Ljubljansko višje sodišče je potrdilo prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria. Predsednik SDS Janez Janša je tako pravnomočno obsojen na dve leti zapora, prokurist Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič pa na 22 mesecev.
"Pritožbe zagovornikov obdolženih Janše, Črnkoviča in Krkoviča se zavrnejo kot neutemeljene in se potrdi sodba sodišča prve stopnje," je zapisano v sodbi višjega sodišča v Ljubljani. Vsi trije bodo morali v treh mesecih plačati tudi po 37.000 evrov denarne kazni. Plačati bodo morali tudi sodne takse.
Preberite še: S kakšnimi argumenti je višje sodišče potrdilo obsodilno sodbo?
Črnkovič: Naš naslednji korak je pritožba na ustavno sodišče
"V tej državi nas bodo očitno obsojali večno, dokler ne bomo prišli v Evropo, da bodo pogledali resnična dejstva in dokaze in potem presojali in obsojali, do takrat bomo mi obsojenci in bomo šli v tudi v zapor, ker enostavno so časi taki, da je treba Janšo uničiti do konca. Pa ga ne bodo, ker ne vedo, da mu pravzaprav delajo uslugo. Ker na dolgi rok bomo zmagali, samo če bomo zdržali z zdravjem," je za 24ur.com dejal Črnkovič.
"Jaz vem, da tega nisem naredil in ne morem biti kriv nečesa, česar nisem naredil. Lahko iščejo dokaze, a jih ne morejo najti. Dokazal bom, da nisem kriv, samo v mojih letih je težko zdržati z zdravjem in živci," je še pojasnil.
"Naš naslednji korak je pritožba na ustavno sodišče, na sodišče za človekove pravice … standardni postopki ... A v tej državi nimaš kaj pričakovati, to je vse čista 'naštimalka'," dodaja Črnkovič.
Janša se je odzval na Twitterju
Janša je v prvem odzivu na Twitterju zapisal: "Glej, glej, F571 spet v neposredni navezi z orodjem za uničevanje političnih nasprotnikov (Bavcon)." Temu tvitu je sledil še en, ki ga lahko preberete spodaj.
Zvečer se je Janša spet oglasil na Twitterju. Zapisal je: "Volitve 2008 - Patria, volitve 2011 - Patria, volitve 2014 - Patria ... Komiji, kdaj boste sposobni kake volitve zmagati na pošten način?"
Janšev odvetnik Franci Matoz pravi, da je Janša v Sloveniji, sodbo pa bo komentiral jutri. Matoz je napovedal, da bo sodbo v miru prebral, nato pa vložil izredno pravno sredstvo. "Z gospodom Janšo bomo izkoristili vsa pravna sredstva, da tako sodbo razveljavimo, ker je krivična, nezakonita in zagotovo nima oprijemljivih argumentov," je zatrdil Matoz. Ob tem je zatrdil, da o možnosti alternativnega prestajanja kazni sploh ne razmišljajo.
"Sodba višjega sodišča, ki je podrobno ne poznam, ker je še nisem prejel, sem pa o njej bil seznanjen, me je presenetila. Nikakor ne najdem pravnih argumentov, kako bi lahko nekdo zavrnil pritožbo zoper sodbo, s katero se nekoga obsodi za sprejemanje obljube nagrade od neznanega podkupovalca na neznanem kraju ob neugotovljenem času in neznanem načinu," je povedal Matoz.
Na vprašanje, ali je današnja obsodba zanj osebni poraz, pa je za Svet dejal: "Moji argumenti so pravi. Na koncu bom to sodbo razveljavil."
'Sodišče resnico proglasilo za laž, laž pa za resnico'
Brigadir Tone Krkovič današnje sodbe še ni videl, a poudarja, da ni pričakoval nič drugega kot oprostilno sodbo. Njegov odvetnik Jože Hribernik je sodbo označil za politično. Napovedal je uporabo vseh možnih pravnih sredstev, vsekakor bodo na vrhovno sodišče vložili zahtevo za varstvo zakonitosti.
Krkovič je spomnil, da je vsakič ob prihodu na sodišče v izjavi novinarjem opozarjal, da ima "njegovo kaznivo dejanje ime Tone Krkovič" in je zato pričakoval, da bo vsaj kaznivo dejanje dobilo svoje ime oz. svojo kvalifikacijo. O tem, ali bodo zaprosili za alternativno prestajanje kazni, pa za zdaj po Hribernikovih besedah še ne razmišljajo.
Hribernik tako sodbo višjega sodišča obžaluje in se strinja z mnenjem Ivana Beleta, da gre v zadevi Patria za konstrukt brez dejstev in dokazov, kar očitno izraža samo težnjo po kaznovanju nedolžnih. Hribernik meni, da ta sodba ni poštena, "saj je sodišče resnico proglasilo za laž, laž pa za resnico".
Namesto, da bi bilo sodišče zvesto svojemu poslanstvu, je le storilo uslugo neki politiki, za to, da je naredilo škodo neki drugi politiki, je še v izjavi takoj po prejemu sodbe dejal Hribernik. Tako delanje uslug pa je nedopustno, je dodal.
Nihče se ne sme veseliti take odločbe, saj tako nenačelnost na koncu "plačamo mi vsi, še najbolj pa jo bo plačalo sodišče samo z izgubo zaupanja in vsesplošne verodostojnosti". Sodbe sicer še ni utegnil prebrati, bo pa prebral, kako se je sodišče potrudilo, da dejstvo, da je sodba politične narave, zakrije, je še povedal.
Nedopustno se mu namreč zdi na podlagi takega obtožnega predloga, kot je bil v tej zadevi, nekoga obsoditi. Sodnikom pa ni v čast se podpisati pod takšno sodbo, je dodal. S to sodbo se ne bodo nikoli strinjali, je dejal in napovedal, da bodo naredili ve, "kar je možno narediti".
Preberite še: Obsojenim ostajajo na voljo še izredna pravna sredstva.
Tožilec: Ta sodba je dokaz, da je v državi korupcija
"Ne vem, če je to moja zmaga.Ta sodba je dokaz, da je v državi korupcija, kar me žalosti," je odločitev višjega sodišča komentiral vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc. Ferlinc je še dodal, da je tožilstvo tako sodbo pričakovalo, ker ustreza dejanskemu stanju.
Zaskrbljujoče pa je, da se je tožilstvo moralo ukvarjati z državnimi institucijami, vlado in predsednikom vlade, je dodal. Poudaril je, da tožilstvo ni imelo nobenih političnih ciljev.
"Tukaj ni problem strank, levih ali desnih, gre za to, da v naši družbi ni ničelne tolerance do korupcije," je povedal tožilec. Kot je nadaljeval, del politike celo nudi podporo ljudem, ki so obremenjeni s koruptivnimi odnosi, in to ga skrbi. To se namreč ne bi smelo zgoditi in sodba to po njegovem jasno izraža.
Preberite še: Kako so se v strankah odzvali na današnjo odločitev višjega sodišča?
Sodbo morajo prevzeti v 15 dneh
Zakon o kazenskem postopku predvideva, da sodba postane pravnomočna, ko sodišče prve stopnje prejme spise z overjenimi prepisi sodbe sodišča druge stopnje, kar se je zgodilo danes.
V 15 dneh morajo vse stranke sodbo prevzeti. Ko bodo sodbo vsi prejeli, začne teči osem dnevni rok, ko mora sodišče obsojeni trojici poslati poziv za prestajanje zaporne kazni.
Vsi trije, ker so obsojeni na manj kot tri leta, lahko zaprosijo za t.i. vikend zapor oziroma za delo v splošno korist, a o tem spet odloča sodišče.