
Papež Frančišek, ki je že v poslanici v začetku leta obsodil organizirani kriminal in korupcijo, je mafijce pozval, naj se spreobrnejo. Na srečanju z družinami, ki so zaradi mafijskega podzemlja izgubile svojce, je dejal, da takšno življenje mafijcev ne osrečuje, vodi pa v pekel.
Papež Frančišek je na srečanju z njihovimi svojci molil za žrtve organiziranega kriminala. Spomnil pa se je tudi tistih na drugi strani. Mafijce je pozval, naj se spreobrnejo in nehajo povzročati trpljenje in bolečino.
Podoben apel je mafijcem že leta 1993 poslal papež Janez Pavel II. Frančišek je mafijcem sporočil, "da krvavega denarja in krvave moči ne bodo odnesli na drugi svet". Da pa jih v primeru, da se ne bodo spreobrnili, čaka pekel.
Srečanje z žrtvami organiziranega kriminala je namenjeno tudi podpori duhovnikom, ki se zoperstavijo mafijskim šefom, čeprav jih je kar nekaj takšne podvige že plačalo z življenjem.
Na srečanje je prišlo skoraj 1000 ljudi iz vseh koncev Italije. Med njimi je bila tudi Maria Falcone, sestra leta 1992 umorjenega sodnika Giovannija Falconeja. V Italiji naj bi bilo sicer 15.000 ljudi, ki jih je mafija vzela vsaj enega svojca.
Nad pedofilske duhovnike poslal žrtev
Papež Frančišek pa je danes imenoval prve člane komisije za preprečevanje spolnih zlorab v katoliški cerkvi, ki jo je ustanovil decembra lani. V komisijo je imenoval osem cerkvenih dostojanstvenikov in posvetnih strokovnjakov.
Člani bodo morali pripraviti statut komisije, določiti naloge in pristojnosti ter pridobiti nove člane z vsega sveta, so po navedbah nemške tiskovne agencije dpa sporočili iz Vatikana.
"Papež je dal jasno vedeti, da mora biti zaščita mladoletnikov ena najvišjih prioritet Cerkve," je dejal vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi.
V komisijo so bili imenovani bostonski nadškof Sean Patrick O'Malley, jezuitska duhovnika Humberto Miguel Yanez iz Argentine in Hans Zoillner iz Nemčije, irska aktivistka Marie Collins, otroška psihiatrinja Catherine Bonnet iz Francije, bivša poljska premierka in strokovnjakinja za človekove pravice Hanna Suchocka, britanska baronica in strokovnjakinja za duševno zdravje Sheila Collins in profesor kanonskega prava, Italijan Claudio Papale.
Še posebej zanimivo je imenovanje Collinsove. Ta je bila v šestdesetih letih prejšnjega stoletja kot 13-letno dekle žrtev spolne zlorabe, ki jo je zagrešil duhovnik. Ko je kasneje znotraj irske katoliške cerkve iskala pravico, pa je večinoma naletela na zanikanje in odpor.
Pedofilski duhovniki, ki so zlorabili nemočne otroke, so v zadnjih letih močno okrnili ugled katoliške cerkve. Strokovnjaki ZN za človekove pravice so Cerkev nedavno obtožili, da je dosledno prikrivala primere spolnih zlorab otrok, kar pa so v Vatikanu odločno zanikali.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.