Papež Frančišek je s posebnim dekretom (motu proprio) zaostril vatikansko zakonodajo na področju preprečevanja pranja denarja, financiranja terorizma in širjenja orožja za množično uničevanje. Dekret odgovarja na priporočila evropske organizacije Moneyval in med drugim ustanavlja odbor za finančno varnost.
Motu proprio papeža Frančiška določa uporabo vatikanskih zakonov v dikasterijah rimske kurije in drugih institucijah ter entitetah, ki so odvisne od Svetega sedeža, v sporočilu za javnost navaja Vatikan. Prav tako bodo pravila veljala za neprofitne organizacije, ki imajo pravno osebnost po normah kanonskega prava in imajo sedež v Vatikanu.
Dekret tudi krepi nadzorno in regulatorno vlogo leta 2010 ustanovljenega vatikanskega finančnega urada (AIF). Ta bo namreč opravljal nadzor nad pravnimi osebami, ki so redno vključene v finančne aktivnosti Vatikana.
Za koordinacijo dela različnih institucij Svetega sedeža in Vatikana, ki se ukvarjajo z bojem proti pranju denarja in financiranju terorizma, pa je papež z dekretom ustanovil odbor za finančno varnost.
Papež Frančišek sicer z dokumentom nadaljuje delo Benedikta XVI. Slednji je namreč z motu proprio iz leta 2010 ustanovil AIF.
Frančišek se je odločno lotil boja s korupcijo in pranjem denarja v Vatikanu, potem ko je bila vatikanska banka IOR tarča številnih obtožb zaradi pomanjkanja preglednosti in nespoštovanja mednarodnih standardov. Med drugim je ustanovil tudi posebno preiskovalno komisijo, ki je zadolžena za pregled aktivnosti IOR.
Julija lani je Vatikan opravil prvi test na poti pridružitve državam, ki izpolnjujejo mednarodna pravila finančnega poslovanja. Odbor strokovnjakov Sveta Evrope za ocenjevanje ukrepov proti pranju denarja in financiranju terorizma Moneyval ga je ocenil pozitivno pri devetih od 16 ključnih priporočil.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.