Po sprva predvidenem načrtu koalicijskih partnerjev naj bi delovne skupine, ki so se pod vodstvom ministrov sestajale kar v prostorih poslanske skupine PS, novo koalicijsko pogodbo po področjih uskladile že v iztekajočem se tednu. A ker pogajalci na nekaterih področjih niso dokončno uskladili besedila oz. predvidenih ciljev za delo do konca mandata, se bodo nekateri sestali (vsaj) še enkrat, v začetku prihodnjega tedna.
Po neuradnih informacijah je nekaj vprašanj med drugim ostalo odprtih na resorjih financ in dela. Medtem ko gre na področju slednjega sklepati, da so partnerji upoštevali želje DeSUS in poleg že znane zaveze, da ne bodo posegali v pokojnine, v dogovor zapisali tudi nedotakljivost regresov za upokojence, pa naj bi bili odprti še vprašanji dolgotrajne oskrbe in ureditve področja istospolnih partnerstev. V koaliciji naj se namreč še ne bi dogovorili, ali bodo to področje urejali v družinskem zakoniku ali v posebnem zakonu.
Ko bodo delovne skupine zaključile s svojim delom usklajevanj, bodo prvaki strank dokončno oblikovali še uvodni del besedila ter razrešili morebitna odprta vprašanja. Nato bo sledilo potrjevanje besedila na ravni organov koalicijskih strank, kar naj bi se zaključilo najpozneje do 10. februarja, zadnje dejanje pa bo podpis novega dogovora o sodelovanju.
Medtem koalicija še vedno išče tudi ministra za zdravje ter ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo. Pogovori premierke Alenke Bratušek z možnimi kandidati za gospodarskega ministra potekajo bolj tiho in stran od oči javnosti, medijsko veliko bolj odmeva iskanje človeka, ki bi se bil pripravljen spopasti z zdravstveno reformo in korupcijo v zdravstvu.
Za možne kandidate je kot kaže ena od največjih ovir zavedanje, da so stališča koalicijskih partneric pri urejanju zdravstvenega sistema zelo različna. To je razvidno tudi iz usklajevanj delovne skupine za to področje; ta je z delom zaključila, a naj bi pri usklajevanju ciljev v zdravstvu iskali le najmanjši skupni imenovalec, ki naj bi bil relativno skop.
Najprej je kandidaturo za zdravstvenega ministra, zlasti ob očitkih SD, zavrnil nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Tako se je končalo še nekaj pogovorov pri premierki, med drugim tudi s predsednikom sindikata Praktik.um Igorjem Muževičem.
Koalicijske partnerice menijo, da je na potezi DeSUS, ki mu za zdaj še vedno pripada zdravstveni resor. Prvak DeSUS Karl Erjavec meni, da je bil Tomaž Gantar dober minister, ki je odstopil zaradi preveč različnih stališč v koaliciji. Zato Erjavec opozarja, da ne bodo prevzeli tveganja za morebiten neuspeh reform zaradi razklanosti koalicije pri urejanju zdravstvenega sistema in se želi o nadaljnjih potezah pogovoriti s premierko.
Srečanje sta načrtovala že za četrtek, a ga zaradi bolezni prvaka DeSUS ni bilo. Morda se bosta pogovorila že v ponedeljek, ko bo predvidoma redni kolegij pri premierki. Predsednik SD Igor Lukšič je povedal, da v ponedeljek pričakuje izmenjavo pogledov prvakov na trenuten osnutek koalicijske pogodbe, opozoril pa je tudi, da se na imena novih ministrov čaka že dva meseca. Vsekakor je pričakovati, da bo prihajajoči teden prinesel bolj jasno sliko o tem, kdo utegne zasesti izpraznjeni ministrski mesti, ki samevata že od novembra.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.