Znanstveniki so izdelali novo plastiko, ki celi samo sebe. Gre za polimer, ki posnema človeško kri – vsebuje namreč mrežo kapilar, prek katerih na poškodovano mesto prinaša zdravilne spojine. Nov material so odkrili na univerzi Illinois.
Znanstveniki so desetletja sanjali o takšnem materialu, ki bi seveda pomenil revolucijo: vodovodne cevi bi se popravile same, sateliti bi se zacelili brez pomoči človeških rok, ekrani telefonov bi bili spet celi …
Prvo večje odkritje se je pravzaprav zgodilo že leta 2001 na omenjeni univerzi, ko je profesor Scott White z ekipo razvil polimer z mikroskopskimi kapsulami, ki so vsebovale zdravilno tekočino. Ko je material počil, so se te kemikalije sprostile in zapolnile razpoko. A problem je bil, da so se lahko zacelile le manjše poškodbe, je dejal White.
Da bi lahko popravili velike poškodbe, je ekipa izdelala nekakšen žilni sistem, ki torej posnema sistem arterij in ven v človeškem telesu. Prek te mreže se potem zdravilne spojine dostavi na mesto poškodbe. Kemikalije do poškodbe plastike pridejo po dveh različnih kanalih. Gre za proces v dveh fazah, naprej se na razpoki naredi gelu podobno polnilo, šele nato se ta gel počasi strdi.
Na tak način so zapolnili 3 centimetre veliko okroglo luknjo – kar je kar 100-krat večja luknja, kot so jo s samocelilno plastiko uspeli popraviti do zdaj. Luknjo so zapolnili v 20 minutah, plastika pa je bila spet uporabna po treh urah. Material je po samopopravilu dosegel 62 odstotkov prvotne moči.
Znanstveniki pri tem priznavajo, da bodo prihodnji samocelilni materiali potrebovali precej bolj fleksibilen sistem. To pa zato, ker so poškodbe nekontrolirane, zapletene in nepravilno oblikovane.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.