Predsednik republike Borut Pahor je danes podpisal ukaz o imenovanju Borisa Štefaneca za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Za njegova namestnika je imenoval Jurija Fermeta in Darka Stareta.
Boris Štefanec je univerzitetni diplomirani pravnik, odvetnik v Murski Soboti. Jurij Ferme je univerzitetni diplomirani pravnik z doktoratom s področja družbenih ved, policijski svetnik pri generalnem direktorju policije. Darko Stare je univerzitetni diplomirani pravnik, vodja službe za nadzor in preiskave pri Komisiji za preprečevanje korupcije, so sporočili iz urada predsednika Pahorja.
V uradu so še pojasnili, da je izbirna komisija za izbiro predsednika KPK v sredo zvečer predsednika republike obvestila, da je končala svoje delo in tako zaključila mandat. Med 13 prijavljenimi kandidati jih je 10 izkazalo izpolnjevanje formalnih pogojev, komisija pa je ocenila tudi primernost teh desetih in predsedniku republike za položaj predsednika KPK predlagala enega kandidata, Borisa Štefaneca.
Odstop iz protesta
Da nepreklicno odstopa, je dosedanji senat protikorupcijske komisije sporočil konec novembra lani. Za odstop so se skupaj odločili predsednik komisije Goran Klemenčič ter njegova namestnika Rok Praprotnik in Liljana Selinšek. Ob tem je Klemenčič pojasnil, da ne odstopajo iz obupa, nemoči, pritiskov ali ker jim je zmanjkalo volje za delo, temveč iz protesta.
Predsednik Pahor je njihovo odstopno izjavo prejel 29. novembra lani. Še pred objavo javnega poziva za zbiranje kandidatur za novo vodstvo komisije pa je povedal, da si med kandidati želi neobremenjene in načelne osebe. Javni poziv predsednika republike je bil nato v uradnem listu objavljen 6. decembra lani. Za predsednika KPK in njegova dva namestnika pa je bilo kar 55 kandidatk in kandidatov.
Pri izbiri je bila predsedniku v pomoč izbirna komisija, sestavljena iz predstavnikov vseh treh vej oblasti in civilne družbe. Kot je ugotovila, je pogoje izpolnjevalo 35 kandidatov. Za predsednika KPK predsedniku republike v imenovanje ni predlagala nobenega kandidata, za podpredsednika komisije pa je predlagala šest kandidatov. Poleg izbranih Fermeta in Stareta so bili med predlaganimi kandidati še Jožef Kovač, Uroš Novak, Alma Maruška Sedlar in Jožica Vavpotič Srakar.
Za položaj predsednika protikorupcijske komisije je predsednik Pahor 5. februarja objavil nov poziv za zbiranje kandidatur. Do danes pa je počakal tudi z imenovanjem namestnikov komisije. Do nastopa novega vodstva komisije bo z delom z vsemi pooblastili nadaljeval sedanji senat pod vodstvom Klemenčiča.
V strankah z odzivi zadržani
Prvak DL in notranji minister Gregor Virant pravi, da pozna oba namestnika predsednika KPK in meni, da sta "odlična izbira". Predsednika Štefaneca pa ne pozna. Ga pa pozna vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša. Kot je dejal, njegove strokovnosti ne bo ocenjeval, glede na njuno sodelovanje pred leti pa ga ocenjuje kot pozitivno osebnost. Meni še, da ga kot predsednika KPK čaka zelo mukotrpno in nič kaj prijetno delo. Predsednik DeSUS Karl Erjavec imen novega vodstva KPK ne pozna, a kot je dejal, ima zaupanje, da so izbrane prave osebe.
V SD bodočemu vodstvu KPK želijo, da bi se uspešno borilo proti korupciji in nadaljevalo dobro začeto delo svojih predhodnikov, je dejal predsednik SD Igor Lukšič. Medtem pa iz največje vladne stranke PS sporočajo, da je pomembno, da je predsednik Pahor imenoval nov senat, ki enako kot predhodniki lahko pričakuje zanesljivo podporo PS in celotne vlade. "Vrsto ukrepov za preprečevanje korupcije smo že sprejeli, tudi učinki so že tu. Upamo na sodelovanje s senatom, ki bo v Sloveniji učinkovito zmanjšalo tveganje korupcije tako v javnem sektorju kot v širši družbi," so navedli v PS
V stroki so še precej zadržani glede novega senata, a sogovorniki pravijo, da bo moralo novo vodstvo KPK delati učinkovito, vendar hkrati preventivno. Prav tako bo moralo med ljudmi zbujati zaupanje in obravnavati vse enako. Profesor na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru Bojan Dobovšek sicer ni mogel oceniti izbora novega vodstva, ker da je to v pristojnosti predsednika republike, a je opozoril, da mora novo vodstvo KPK preusmeriti delovanje organa, ki da postaja vse bolj represiven. "V zadnjem času se komisija vse bolj spreminja v represivni organ. Ima vedno več represivnih pooblastil in zato postaja vedno bolj podobna drugim državnim institucijam, ki odločajo stopenjsko in pri katerih se je na odločitve mogoče pritožiti," je dejal Dobovšek.
Generalni sekretar Društva Integriteta - Transparency International Slovenia Vid Doria pa medtem novemu senatu komisije želi vso srečo pri opravljanju njegovih funkcij in upa, da jih bodo opravljali uspešno.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.