Na današnji predstavitvi mnenj o problematiki plagiatorstva pri izdelavi diplomskih del, strokovnih in znanstvenih magisterijev in doktoratov, ki jo je v DZ pripravil odbor za izobraževanje, so se strinjali, da je plagiat vsako posnemanje dela nekega avtorja. Slišati je bilo tudi, da so ukrepi sankcioniranja neustrezni in jih je treba nadgraditi.
"Tudi mentor in komisija nosita del odgovornosti"
Pojem intelektualne lastnine bo v tem stoletju ena osnovnih tem političnega odločanja, podobno kot je bilo vprašanje materialne lastnine v 19. stoletju, je dejal profesor na mariborski univerzi Andrej Umek. "Pri plagiatorstvu gre za znanstvena dela, ki jih nekdo objavi v znanstveni literaturi, in za diplome, magisterije in doktorate," je pojasnil. Poudaril je, da vsa krivda ne more biti pripisana študentu, saj naloge pregledata tudi mentor in komisija, ki posledično nosita svoj del odgovornosti. Sedanji postopki sankcioniranja niso ustrezni, je izpostavil Umek in se zavzel za nadgradnjo ukrepov.
"Ne bomo pristali na politične pritiske"
Rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik je dejal, da so od začetka njegovega mandata odvzeli en doktorski naziv, en magistrski naziv, štiri nazive, pridobljene z diplomo, ena magistrska naloga pa je po njegovih besedah še v postopku. Pojasnil je, da ima univerza v svojem statutu jasno določene postopke glede plagiatorstva. "Univerza bo sama poskrbela za svojo verodostojnost in kakovost in ne bo pristala na nikakršne politične pritiske," je poudaril Pejovnik in dodal, da bodo na univerzi obravnavali vsak sum plagiata, prav tako ne bodo zavlačevali postopkov ugotavljanja morebitnega plagiata magistrske naloge premierke Alenke Bratušek. Postopek teče po najhitrejši možni poti in lahko traja od tri do šest mesecev, je ocenil.
Postopki ugotavljanja plagiatorstva trajajo, ker vsi takšni postopki končajo na sodiščih, kar velja tudi za ljubljansko univerzo, je pojasnil Pejovnik. Na novinarsko vprašanje, zakaj postopki ugotavljanja suma plagiatorstva pri politikih in drugih javnih osebnostih trajajo tako dolgo, je rektor odgovoril: "Zelo težko si predstavljam, kaj bi bilo, če bi univerza spor na sodišču izgubila. Verjetno bi trdili, da nismo delali strokovno, da bi si raje vzeli malo več časa in ne grešili. Univerza praviloma sicer skrbi za visoko strokovnost svojega dela." Dodal je še, da je v dveh sodnih postopkih sodišče pritrdilo univerzi, vendar sodbi še nista pravnomočni.
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Mirko Pečarič je povedal, da ni privrženec sankcioniranja oziroma da ta možnost obstaja v veljavni zakonodaji. Na ministrstvu sicer nimajo podatkov o številu plagiatov, jih pa vodijo visokošolski zavodi. Na podlagi odvzetih nazivov lahko sklepajo, da gre večinoma za odvzeme zaradi plagiatorstva, je poudaril.
Branko Grims (SDS) pa je med drugim opozoril, da s plagiatorstvom v tujino pošiljamo slabo sporočilo, da je v Sloveniji "dovoljeno vse". To meče slabo luč na državo in ves šolski sistem, je dodal.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.