Slovenski in hrvaški finančni strokovnjak France Arhar in Zdravko Rogić sta po tretjem srečanju o vprašanju varčevalcev Ljubljanske banke danes na Bledu povedala, da bosta zunanjima ministroma predlagala, da bi državi skupaj poslali pismo Banki za mednarodne poravnave (Bis) in jo zaprosili za sodelovanje pri iskanju rešitve.
Kot je povedal Arhar, sta glede tožb, ki jih s pooblastili hrvaške države vodita komercialni banki proti LB in NLB, ugotovila, "da nista od včeraj; ena je celo iz leta 1995" in da je bil medtem leta 2001 podpisan sporazum o nasledstvu in nato ratificiran.
"Te tožbe same po sebi ne morejo ovirati nadaljnjega procesa, kajti logično je, da bo kakršen koli dogovor, ki naj bi bil dosežen med državami, avtomatično pomenil končanje tudi teh procesov," je dodal.
Povedala sta še, da bosta glede reševanja v okviru Bis ponudila vsak svoji državi, da sta pripravljena skupaj oditi v Basel in obiskati Bis, da bi se z vodstvom pogovorili, kako bi začeli skupna pogajanja o tem vprašanju in nato skupaj povabili druge naslednice, da se pridružijo pogajanjem, tako da bi skupaj našli rešitev, ki je v pogodbi o nasledstvu ni bilo.
Povedala sta tudi, da sta govorila tudi o možnih rešitvah na pogajanjih v Baslu. O podrobnostih nista mogla govoriti, ker jih morata najprej posredovati obema vladama. Oba sta izrazila optimizem glede možnosti rešitve.
Kot je dejal Arhar, pričakujeta, da bodo pri rešitvah v Bis upoštevana vsa dejstva, ki so povzročila zaplete z nastankom novih držav. Rogić pa je dodal, da sta že oblikovala dokaj jasne obrise rešitve za vprašanje starih deviznih vlog varčevalcev nekdanje LB v Baslu in da med njima glede tega ni razhajanj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.