Egiptovski zunanji minister Ahmed Maher je povedal, da je zaznal nekaj novega v besedah in stališčih, ki jih je slišal od Šimona Peresa. Dodal je še, da se utegne dosedanje enomesečno krhko premirje razviti v kaj večjega.
V pogovorih vendarle ni bilo večjih premikov. Peres je na pogovorih vztrajal, da se Izrael ne bo pogajal dokler se bo streljalo. Po Peresovih besedah se nista dotikala splošnih zadev, ampak sta skušala biti čim bolj konkretna - kako ustaviti streljanje. Izrael zahteva "prekinitev sovražnosti, prekinitev podpihovanja nasilja, izboljšanje situacije na palestinskih področjih...". Peres je ob odhodu iz Kaira izjavil, da odhaja z občutkom "da upanje za nadaljevanje Mitchellovega načrta ostaja". Arafat po koncu srečanja ni dajal izjav. Pogovor je trajal okoli uro in pol.
Arafat in Peres sta si leta 1994 razdelila Nobelovo nagrado za tedanji mirovni sporazum. Zadnje palestinsko-izraelsko nasilje divja že devet mesecev, kljub premirju, do katerega je prišlo po posredovanju ZDA pred mesecem dni. Junija Peresu in Arafatu v Lizboni ni uspelo zmanjšati prepada med stranema. Včeraj se je Arafat v Ramali srečal z ameriškim odposlancem Davidom Satterfieldom, namestnikom državnega sekretarja za Bližnji vzhod. Po telefonu se je slišal tudi državnim sekretarjem Colinom Powellom in nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem.
V ozadju diplomatskih naporov pa so vsakodnevne napetosti. Danes je v Hebronu na Zahodnem bregu skupina židovskih naseljencev za kratek čas zavzela zapuščeno hišo na palestinskem delu mesta. V spopadih med Palestinci, vojsko in naseljenci je bilo ranjenih že okoli 90 Palestincev, med njimi sedemletna deklica. V bližini Betlehema pa so medtem izraelski vojaki, preoblečeni v trgovce z zelenjavo, po palestinskih navedbah prijeli 42-letnega pripadnika skrajne organizacije Islamski džihad, ki naj bi sodeloval v vrsti napadov na Izrael. Že v noči na nedeljo so izraelske sile v Nablusu za severu Zahodnega brega prijele pripadnika Arafatovega gibanja Fatah.
Izraelska vlada pa je danes sprejela predlog za gradnjo novih judovskih naselbin na izraelskem ozemlju v bližini Gaze. Po poročanju medijev naj bi prehodna vlada laburista Ehuda Baraka omenjeno ozemlje ponujala Palestincem v zameno za izraelske naselbine na Zahodnem bregu, ponudba pa je zaradi spopadov na palestinskih ozemljih propadla. Vladno odločitev so že kritizirale izraelske opozicijske stranke in okoljevarstvene organizacije.