Zaradi razmočenega terena je v preteklih dneh po državi zdrsnilo več deset plazov. Službe, ki bi spremljala plazove, kljub priporočilom še ni, je povedal direktor Geološkega zavoda Slovenije Marko Komac. Kot je dodal, "bi si upal trditi, da bo previdnost zaradi zdrsov potrebna vsaj še en teden, nato pa bo odvisno od vremena". Po poročanju uprave za zaščito in reševanje je bilo v preteklih tednih 40 plazov, ki so posegali v človekovo okolje. "Verjetno jih je bilo še več, vendar ti niso imeli vpliva na človeka," je še dodal Komac.
Razmočena tla so bila glavni krivec, da se je v zadnjih dneh sprožilo toliko plazov. Razmere so še vedno zelo resne v Ciglencah v občini Duplek, kjer plaz, ki ogroža pet hiš, ne miruje.
Bivanje v dveh hišah je nevarno, v eni celo tako, da se mora mlada petčlanska družina izseliti. Občina jim je priskrbela začasno stanovanje v Mariboru. Drugi družini pa so odsvetovali, da noč preživi na svojem domu. Streho nad glavo so jim ponudili sosedje.
Za izselitev družine so se odločili, potem ko si je stanje na terenu znova ogledal statik, je povedal dupleški župan Mitja Horvat. Kot je dejal, so razpoke vsak dan večje, del prizidka na njihovi hiši pa je praktično že porušen.
Skupno so v občini v teh dneh evidentirali sedem plazov. En plaz ogroža državno cesto, odneslo pa je že številne lokalne ceste. Hiša je ogrožena tudi na Dupleškem vrhu, zato bodo tudi tam poskrbeli za morebitno začasno bivališče.
Ocenjena vrednost sanacije je od 300.000 do 400.000 evrov, toliko denarja pa občina nima. Predstavnike države so zato pozvali, naj si razmere ogledajo in se dogovorijo o sanaciji, a se doslej na povabilo še niso odzvali.
Zaman klicali na pomoč
Šestčlanski družini Žaže iz Koroške pa je plaz uničil prizidek z delavnico, trenutek, ko se je zrušila, je ena od štirih hčera posnela. Da so ogroženi, so opozarjali že med velikonočnimi prazniki, a ker takrat ni delovala nobena od pristojnih služb, pomoči ni bilo.
Zemljo zdaj zadržujejo železni podporniki, če bi jih postavili prej, morebiti take škode ne bi bilo, so ugotavljali v oddaji SVET. Družini je zdaj pomoč obljubila občina. In prišla bo še kako prav. Škoda je namreč ogromna, zavarovanje, ki ga imajo, pa plazu ne vključuje. Kje vse zemlja še drsi? V občini Gornja Radgona se je v teh dneh sprožilo kar 26 plazov, trenutno je ogroženih šest hiš in devet gospodarskih poslopij. V Policah je plaz pretrgal vodovod, dva javna vodovoda pa sta še ogrožena. Plazovi so zasuli tudi lokalne ceste. V občini Grad se je v preteklih tednih sprožilo več kot 20 plazov, evakuirati pa so morali šest oseb, na Radenskem Vrhu pa bodo pristojne službe nadzorovale razpoke na stanovanjski hiši, ki jih je povzročil plaz, in pri večjih premikih eno družino izselile v dijaški dom. Iz občine Lendava poročajo o več deset plazovih, a pravijo, da imajo situacijo pod nadzorom. Plaz, ki se je sprožil na meji med naselji Lendavske Gorice ter Lendava, ogroža po eno hišo v obeh naseljih. Po ogledu geologa so ga prekrili s folijo, organizirano pa je tudi 24-urno dežurstvo.
Plaz se je v preteklih dneh sprožil tudi v naselju Lešniški Vrh v občini Ormož, a ne ogroža objektov. V Zbigovcih plaz ogroža cesto in gospodarsko poslopje, v naselju Vadarci v občini Puconci pa je plaz ogrožal pokopališče, zato so ga delno pokrili. Večji plaz se je sprožil tudi v naselju Pečarovci, kjer je ogroženih deset stanovanjskih objektov, v Brežicah pa je zemeljski plaz odtrgal del cestišča v izmeri okoli 15 metrov v dolžino in dva metra v širino na relaciji Pišece–Orehovec.
Plaz je ogrožal tudi stanovanjsko hišo in del dovozne poti v Malečniku v občini Maribor.
Kako ukrepati, ko zaznamo plaz?
Kot je pojasnil Komac, se posledice zemeljskih plazov rešujejo lokalno. "Oseba, ki jo je plaz prizadel, pokliče civilno zaščito ali gasilce, ti pa lokalne geologe, ki ocenijo stanje in predlagajo sanacijske ukrepe," pravi. Potreben čas za odpravo posledic plazov je odvisen od količine sredstev in tega, kako hitro se občina sanacije loti. Prvi sicer kratkotrajni ukrep zoper drsenje plazu je, da pristojne službe plaz pokrijejo s folijo. Kot pravi Komac, na ta način preprečijo dostop padavin v drsečo maso. Tudi dolgotrajnejši ukrep je podoben. Treba je izdelati drenaže, tako da se voda, ki se nabira nad plazom, odvaja stran od plazu prek površinskih ali podzemnih kanalov oziroma odtočnih sistemov, zato da ohranja plazino suho.
Komac še ocenjuje, da bo povečana vrednost pojavljanja plazov trajala še kar nekaj časa glede na to, da so tla zaradi taljenja snega precej razmočena, hkrati pa so stalno prisotne nove padavine.
Arso izdal novo opozorilo pred poplavami
Na Agenciji RS za okolje so danes izdali novo opozorilo pred poplavami. Na ravninskih predelih Pomurja in Podravja so zaradi kombinacije visoke podzemne vode in povečane vodnatosti zalednih voda in vodotokov še vedno prisotna poplavljanja podzemnih voda, njihova visoka gladina pa se bo ohranjala tudi v prihodnjih dneh, pravijo. Sicer se gladine rek trenutno počasi znižujejo, a novo povišanje na danem območju pričakujejo že jutri popoldne. Na območjih vsakoletnih poplav še vedno poplavljata tudi Ljubljanica in Krka, a se poplavljene površine počasi zmanjšujejo. Danes in jutri bodo še vedno poplavljena območja na Ljubljanskem barju ter na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa. Ob koncu tedna pričakujejo ponoven porast rek tudi na preostalih že poplavljenih območjih Ljubljanskega barja, Notranjskega in Dolenjskega krasa ter ob spodnjem toku reke Krke.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.