
Z velikim četrtkom se po cerkvah začenjajo slovesni obredi pred veliko nočjo, največjim krščanskim praznikom. Verniki se danes spominjajo Jezusove zadnje večerje z apostoli, ki predstavlja ustanovitev evharistije in duhovništva. Katoliški duhovniki so dopoldne pri mašah obnovili duhovniške zaobljube, za večerne maše pa je značilen obred umivanja nog.
Tudi mariborski nadškof Marjan Turnšek je v svojem nagovoru v mariborski stolnici poudaril pomen pozornosti in sočutja ter ob tem spomnil na nekatere izražene misli papeža Frančiška. Bogoslovcem pa je med drugim dejal, da občuduje njihov pogum, da so se "kljub nasprotnemu vetru sveta odločili zvesto hoditi za klicem".

'Poskrbite za revne in trpeče, namesto da se ukvarjate s svojim položajem'
Krizmeno mašo je v vatikanski baziliki sv. Petra daroval tudi papež Frančišek, ki je katoliške duhovnike pozval, naj se bolj kot svojemu položaju v Cerkvi posvetijo pomoči revnim in ubogim. V nagovoru zbranim skoraj 2000 duhovnikom iz Rima in okolice je poudaril, da človek Boga ne spozna z iskanjem po duši in obračanjem vase, pač pa z obračanjem k ljudem. Duhovnike je še pozval, naj maše in pridige naredijo bolj goreče, kar jim bo pomagalo premagati "krizo duhovniške identitete", poleg tega pa je poudaril, da morajo duhovniki ostati blizu ljudem in morajo igrati vlogo posrednikov.

Zvečer so po cerkvah potekale tudi maše zadnje večerje, za katere je značilen obred umivanja nog. Pri tem obredu škof ali duhovnik vzame posodo z vodo ter izbranim vernikom ali predstavnikom vernikov umije in obriše noge, s čimer posnema Jezusovo umivanje nog apostolom pri zadnji večerji. Tako simbolično pokaže, da je kljub dostojanstvu duhovniške službe služabnik zaupanim ljudem.
Papež Frančišek je zvečer v okviru velikonočnih praznovanj v mladinskem zaporu Casal del Marmo v Rimu vodil mašo in 12 mladoletnim zapornikom različnih narodnosti in veroizpovedi umil noge. V okviru obreda, ki temelji na prepričanju, da je Jezus pred zadnjo večerjo umil noge svojih apostolov, je noge umil tudi dvema dekletoma. Gre za prvi tovrstni obred, ki ga je kakšen papež kadarkoli izvedel v zaporu in prvi, v katerem so sodelovale ženske, saj je načeloma rezerviran za moške. Doslej so papeži mašo zadnje večerje praznovali v baziliki svetega Janeza v Lateranu. Bivši papež Benedikt XVI. je tako pri tej maši vsako leto umil noge 12 duhovnikom.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.