Naslovnica

Pisatelji o človekovih pravicah

Bled, 25. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Na Bledu, kjer že tretji dan poteka mednarodno srečanje pisateljev, poteka okrogla miza Mirovnega komiteja na temo Človekove pravice in poklicanost pisatelja. Razpravo o perečih problemih, ki se ne dotikajo le pisateljev - ti bi morali imeti vlogo razsvetljevalcev - vodi slovenski pesnik Veno Taufer, ki trdi, da za književnika vprašanje človekovih pravic ne sme biti nekaj relativnega, saj avtor s svojimi zgodbami, pesmimi pričuje o izkušnjah in usodah neke človeškosti. Uvodne misli je poleg Tauferja prispeval še grški literat Anastasis Vistonitis, ki opozarja predvsem na ignoranco in brezbrižnost ljudi do problemov drugih. Prav zato je dolžnost sodobnega pisatelja, meni Vistonitis, presojati kulturo z raziskovanjem njenega jedra, kjer se skrivajo njeni neuspehi, slabosti, izmaličenosti in napake.

Na današnji okrogli mizi s svojimi referati sodelujejo še Uli Rothfuss, Sylvestre Clancier, Dauji Gupta in Hannan Awwad, ki je še posebej opozorila na palestinske družbene razmere.

Okrogli mizi bo sledila novinarska konferenca založbe Didakta ob izidu romana Ženska v rdečem Noelle Chatelet, ki na tokratnem srečanju pisateljev gotovo zbuja največ pozornosti. V svojem novem romanu Chateletova opisuje ljubezensko razmerje priletnega para, kar je nekakšno nadaljevanje njene Dame v modrem, ki jo slovenski bralci že poznajo.

V popoldanskih urah bodo udeleženci srečanja odpotovali v Ljubljano, kjer bo Manca Košir vodila literarni večer s Chateletovo, druženje pa bo glasbeno popestril Jerko Novak. Pisateljice in pisatelje bo pred odhodom na Bled na LJubljanskem gradu sprejela še županja mesta Ljubljane Vika Potočnik.

Tudi jutri bo v znamenju sprejema - tokrat bo goste iz več kot tridesetih držav sprejel bohinjski župan France Kramar. Srečanju bo sledil še ogled Bohinja, piknik v Zlatorogu ter večerja in zaključek srečanja v hotelu Park.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.