Pravnik Miro Cerar je iz kabineta predsednika države Boruta Pahorja prejel pobudo, naj razmisli o morebitni kandidaturi za varuha človekovih pravic.
Svoje odločitve najprej ni razkril javnosti, češ da jo želi najprej sporočiti predsednikovemu kabinetu. Malo po 15. uri pa je bilo znano – Cerar se je Pahorju zahvalil za ponudbo, a jo je zavrnil. "Vsekakor mi je v čast, da sem s strani predsednika republike dobil pobudo, da kandidiram za varuha človekovih pravic. Za kandidaturo se nisem odločil predvsem zato, ker menim, da lahko v prihodnjih letih k izboljšanju stanja na področju človekovih pravic, pa tudi širše, v večji meri pripomorem kot profesor, kot pravni svetovalec za ustavna vprašanja v državnem zboru in predvsem kot aktivni član civilne družbe," je povedal za 24ur.com.
Cerar bi, če bi kandidaturo sprejel, po pisanju časopisa Večer sicer lahko dobil podporo opozicijskih strank SD in PS, podprli bi ga tudi vladni stranki DeSUS in DL. Stranka SDS pa je na Twitterju zapisala, da je "Miro Cerar kot nekdanji predsednik sodnega sveta soodgovoren za kršenje človekovih pravic desettisočev zaradi sodnih zaostankov" in zato po njihovem mnenju ni primeren za varuha.

Pahor bo zdaj najverjetneje predlagal vrhovno državno tožilko Vlasto Nussdorfer. Ta je novinarjem oddaje 24UR v telefonskem pogovoru potrdila, da se je predsednik obrnil tudi nanjo, a izjav o njegovi odločitvi ne želi dajati. Nussdorferjeva se je v preteklosti že potegovala za to mesto, zato naj bi tudi privolila.
Zdenki Čebašek Travnik, ki trenutno opravlja omenjeno funkcijo, se mandat izteče konec februarja. Na poziv predsednika republike za ta položaj je še v prejšnjem predsedniškem mandatu prispelo 26 kandidatur.
Pahor naj bi kandidata v potrditev DZ predlagal enkrat prihodnji teden, neuradno do prihodnjega četrtka. Predlaga lahko tudi kandidata, ki se na poziv ni prijavil. Poslanci o kandidatu glasujejo tajno, za njegovo izvolitev pa je potrebna dvotretjinska večina oziroma glasovi 60 poslancev.

Oba manjšinska poslanca bi kandidata verjetno podprla
Včeraj je predsednik opravil ločene posvete o kandidatih, vendar nihče od predlaganih kandidatov za varuha za zdaj ne uživa zadostne, dvotretjinske podpore.
Danes sta bila pri Pahorju še predstavnika obeh manjšin v parlamentu. Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz je povedal, da bo kandidata, ki ga bo predlagal Pahor, najverjetneje podprl, enako tudi poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli.
Göncz je povedal še, da jima je Pahor na posvetu priznal, da nobeden od predlaganih 26 kandidatov nima zadostne podpore za potrditev v DZ. Battelli pa upa, da bo Pahor za varuha predlagal osebo, ki dobro pozna mehanizme države, saj da so človekove pravice največkrat kršene prav s strani državnega aparata.
KOMENTARJI (667)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.