Nasprotniki nepremičninskega zakona bodo v ponedeljek začeli zbirati podpise peticije proti zakonu o nepremičninskem davku. Zbiranje podpisov bo trajalo en teden. Proti zakonu se bodo borili tudi z javnimi tribunami, če bo treba, bodo zahtevali tudi ustavno presojo zakona, razmišljajo pa tudi o protestih.
S peticijo, ki jo je danes podpisalo 13 pobudnikov, želijo dati vladi jasno vedeti, da se državljani ne strinjajo z njenim ukrepom. "Prepričan sem, da bo visoka številka, ki se bo merila v deset tisočih, vlado prisilila, da bo znova razmislila," je na današnji tiskovni konferenci po sestanku nasprotnikov zakona dejal prvak SLS Franc Bogovič, ki je tudi prvopodpisani pod peticijo. "Mirno lahko rečemo, da smo tu zbrani tisti, ki predstavljamo tiste, ki živijo od dela svojih rok, in da se ne strinjamo s tem, kar počne vlada in kar je včeraj potrdil državni zbor glede nujnega postopka v zvezi z nepremičninskim davkom," je dejal Bogovič.
V OZS ves čas opozarjamo, da bo nepremičninski davek prizadel najbolj ranljive skupine naših obrtnikov, predvsem samostojne podjetnike in mikro in mala podjetja, dejansko pa bo zakon prizadel vse državljane, pa je poudaril predsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenija (OZS) Branko Meh. "Zakon je še eden v nizu napačnih ukrepov v boju proti krizi in ogroža vse državljane," je prepričan Meh, zato ga želijo preprečiti.
Župan občine Litija Franc Rokavec je poudaril, da je med glavnimi pomisleki, ki jih imajo glede nepremičninskega davka, dejstvo, da imamo v Sloveniji zelo neurejen sistem vrednotenja, ki se vzpostavlja z zakonom in pomanjkljivo bazo, na osnovi katere bo slonelo pobiranje davka. "Končni učinek bo, da ne bo zbranih 205 milijonov evrov, in da toliko ne bo prišlo ne v državno ne v občinske blagajne, kar postavlja občine v negotov položaj, ker bo najprej država pobrala tisto, kar je predvidela, to pa lahko ogroža možnost, da bomo občine zagotavljale lastne prihodke pri izvajanju evropskih projektov," je dejal Rokavec in dodal, da občine drugih tako močnih virov nimajo.
Predsednik Sindikata kmetov Slovenija Roman Žveglič je opozoril, da davek za kmete ne predstavlja le 16 milijonov evrov dodatnih obremenitev, temveč bo ta znesek višji tudi zaradi najemnin. "Dvig DDV, dvig prispevkov, nepremičninski davek, vključitev subvencij v dohodninsko osnovo, vse to skupaj pomeni za približno 30 milijonov evrov več obremenitev slovenskega kmetijstva v prihodnjem letu v primerjavi z letos," je vzroke za nasprotovanje davku pojasnil Žveglič.
Peticija bo objavljena tudi na posebni spletni strani, kjer bo omogočeno tudi oddajanje elektronskega podpisa peticije, je še dodal Sedovnik. Prihodnji teden bodo organizirali tudi javne tribune, prva bo v ponedeljek v Mozirju, dan pozneje pa v Celju.
Parlamentarci o zakonu še pred 15. novembrom?
Potem ko je vlada danes v državni zbor poslala predlog proračuna za prihodnji dve leti, naj bi v ponedeljek v parlament romal tudi zakon o davku na nepremičnine. Koalicija si namreč prizadeva, da bi tako dopolnjen proračun kot nepremičninski davek pod streho pospravila na isti dan. Po zakonskih rokih sodeč bo izredna seja med 11. in 14. novembrom. Vlada sicer napovedanih potez nasprotnikov nepremičninskega zakona zaenkrat ne komentira.
KOMENTARJI (1085)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.