Na spletni strani Kremlja je bil kratek čas objavljen blog, v katerem so bili predstavljeni dejanski podatki marčevskega referenduma na Krimskem polotoku, na katerem naj bi večina prebivalcev glasovala za priključitev Rusiji. Prispevek je bil hitro umaknjen, Forbsovi novinarji pa povzemajo njegovo vsebino, ki je precej drugačna od uradnih rezultatov.
Kot poroča Forbes, podatki razkrivajo, da je bila udeležba na referendumu komaj 30 odstotna in ne 83 odstotna, kot so uradni podatki. Prav tako je od slabe tretjine prebivalcev Krima, kolikor se jih je odpravilo na volišča, le polovica glasovala za priključitev Krimskega polotoka Rusiji.
Tako je o usodi Krima odločalo zgolj 15 odstotkov vseh polnoletnih prebivalcev, poroča Forbes in ne 97 odstotkov vseh, ki so svoj glas vrgli v volilno skrinjico. Na referendumu mednarodni opazovalci niso bili dovoljeni, zato ni bilo težko prirediti glasov v prid Rusiji, opozarjajo novinarji.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uradni rezultati referenduma o priključitvi Krima Rusiji so: 83-odstotna udeležba na referendumu, 97 odstotkov za priključitev.
Podatki Sveta za človekove pravice v Kremlju: Udeležba komaj 30-odstotna, od tega 50 odstotkov volivcev za priključitev.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. maja bo referendum v Donecku, na katerem bodo prebivalci odločali o usodi tako imenovane Ljudske republike Doneck. Mnogi so prepričani, da bo ruski predsednik Vladimir Putin uporabil enake prijeme kot za referendum na Krimskem polotoku. Namreč, tudi na tem referendumu ne bo mednarodnih opazovalcev, ki bi nadzirali potek volitev.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.