Amanda Berry, Gina DeJesus in Michelle Knight so po desetih letih ujetništva in nepredstavljivega mučenja spet svobodne. Vsaj fizično. Okovi v mislih so tisti, za katere bo trajalo veliko dlje, da izginejo.
Z novinarji je spregovoril 52-letni Johnny Berry, oče Amande Berry, ki je svojemu mučitelju v ujetništvu rodila danes šestletno hčerko. Dejal je, da je svoboda za njegovo hčerko vse prej kot eno samo veselje. "Vsako noč se zbuja z glasnimi kriki, mučijo jo nočne more, noči preživi v solzah. Strah jo je, da le sanja, da je svobodna, in da se bo Castro vsak čas vrnil po njo," je dejal Berry.
Z močnimi čustvi pa se spopada tudi sam. "Če bi tega pošastnega Castra lahko dobil v roke, bi ga ubil. Ubil bi ga z lastnimi rokami," je dejal Berry, ki počasi izgublja bitko s hudo boleznijo. "A če ga že ne morem ubiti, naj vsaj zgnije v zaporu," je dodal.
Predvsem pa Berry upa, da sodišče Castra ne bo obsodilo na smrtno kazen. "Usmrtitev bi bila zanj prelahek izhod," pravi. "Želim, da je v zaporu. Tam so ljudje, ki lahko tvoje življenje spremenijo v pekel. Tako kot ga je on Amandi. Upam, da ga bodo vsak dan pretepli," je odkrito povedal.
Berry je pred dramatičnim pobegom hčerko nazadnje videl, ko je bila stara 16 let in si je po šoli, kjer je bila zelo dobra učenka, denar služila v lokalnem Burger Kingu. Odkar je svobodna, je z njo govoril dvakrat. "Ko me je poklicala prvič, je bil to najlepši zvok, kar sem jih kdaj slišal. Rekla je, očka, pozdravljen, živa sem in rada te imam. To je bil najbolj srečen dan v mojem življenju," pravi Berry, ki se boji, da bo boj z boleznijo izgubil, preden vidi svojo vnukinjo. Amanda trenutno živi s sestro Beth.
Berry in Amandina mati sta se ločila le mesec pred Amandinim izginotjem. Berry je tudi sam zaradi nasilništva pristal v zaporu, Amandina mati pa je leta 2005 umrla. "Nisem bil ravno najboljši oče in vedno sem si očital, ker nisem bil tam, ko me je potrebovala. Če bi vedel, kje je, bi bil šel tja s puško in jo rešil. A nismo vedeli. Bilo je, kot bi se vdrla v zemljo," pravi.
Čeprav se Castrove žrtve še vedno borijo z mračnimi spomini, pa so preko odvetnikov tudi sporočile, da se ljudem zahvaljujejo za dobre misli, molitve, pa tudi za finančne prispevke.
Skoraj 7000 ljudi je zanje darovalo že več kot 600.000 dolarjev, donacije pa so prišle iz vseh ameriških zveznih držav, nekaj tudi iz tujine.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.