je povezanih z učenjem, kljub temu pa po besedah direktorice svetovalnega centra Marije Kavkler to niso izolirani problemi, ampak se pogosto dogaja, da so težave prepletene, saj so redki primeri povezani samo s šolskimi težavami.

Večina otrok in mladostnikov, ki jih obravnavajo v ljubljanskem svetovalnem centru, ima po besedah Kavklerjeve povprečne ali celo nadpovprečne sposobnosti. Z drugimi besedami to pomeni, da je več kot 70 odstotkov takšnih, ki nimajo znižanih sposobnosti. Nekaj otrok sicer ima nekoliko nižje sposobnosti, ampak še vedno normalne oziroma takšne, da lahko obiskujejo osnovno šolo. Samo šest odstotkov otrok, ki iščejo pomoč v centru, pa ima motnjo v duševnem razvoju. Lani in predlani so v centru zabeležili približno 13.000 obiskov letno, sicer pa pri njih išče pomoč vse več otrok in mladostnikov z zelo različnimi težavami. Lani je pomoč iskalo 2500 oseb, med katerimi je bilo 1092 takšnih, ki so bili v centru prvič. Nekateri jih obiskujejo tudi nekaj let, medtem ko se drugi oglasijo samo enkrat, saj jim zadostuje že nasvet ali prijazna beseda. Vseeno so v centru precej zasedeni, saj Kavklerjeva meni, da bi morali z določenimi otroki delati bolj intenzivno, vendar enostavno nimajo dovolj terminov, ker je večina strokovnjakov prezasedenih, njihov čas pa omejen.

V svetovalnem centru v Ljubljani, ki je sicer največji v Sloveniji, imajo edini celotno ekipo, ki jo potrebujejo. Tako pri njih otrokom pomoč nudijo pedopsihiatri, klinični psihologi, psihologi, defektologi, pedagogi, logopedi in socialni delavci.

Otroci sicer prihajajo v center zelo različno. Dostikrat jih pripeljejo starši sami, ker slišijo za center, pošiljajo pa jih tudi šole, zdravniki in centri za socialno delo.

Kot že rečeno, je največ težav otrok in mladostnikov, ki iščejo pomoč v centru, povezanih s šolo in učenjem, vendar pa se pogosto zgodi, da so problemi prepleteni in da se poleg učnih težav pri otrocih pojavljajo še številni drugi problemi. Gre lahko za splošne učne težave in tudi specifične razvojne zaostanke, ki so navadno povezani s težavami samo pri enem ali dveh šolskih predmetih. To so najizrazitejši problemi, pojavljajo pa se tudi težave, ki so povezane s psihosocialnim prilagajanjem otrok, od težav s hranjenjem do različnih zasvojenosti.

Kot je povedala Kavklerjeva, v centru dobro sodelujejo tudi s tistimi, ki se s problemi otrok in mladostnikov ukvarjajo vsak dan, od socialnih delavcev, do učiteljev in policije, če je potrebno. Število obiskov v centru se po njenem mnenju ne more več dosti povečati, ker so omejeni s svojimi možnostmi ﷓

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.