Vladna ekipa po dobrih petih urah razprave okrog ukrepov za pripravo proračuna za prihodnje leto ni dorekla končnih rešitev. Po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja so naredili prve korake, z usklajevanji pa bodo nadaljevali jutri. Danes premierka Alenka Bratušek ni želela komentirati posameznih konkretnih ukrepov. Spomnila je na obljubo, da bo vlada sveženj ukrepov javnosti predstavila do 25. septembra. Glede zadolževanja pa je pojasnila, da v tem trenutku niti ne iščejo virov financiranja, saj da imajo dosti denarja, da "sfinancirajo vse, kar je za letos potrebno".
Neuradno naj bi se sicer dogovorili, da novih davkov, z izjemo nepremičninskega in dohodninskega, ne bo. Prav tako naj vlada ne bi posegla v regres upokojencev, ampak naj bi namesto tega znižala najvišje pokojnine. Slednje sicer zanika prvak DeSUS Karl Erjavec. Na udaru naj bi se znašli tudi regresi zaposlenih v državni upravi, ki naj bi se znižali na raven tistih v javni upravi. Vendar naj bi pred tem še preverili ustavnost ukrepa.
Kot je po ponedeljkovem sestanku, ki se je zavlekel skoraj do polnoči, dejal Karl Erjavec, je bila razprava sicer dobra, a bo moral minister Čufer narediti še določene izračune. Po njegovih besedah namreč manjka "vse sorte", med drugim učinki davka na nepremičnine, ocene učinkovitega pregona sive ekonomije in izračuni o določenih investicijah, ki v prihodnjem letu "morda niso najbolj nujne". Tako določene stvari ostajajo odprte, je dodal Erjavec. Na vprašanje, ali je Čufer na sestanek prišel dobro pripravljen, pa je novinarjem odgovoril z besedami: "O tem boste vi sodili."
Znova je izpostavil tudi stališče DeSUS, ki odločno nasprotuje morebitni ukinitvi letnih dodatkov vsem upokojencem. "Imam občutek, da samo jaz razumem, kaj bi tak ukrep pomenil za tiste, ki so tako ali tako v hudi socialni stiski," je povedal. Dodal je, da je zato nekatere povabil, naj gredo z njim na teren in si sami ogledajo razmere.
Za dosego soglasja ima vlada še dober teden dni časa. Predstavitev novega svežnja ukrepov za konsolidacijo javnih financ je obljubila do 25. septembra, 1. oktobra pa se izteka rok, do katerega mora v DZ poslati predlog proračuna za prihodnji dve leti.
Kako bi vlada reševala situacijo?
Vlada se sicer namerava bolj odločno spopasti s sivo ekonomijo. Ukrepi s tega področja vsebujejo zajezitev dela na črno, krepitev inšpekcije, spremembe v zdravstvu in odškodnine za črne gradnje. Minister Dejan Židan je dejal, da imajo na tem področju vsaj za 200 milijonov evrov rezerve.
Posegov v socialne transferje naj vlada ne bi predvidevala, na mizi pa je (bila) ideja o ukinitvi letnega dodatka za vse upokojence, ki je po uveljavitvi varčevalnega zakona sicer ostal le tistim s pokojnino do 622 evrov.
Kot ena od možnosti se je pojavljala tudi uvedba kriznega davka, ki pa mu najbolj odločno nasprotujejo v Državljanski listi.
Usklajevanj je potreben tudi še predlog davka na nepremičnine, ki ga bo Slovenija zagotovo uvedla z letom 2014 in od katerega si država obeta nekaj manj kot 200 milijonov evrov dodatnih proračunskih prihodkov. Po zadnjem predlogu bi bila bolj obdavčena dražja stanovanja, vlada pa za zdaj ne popušča kmetom, ki zahtevajo, da kmetijske nepremičnine in zemljišča niso predmet obdavčitve. Pripombe imajo tudi občine, ki jim je vlada pripravljena odstopiti le 50 odstotkov pobranega davka.
Na ukrepih lahko pade tudi vlada
Ukrepi, s katerimi bi prihranili kakšen evro, so sicer tudi velika preizkušnja za trdnost vlade, ki bi lahko ob tem v skrajnem primeru tudi razpadla.
Izvršni odbor stranke DeSUS je namreč soglasno odločil, da stranka ne bo podprla proračuna za prihodnje leto, če bo v njem predvidena ukinitev letnega dodatka za upokojence. Erjavec sicer napoveduje, da bo koalicija trdna, če bo prevladal razum. "Če bodo ukrepi nerazumni, pa se bojim, da koalicija ne bo zadosti trdna, zlasti ko bo prišlo do glasovanja o proračunu". Na vprašanje, kakšne politične posledice bi imelo to za vlado, Erjavec odgovarja, da je "stvar predsednice vlade, da o tem razmisli".
Dodal je, da izvršni odbor nasprotuje tudi vsem morebitnim drugim posegom v pokojnine, med drugim tudi predlogu, da bi se regres ukinil samo za upokojence, ki imajo več kot 450 evrov pokojnine. "To za stranko DeSUS ni sprejemljivo. Vztrajamo na tem, da vsi upokojenci, ki imajo manj kot 622 evrov pokojnine, prejmejo letni dodatek," je dejal Erjavec. Nasprotujejo pa tudi predlogu, ki se je pojavil v javnosti, namreč, da bi se za odstotek ali dva znižale samo pokojnine višje od 622 evrov.
Zaveda se, da država potrebuje proračun, saj ta prinaša tudi politično stabilnost, vendar pa mora koalicija po njegovih besedah "razumeti, da te krize ne moremo reševati na plečih tistih, ki so v največjih težavah". "Nasploh se čudim, da je do predloga po ukinitvi regresa za upokojence sploh prišlo," je pojasnil.
Erjavec je odgovoril tudi na vprašanje, kako samostojna se mu zdita pri svojih odločitvah Bratuškova in Čufer. "Kar se tiče slednjega, se mi zdi, da je zelo suveren, celo preveč suveren, ko daje izjave, da upokojenci niso še ničesar prispevali k reševanju krize ... O tem, koliko je pri svojih odločitvah suverena predsednica vlade, pa mislim, da je prav, da presodite sami," je dejal.
Koliko vladi še manjka, da zapre proračun za prihodnje leto, Erjavec ne ve, saj, kot pravi, tudi minister za finance "nikoli ne prinese točnih številk". Te naj bi po besedah Erjavca vendarle dobili na naslednjih koalicijskih usklajevanjih o proračunu, ki bodo v sredo.
KOMENTARJI (927)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.