Predsednik republike Borut Pahor je na današnji predstavitvi novega senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Borisu Štefanecu, ki bo z 31. marcem postal predsednik, ter njegovima namestnikoma Juretu Fermetu in Darku Staretu zaželel veliko uspehov. Obenem si želi, da bi jim javnost spričo rezultatov zaupala.
Med možnostmi, ki jih je imel, je izbral tri, ki bodo po njegovi presoji najboljše opravljali zaupane dolžnosti in pristojnosti. Dejal je, da bi si upal razpis ponoviti, a se mu ni zdelo potrebno.
Predsednik republike se je z novim senatom sestal že v četrtek, ko je podpisal ukaz o imenovanju, ponovno pa danes pred uradno predstavitvijo javnosti. Kot je dejal, se je trojica odločila za nehvaležno in dostikrat z vseh strani kritično presojano delo.
Na uradni predstavitvi se je Pahor dotaknil tudi načina imenovanja senata, pri čemer ima zadnjo besedo predsednik republike. Pahor pravi, da ne želi z ničemer okrniti integritete novega senata, meni pa, da bi zakonodajalec ob spremembi zakona moral preučiti, ali je tak postopek imenovanja primeren. Skupaj z velikim delom javnosti si Pahor sicer želi, da bi se ta izbira izkazala za ustrezno.
Sam je presodil, da mora kandidat za predsednika komisije odstopajoče dobro nastopiti in jih prepričati, da je med vsemi kandidati primeren samo on. "Po razgovoru s Štefanecem nisem imel razlogov, da bi zavrnil njegovo kandidaturo in ponovil razpis," je dejal predsednik.
Odzivi na imenovanje so sicer še zelo skopi, je pa predsednik SDS Janez Janša kmalu po novici o imenovanju na Twitterju komentiral, da je udbovska kontinuiteta v KPK zagotovljena.
Pahor je danes poudaril, da je predsednik vseh državljanov in bo obdržal položaj nepristranskosti, vsak pa ima pravico ocenjevati njegovo izbiro. "Mislim, da vsi trije premorejo toliko moralne in osebne integritete, da bodo prenesli pritiske," je še dodal.
Sodelovali bodo z vsemi
Predsednik KPK Boris Štefanec ter njegova namestnika Ferme in Stare napovedujejo, da si bodo prizadevali za sodelovanje z organi odkrivanja in pregona, nasploh pa z vsemi institucijami, pristojnimi za boj proti korupciji. Kot poudarjajo, je boj proti korupciji lahko učinkovit le s skupnim delom.
Štefanec se je predsedniku republike zahvalil za zaupanje in izpostavil, da gre za odgovorno nalogo. Zagotovil je, da bodo svoje delo izvajali tako, kot se od njih pričakuje, in tako, kot zapovedujejo zakoni in ustava.
Pri svojih nalogah bodo iskali tudi pomoč organov odkrivanja in pregona, hkrati bodo od časa do časa iskali politično podporo, je povedal Štefanec. Prav tako pa računa na medije, da bodo njihovo delo kritično ocenjevali in ga predstavljali javnosti. "Brez transparentnosti in javnosti dela komisija ne bo imela uspehov," je poudaril.
KPK sicer letno prejme okoli 5000 novih zadev in mnogo od teh bo v reševanje prevzela novoimenovano vodstvo. Pozornost pa bodo po besedah Štefaneca posvetili tudi programu ukrepov za preprečevanje, odkrivanje in pregon korupcije, ki ga je na sredini seji sprejela vlada. Štefanec je še poudaril, da ne bodo delovali populistično, pač pa korektno, in da bodo vselej ščitili integriteto preiskovancev.
Tudi Ferme je napovedal, da si bo prizadeval za izboljšanje sodelovanja z organi in institucijami, pristojnimi za preventivo pred korupcijo. Njegova vodila pri delu bodo strokovnost, zakonitost in krepitev pravne države, je še povedal.
Stare, ki je bil že doslej zaposlen v KPK, si bo pri svojem delu prizadeval za zavzeto in odgovorno delo. Tudi samo se bo posvetil sodelovanju z vsemi nosilci oblasti, drugimi državnimi organi in predstavniki civilne družbe, saj je boj proti korupciji lahko učinkovit le ob skupnem delu.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.