Ob koncu leta se nekateri ne morejo upreti igračkanju s pirotehničnimi sredstvi, ki zelo motijo živali in tudi večino prebivalstva. Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje opozarjajo, da prostoživeča divjad in ptice zbežijo ter s tem porabljajo dodatno energijo, ki je v tem letnem času zaradi pomanjkanja hrane ni v izobilju, domače živali in hišni ljubljenčki pa ob pokanju doživljajo stres, katerega posledice so največkrat vedenjske motnje.
Na Veterinarski upravi RS (Vurs) pa dodajajo, da zakon o zaščiti živali v 15. členu prepoveduje obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi. Če so ta dejanja storjena naklepno in zaradi tega pride do hujše poškodbe ali dalj časa trajajočega ali ponavljajočega se trpljenja ali žival zaradi takega ravnanja pogine, se šteje, da gre za sum kaznivega dejanja mučenja živali. Za takšno kaznivo dejanje je po 341. členu Kazenskega zakonika predvidena denarna kazen ali zaporna kazen do enega leta.
Na ministrstvu pa opozarjajo tudi na to, da učinki pirotehničnih sredstev povzročajo onesnaženje zraka. "Pri aktiviranju pirotehničnih sredstev se izločijo težke kovine, ogljik, žveplo in nekatere precej strupene snovi. Medicina opozarja na posledice vdihavanja teh snovi, ki se lahko kažejo v blagih vnetnih reakcijah dihal, če pa smo jim izpostavljeni dalj časa, lahko bistveno zmanjšajo sposobnost pljuč," svarijo na ministrstvu in dodajajo, da lahko pri ljudeh z boleznimi dihal že en sam ognjemet poslabša njihovo bolezen. Strupene snovi, ki se izločajo pri uporabi pirotehničnih sredstev, pa lahko prizadenejo celo možgane.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.