Naslovnica

Papež na obisku v Ukrajini

Kijev, 24. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Papež Janez Pavel II. je davi v Kijevu opravil prvo mašo na svojem potovanju po Ukrajini, ter pri tem po tisočletju cerkvenega razkola med katoliki in pravoslavnimi ponovno izrazil upanje na zbliževanje obeh cerkva. "Različne tradicije niso ovira za enotnost vere," je pozval papež. Bogoslužne slovesnosti se je v slabem deževnem vremenu udeležilo približno 30.000 vernikov, kar je sicer manj, kot so sprva pričakovali, prisoten pa je bil tudi ukrajinski predsednik Leonid Kučma.

Papež se je na maši počutil razmeroma dobro, vernike pa je nagovoril v ukrajinskem jeziku. V pridigi je papež opomnil tudi na "temačno obdobje komunističnega terorja", v katerem je več tisoč duhovnikov in vernikov umrlo mučeniške smrti.

Po maši naj bi papež obiskal še spomenik žrtvam stalinističnega nasilja v gozdu Bijkovnija pri Kijevu. Eden od vrhuncev papeževega obiska v Ukrajini naj bi bilo tudi večerno ekumensko srečanje, vendar pa so predstavniki ukrajinske pravoslavne cerkve že napovedali, da se srečanja ne bodo udeležili.

Novinarji, ki spremljajo delo papeža, že govorijo o "ledeni dobi s pravoslavno cerkvijo". Njegovo petdnevno pot v Kijev in Lvov sicer ocenjujejo kot najtežjo misijo v njegovem 22-letnem pontifikatu. Nekdanja sovjetska republika sicer velja za "zibelko krščanstva" v vzhodni Evropi, a je globoko razpeta med številne verske ločine. Večina prebivalcev te države je pravoslavnih, nekaj pa je tudi katolikov in pripadnikov grških uniatov.

Današnje rimsko-katoliške maše v Kijevu se je udeležilo vsega približno 30.000 vernikov, kar je vsekakor manj, kot so sprva pričakovali. Razlog za slab obisk maše, ki se jo je sicer udeležil tudi ukrajinski predsednik Leonid Kučma, je bilo nedvomno tudi izredno slabo vreme, pa vendar so organizatorji pri maši sprva pričakovali vsaj desetkrat več ljudi, kot jih je potem tudi prišlo.

Janez Pavel II. se je spomnil tudi stotisočih žrtev nacističnega in stalinističnega nasilja. Ti zločini naj nam bodo v poduk, da v prihodnje odklonimo vsakršne oblike verskega in rasističnega nasilja, je dejal papež po srečanju z vidnimi pravoslavnimi, judovskimi in muslimanskimi verskimi voditelji, kjer pa najvišjega predstavnika pravoslavne cerkve v Ukrajini, metropolita Volodimirja ni bilo. "Kdor lahko pozabi na krvavi davek, ki so ga morali Judje ob fanatizmu neke ideologije plačati, ta zagovarja prevlado ene rase nad drugo. Spomin naj nam bo v opomin: človek je tovrstnih grozot sposoben, ko je prepuščen ideološki zmoti, ali pa ko izgubi Boga," je še dejal papež.

"Zbliževanje vseh najrazličnejših krščanskih izpovedi je eden največjih izzivov našega časa," je dejal papež ob srečanju z verskimi dostojanstveniki in dodal, da je "pred njimi še dolga pot do popolne sprave". Še pred prihodom v Ukrajino je papež sicer med drugim zaprosil za odpuščanje in za medsebojno odpuščanje prizadejanega trpljenja v razdeljeni zgodovini pravoslavnih in katolikov.

Papež se je dotaknil tudi slabega gospodarskega položaja in težav, s katerimi se ob prehodu v tržno gospodarstvo sooča Ukrajina. Ob tem je še posebej izpostavil, da je Ukrajina nedvomno del Evrope. "Brezposelnost in negotova prihodnost sta pogosto vzrok za težave pri določanju pravih osnovnih osebnih vrednot, še posebej pri mladih," je še izrazil zaskrbljenost nad usodo Ukrajincev papež.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta