
Nepridipravi skušajo do denarja, blaga ali storitev pogosto priti tudi s pomočjo ponarejenih oziroma neveljavnih potrdil o nakazilu denarja, opozarja Združenje bank Slovenije. Potrdilo je namreč mogoče natisniti že, ko je plačilo potrjeno s strani lastnika računa, zaradi načina izvajanja plačilnega prometa pa dejansko še ni bilo izvedeno.
Po večini se namreč nakazila izvajajo ob delovnikih v okviru urnika posamezne banke, podatke o plačilnih nalogih do 50.000 evrov pa si banke izmenjujejo na vsaki dve uri.
Tako lahko podjetje ali posameznik nakazilo vidi na svojem računu ob delovnikih okvirno med 8. in 17. uro, v primeru nujnih nalogov oz. nalogov višjih od 50.000 evrov pa je denar na računu prejemnika ob delovnikih navadno viden najpozneje v eni uri.
Združenje opozarja, da nalog, ki presega kritje na transakcijskem računu, ne bo obdelan, dokler na transakcijskem računu ni zadostnega kritja. Tako je lahko znesek, ki je naveden na potrdilu tudi večji od dejanskega stanja na računu plačnika, zato je mogoče, da nakazilo nikoli ni izvedeno. Lastnik računa namreč lahko med naročilom za nakazilo in dejanskim nakazilom prenos sredstev tudi ustavi.
Nepridipravi se poslužujejo tudi tega, da nakazilo majhnega zneska spremenijo v potrdilo o nakazilu večjega ali pa potrdilo v celoti ponaredijo.
Zato združenje svetuje, da naj bo verodostojna osnova za izdajo blaga oz. storitev le dejanski priliv na poslovni ali zasebni račun.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.