V drami s talci na območju plinskega črpališča v Alžiriji, ki se je po štirih dneh razpletla v soboto, je bilo ubitih 37 tujih talcev iz osmih držav, je danes sporočil alžirski premier Abdelmalek Sellal. Od 32 ugrabiteljev, ki naj bi prišli s severa Malija, jih je bilo ubitih 29, je še dejal na novinarski konferenci.
Poleg 37 tujcev je bil ubit še en Alžirec, je dejal alžirski premier. Po njegovih besedah morajo identificirati še sedem ubitih talcev. Japonski premier Šinzo Abe je potrdil, da je med žrtvami sedem Japoncev.
Potrjene so že tudi smrti najmanj enega Francoza, treh Američanov, dveh Romunov, treh Britancev in šestih Filipincev. Med pogrešanimi je poleg tega še pet Norvežanov in dva Malezijca.
Pred tem so alžirske oblasti v nedeljo sporočile, da je bilo na plinskem polju In Amenas ubitih 23 tujih in alžirskih talcev ter 32 ugrabiteljev. Število se je povečalo, ko so na območju odkrili še več trupel.
Islamistični skrajneži, ki so napadli plinski kompleks, so po besedah premierja prišli s severa Malija. Pred tem se je med drugim ugibalo, da so prišli iz Libije ali iz Nigra.
Med ugrabitelji tudi alžirski skrajnež
29 od 32 ugrabiteljev so ubili, tri pa aretirali, je pojasnil premier. Med ubitimi je bil tudi vodja ugrabiteljev Mohamed el Amine Bencheneb, alžirski skrajnež, sicer pa stari znanec tamkajšnjih varnostnih služb.
Ugrabitelji so bili državljani sedmih različnih držav – trije Alžirci in kar enajst Tunizijcev, drugi pa so bili državljani Kanade, Egipta, Malija in Mavretanije.
Plinsko polje bodo spet odprli v dveh dneh
Minister za energijo Youcef Yousfi, ki je v nedeljo obiskal plinsko črpališče In Amenas na jugu Sahare, je napovedal, da bodo plinsko polje znova odprli v dveh dneh in da bodo okrepili varnost. Zavrnil pa je možnost, da bi pri varovanju sodelovale druge države. Dodal je, da bodo povrnili škodo, ki je nastala.
Povedal je tudi, da Alžirija kljub krizi s talci ni zmanjšala izvoza plina, saj da je plin s polja In Amenas le majhen delež v izvozu.
Zajeli več sto alžirskih in tujih delavcev
Islamistična skupina, povezana z Al Kaido, je kompleks napadla preteklo sredo, ko je zajela več sto alžirskih in tujih delavcev. Tudi sami so trdili, da so prišli iz Malija, njihov napad pa naj bi bil odgovor na francosko posredovanje proti islamistom v Maliju.
Poznavalci o tem dvomijo, saj so francoski vojaki v Maliju šele manj kot dva tedna, zajetje talcev pa je bilo očitno dobro načrtovano in organizirano, kar terja svoj čas.
Ugrabitelji, preoblečeni v vojake, so v sredo najprej napadli avtobusa, ki sta tuje delavce peljala z bližnjega letališča na plinsko polje In Amenas. Vojaki, ki so varovali avtobusa, so se jim uprli in delavcev jim ni uspelo zajeti. Sledil je napad islamistov na stanovanjske objekte v okviru In Amenasa in nato zajetje več sto talcev.
Napadalci so med drugim na plinskem črpališču tudi podtaknili razstrelivo in ga skušali razstreliti.
V četrtek je skupina ugrabiteljev skušala pobegniti v več vozilih, pri čemer je vsak s seboj odpeljal po tri ali štiri tuje talce. Nekaterim so na telesa pritrdili razstrelivo. Vojaki so jih napadli z zraka in vozila so ali trčila ali eksplodirala. Pri tem je bilo ubitih več ugrabiteljev in talcev.
Alžirska vojska je sklepni napad na preostale islamiste izvedla v soboto. Med tem napadom so ugrabitelji, kot je danes povedal premier Sellal, ubili še sedem talcev, vse s strelom v glavo.
Kriza pa je postavila na preizkušnjo odnose med Alžirijo in zahodnimi zavezniki, ki niso bili zadovoljni, ker jih alžirske oblasti niso obveščale o svojih odločitvah, predvsem o tem, da bodo napadle kompleks. Sta pa Velika Britanija in Francija zagovarjali ukrepanje Alžircev. V obeh državah so opozorili na težavnost ukrepanja v primerih terorističnih napadov in na to, da so teroristi odgovorni za smrti.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.