Slovenija

Plinovod bo moral biti zmogljivejši, to pa pomeni, da bo tudi dražji

Ljubljana, 24. 10. 2013 11.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/N.Š.K.
Komentarji
36

Izvedba plinovoda Južni tok je v interesu Slovenije, poudarja minister za infrastrukturo Samo Omerzel. Glede na zahteve Gazproma po večji zmogljivosti plinovoda, pa bomo očitno morali nadgraditi omrežje, kar bo vse skupaj seveda podražilo.

Projekt plinovoda Južni tok je za Slovenijo po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela zelo pomemben. "V interesu Slovenije je, da se ta investicija izvede," je uvodoma na današnji konferenci v Ljubljani, katere rdeča nit je razvoj projekta, dejal Omerzel.

Minister je izrazil pričakovanje, da bo projekt kljub nekaterim skeptikom izpeljan do konca. Ob tem je spomnil, da pogovori med investitorjem projekta, ruskim Gazpromom, in Evropsko komisijo glede spoštovanja evropskih pravil tečejo.

Da je projekt z dobro voljo mogoče realizirati, je poudaril generalni direktor družbe Plinovodi Marjan Eberlinc. Plinovodi so polovični lastnik skupnega podjetja Južni tok Slovenija, zato si razvoja in dokončanja projekta želijo.

Eberlinc je opozoril na zahteve Gazproma po večji zmogljivosti plinovoda, kar predstavlja težave, saj je treba temu primerno dograditi oz. nadgraditi plinovodno omrežje. Sprva je bilo predvidenih osem milijard kubičnih metrov letno, nato 25,9 milijarde kubičnih metrov, zdaj pa je interes po več kot 30 milijardah kubičnih metrov plina letno.

Projekt plinovoda Južni tok je za Slovenijo po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela zelo pomemben.
Projekt plinovoda Južni tok je za Slovenijo po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela zelo pomemben. FOTO: POP TV

Ideja je, da se v prvi fazi, ko zmogljivosti še ustrezajo, za Južni tok v celoti uporabi obstoječi plinovodni sistem, nato pa se začne gradnja novega, zmogljivejšega plinovoda, predvsem odsek Vodice–Rateče.

Postopki umeščanja neverjetno dolgotrajni

Spremenjena zmogljivost plinovoda vpliva tudi na postopke umeščanja v prostor, ki v Sloveniji po Eberlinčevih besedah "potekajo neverjetno dolgo". Projekt je razdeljen v tri faze: Lendava–Kidričevo, Kidričevo–Vodice in Vodice–Rateče, dinamika umeščanja v prostor pa je različna.

Večja zmogljivost spremeni tudi tehnično zasnovo – pri tem nas čakata resen izziv in delo, ki je precej odvisno tudi od Italije in Madžarske, je dejal prvi mož Plinovodov.

Zahteve glede zmogljivosti dražijo investicijo

Glede na spremenjene okoliščine o povečanju količin oz. zaradi precej nedefiniranih tehničnih parametrov plinovoda se bo spremenila tudi investicijska cena plinovoda, ki je zdaj ocenjena na skoraj eno milijardo evrov. V študiji izvedljivosti je stopnja tveganja oz. deviacija te vrednosti postavljena pri 25 odstotkih, tako navzgor kot navzdol.

Plinovod bo v Sloveniji dolg 266 kilometrov, slovenski del investicije pa bo stal nekaj manj kot milijon evrov.
Plinovod bo v Sloveniji dolg 266 kilometrov, slovenski del investicije pa bo stal nekaj manj kot milijon evrov. FOTO: Reuters

Tako je treba poiskati tudi finančne vire, ki še niso natančno določeni, ključna so zavarovanja s strani bank. Našli so model, ki Južnemu toku Slovenija in Gazpromu daje trdno podporo, gre za transportno pogodbo, ki nadomesti bančno garancijo, če je to sprejemljivo za banko, je pojasnil.

Ta pogodba pomeni dogovor o uporabi omrežja, tako obstoječega kot novozgrajenega sistema; omrežnina je regulirana, v Sloveniji jo določa agencija za energijo, izvzetje iz tretjega energetskega paketa pa pomeni, da se tarifo določi na podlagi komercialnih kriterijev, sicer pa je to regulirana dejavnost, je navedel Eberlinc.

To pogodbo banke sprejemajo kot nadomestilo bodisi državnega poroštva bodisi bančne garancije komercialnih bank. "Če je transportna pogodba za banko, ki je kreditodajalec, ustrezen instrument, potem je to za nas izjemno ugodna situacija za sam model financiranja," je pojasnil.

Finančna konstrukcija projekta še ni zaprta, določen je le način projektnega financiranja – 70 odstotkov bo v okviru Južnega toka Slovenije, 30 odstotkov pa morata zagotoviti družbenika – Plinovodi in Gazprom (vsak po 15 odstotkov). 70 odstotkov je tisti del, za katerega je treba zagotoviti vire sredstev, bodisi komercialne ali iz lastnih virov, ampak vse to terja zavarovanja. Kot je dejal Eberlinc, so ta zavarovanja transportna pogodba – to je ideja in upa, da se bo tudi realizirala.

V Sloveniji 266 kilometrov plinovoda

Plinovod bo v Sloveniji dolg 266 kilometrov, imel bo dve kompresorski postaji – Kidričevo in Vodice; slednja še ni natančno določena. Trenutno na projektu po njegovih besedah poteka veliko operativnih aktivnosti, družba Južni tok Slovenije je zaživela in začenja delovati.

Siromjatin je spomnil, da bo trasa plinovoda potekala tudi pod Črnim morjem, njegova zmogljivost bo 63 milijard kubičnih metrov letno. Glavna Gazpromova naloga je zdaj izvajanje študij izvedljivosti, izbira izvajalcev in podizvajalcev. Leta 2015 bi lahko plin stekel preko Črnega morja, do konca leta 2017 pa naj bi dobil popolno zmogljivost.

Eberlinc je spomnil še, da je bil sporazum med vladama Slovenije in Rusije o sodelovanju pri projektu podpisan novembra 2009 in ratificiran marca 2010. Poudaril je, da je treba spoštovati evropski pravni red, sprejema pa vsako drugo možnost za razvoj projekta, ki je dogovorjena z Evropsko komisijo.

Gazprom: Največji infrastrukturni projekt na svetu

Namestnik vodje sektorja za upravljanje s projekti v Gazpromu Aleksander Siromjatin je Južni tok označil kot "verjetno največji infrastrukturni projekt na svetu". Spomnil je, da je pri projektu udeleženih več podjetij (italijanski Eni, francoski EDF in nemški Wintershall) in da so z državami, ki sodelujejo pri projektu podpisani medvladni sporazumi. Izpostavil je tudi, da so ponekod za projekt pridobili status projekt posebnega in prioritetnega pomena, npr. v Srbiji in Bolgariji. "Upamo, da dobimo podoben status tudi na ozemlju Slovenije," je poudaril Siromjatin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

arthur1982
25. 11. 2013 15.41
Ponavadi velja "večje povpraševanje, višja cena in obratno". Samo pri nas , ki imamo še vedno politično ekonomijo je logika nekoliko drugačna.
Polly ß
25. 10. 2013 10.09
Te besede pomenijo, da se že PRIPRAVLJA ZA PODRAŽITEV PLINA! Banda! Ne vedo kje bi še usekali narod!
unatm
24. 10. 2013 21.39
"Da je projekt z dobro voljo mogoče realizirati", -> no kul. pol naj pa z dobro voljo to zgradijo ne pa z denarjem -.-
Roxy79
24. 10. 2013 16.41
+3
no ja.. vseeno mislim da je 1 mio€ pljunek v morje napram našim tajkunskim dolgovom............. mar ne???
Terezinka
24. 10. 2013 19.05
+1
Pljunek v morje brez pravega efekta za Slovenijo v pozitivnem smislu, začetek pa velike izgube v dolgoročnem smislu. Sram te je lahko, da odobravaš tudi take pljunke korupcije v teh časih
mertseger
24. 10. 2013 16.40
+5
Hudo ko novinar ne liči med milijonom in milijardo, očitno je minilo že veliko let odkar je končal 7 razred osnovne šole.
Klimova
24. 10. 2013 15.46
+1
Se bomo morali kar navaditi na to, da bomo v prihodnje malo bolj sodelovali z Rusi, ker je Rusija ena izmed prioritetnih trgov Slovenije. Lavrov in Korl sta pred kratkim v Rusiji podpisala načrt delovnih konzultacij med slovenskim in ruskim zunanjim ministrstvom.. Poleg tradicionalnih področij se priložnosti za večje sodelovanje z Rusi kažejo na področju energetike, gradbeništva, turizma, avtomobilske industrije, itd. Poleg tega imamo tudi dobre možnosti za sodelovanje ruskih investitorjev PRI PROJEKTU PRIVATIZACIJE...Je pa tako da Gazpromov promet letno znaša okrog 30 milijonov dolarjev. Vsak zemeljski plin, ki pride iz Turkmenistana, Uzbekistana ali Kazahstana in je namenjen na Evropski trg MORA SKOZI Gazpromov plinovod. In to diši po čem? TRŽNI AVTORITATIZEM, ma*fi*ja.. se bomo morali kar navaditi....
HThief
24. 10. 2013 15.18
+3
nacionalni interes je verjetno direktna linija do ruskega plina, tranzitni prihodki, delo za ogromno ljudi med kriznim casom... sicer pa razumem, da folk moti, kajti samo pomislite, da bi moglo to it pod vaso njivo, pod vaso sveto rentabilno njivo
Klimova
24. 10. 2013 15.49
+2
če ne bodo pregloboko orali, še vseeno lahko kakšen krompirček posadijo
Terezinka
24. 10. 2013 19.06
+1
Nacionalni interes bi bilo transparentno in pošteno delo ne pa že začetek netransporenten
puspan
24. 10. 2013 14.05
+11
Spet ena velika barabija, kot vse druge. Kot prvo bi rad vedel, v kaksnem interesu Slovenije? Kaj bo Slovenija imela od tega, oz njeni prebivalci. Natancnega odgovora se nisem slisal nikoli in ga najbrz tudi ne bomo. Interesantno, da je ze vse dogovorjeno, nimajo pa niti enega dolocenega podatka, kje bo sla trasa te tranzitne poti, razen ce ne obstaja kaksna najnovejsa nevidna pot nad oblaki. Nekako sem mislil, da bodo imeli prebivalci Slovenije vsaj v okolici plinovoda moznost prikljucka na to sirovino, ki naj bi bila precej cenejsa, kot ogrevanje na olje, vendar se govori, da ta plinovod nima drugega s Slovenijo, kot tranzit skozi njo. Ce je temu res, naj potem vsaj nekdo razlozi, kaj pomeni veckrat poudarjena beseda v INTERESU Slovenije. Aha, se mi ze pocasi svetlika. Najbrz je to spet v interesu tocno izbrane skupine ljudi, kot vedno doslej. Pa se en dodatni NATEG, kot ze poznano pri nas, da bo moral biti ZMOGLJIVEJSI, kar pomeni seveda DRAZJI, saj se ta beseda slisi bolj elegantna. Naj ga kar gradijo zaradi mene, vendar ne po nasi zemlji.
Terezinka
24. 10. 2013 14.25
+4
Ti, kmečka pamet, veš, da si zadel v črno. Ta plinovod je res samo interes nekaterih v Sloveniji. Tokrat niti Bruselj ni izkazal zanimanja in pravega interesa. Navdušiti bo treba še Italijo, ki tudi nima kakšnih planov tam pri Ratečah
Terezinka
24. 10. 2013 14.26
+5
Bojim se, da je spet kakšna pogodba, ki ima zadaj kakšne državne garancije in se je ne bomo mogli rešiti
puspan
24. 10. 2013 14.44
+3
Terezinka, lahko ti z gotovostjo odgovorim, zakaj Bruselj ne kaze nobenega zanimanja za to investicijo. Eden od mnogih argumentov je ta, da se Evropa zelo dobro zaveda, da je to kljub veckratnim zagotovilom Rusije, ob vsaki eventualni krizi lahko kljucen vzvod za izvajanje vsakrsnokolih politicnih pritiskov in izsiljevanj napram zahodu. Po razlicnih dogajanjih zadnjih dni in mesecih pri nas, dobivam obcutek negotovosti, saj pocasi niti ne vem vec, ali pripadamo EU-ju, ali pa se pocasi tlakuje prestop kam drugam. Bil bi zelo vesel, ce gre moje razmisljanje v napacno smer.
Terezinka
24. 10. 2013 15.05
+1
Kolikor je meni znano je projekt Južni tok solo akcija JJ že za časa predsedovanja uniji začeta in potem nadaljevana. Resnik sopodpisnikov iz EU ali iz Bruslja nisem nikoli zasledila
Transformerji
24. 10. 2013 13.46
+4
Čisto vsaka naša investicija se je dražila z aneksi ....(pa tudi če je potem v tunelu odpadal omet). Da ne bo čisto na koncu še kje puščalo!?
Terezinka
24. 10. 2013 13.50
+6
Ne dvomim, da je pogodba zelo podobna tisti v TEŠ6
Terezinka
24. 10. 2013 15.05
+2
In tudi ta je energetska in tam so spet vsi kukci poleg
razocarani
24. 10. 2013 16.52
+2
na koncu bo vse skupaj izpadlo kot velika lumparija ..a se je ze kaj pri nas koncalo z lepimi postenimi rezultati ... se nekaj vec za davkoplacevalce
Terezinka
24. 10. 2013 13.40
+6
Plinovod je "mogoče" v interesu Slovenije, res pa nisem zasledila interesa EU in od tam kakšnih posebnih obljub
Razumnež
24. 10. 2013 13.17
+6
Plinovod bo moral biti zmogljivejši, to pa pomeni, da bo tudi dražji................................................... Dejstvo pa je, da bo dražji, če bo pa zmogljivejši se pa še ne ve.
Terezinka
24. 10. 2013 13.42
+6
Kateri Slovenski industriji pa bo služil?
razocarani
24. 10. 2013 16.53
+3
industriji elitnih pokvarjencev -kleptomanov
Adolph
24. 10. 2013 13.15
+2
Pa kaj potem, se bo pa doplacal . . .. ... iz denarja, ki ga republika nima . .. .. ..
thinkP
24. 10. 2013 12.57
+3
In prej seveda niso vedeli da so potrebe večje :) smesno vse skupaj ze. NITI ENE INVESTICIJE NI BREZ KRAJE PRI NAS!!!!!!!!!!! SRAMOTA SLOVENIJA, SRAMOTA!!!!
santamaura
24. 10. 2013 12.44
+3
Kar bo vse skupaj seveda podražilo - SEVEDA - Če pade iz jablane banana, bomo pa ja menda sadovnjak podražili
CDROM
24. 10. 2013 12.31
+4
Ahhh so se že začeli aneksi k pogodbam in draženje izvedbe del. To je tipično kako se opere in izropa denar, skozi take mahinacije. Grem stavit, da ste že od samega začetka vedli kako je s temi zadevami, ampak zmerja neko prekrivanje in poneumljanje naroda da bodo stroški x €, nato pa se o podraži še vsaj za enkrat toliko, raje bi rekli da še več! BAnda neumna, ko ne morete enkrat speljat stvari kor je treba. Kje pa so odgovorni ki so to dokumentacijo delali. BO KDO PRI NAS NOSIL KDAJ KAKO ODGOVORNOST????
JohnSmith000001
24. 10. 2013 12.29
+2
čez mojo njivo ne bo šel pa pika !
razocarani
24. 10. 2013 16.55
+1
ochi
24. 10. 2013 12.13
+5
plinovod rabimo. ko bo padel embargo na nafto po svetu, bo rusija glavna s plinom, le-tega pa imajo v izobilju le oni.
Simon Ter?on
24. 10. 2013 12.05
+2
še ena jama brez dna
GAYPROPAGANDA
24. 10. 2013 12.02
+6
Kakšen nacionalni interes pa bo od tega?
razocarani
24. 10. 2013 16.56
kot vedno nekaj elitnikov bo svinjsko pokasiralo v svoje maqlhe
Klicaj?ek
24. 10. 2013 11.59
+12
počelo je brate, počelo: aneksi k pogodbam, provizije, "svetovalci" ipd. - vse v "interesu Slovenije"?
razocarani
24. 10. 2013 16.58
ja pa ja de ..saj vsakodnevno obcutimo to umazano raboto ..nic postenega se nam ne obeta