V prvem letošnjem četrtletju so se cene v primerjavi z zadnjim lanskim trimesečjem znižale za 1,7 odstotka, pri čemer se cene novih stanovanjskih nepremičnin zvišujejo, cene rabljenih pa znižujejo. V primerjavi s prvim četrtletjem lani so bile cene stanovanjskih nepremičnin nižje za 6,6 odstotka.
Cene novih stanovanj in družinskih hiš so se tako po pojasnilih statističnega urada že drugo zaporedno četrtletje nekoliko zvišale, in sicer glede na četrto trimesečje lani v povprečju za dva odstotka. Zaporedna rast v dveh trimesečnih obdobjih sledi rekordnemu padcu cen novih stanovanj v tretjem četrtletju lani, ko so te strmoglavile za 15,1 odstotka. Padec je bil povezan s prodajo večjega števila stanovanj iz stečajne mase. Cene stanovanj so se v zadnjem lanskem četrtletju na četrtletni ravni zvišale za 4,2 odstotka, rast pa se je po dvoodstotni stopnji nadaljevala tudi v prvem letošnjem trimesečju.
A kljub temu raven cen novih stanovanj ostaja nizka, cene novih stanovanj pa so bile v primerjavi s prvim trimesečjem 2013 nižje za 6,4 odstotka, glede na povprečje 2010 pa za 10,5 odstotka. Cene novih stanovanjskih nepremičnin nasploh so bile v medletni primerjavi nižje za 4,6 odstotka, glede na povprečje iz 2010 pa za dobrih 11 odstotkov.
Stanovanja se slabo prodajajo
Prav tako zelo nizko je bilo po navedbah statistikov tudi število prodaj. Od 128 prodanih stanovanj jih je bilo tokrat prodanih največ v gorenjski statistični regiji (45), le malo manj pa v osrednjeslovenski regiji (43), od česar le 37 odstotkov v Ljubljani.
Cene novih družinskih hiš so se v prvem četrtletju glede na prejšnje trimesečje medtem zvišale za 1,9 odstotka, število transakcij pa je bilo še vedno zelo nizko. Prodanih je bilo vsega 32 novih družinskih hiš. V primerjavi z enakim obdobjem lani so bile cene novih hiš višje za skoraj dva odstotka, glede na povprečne cene v letu 2010 pa za nekaj manj kot 11 odstotkov.
Cene rabljenih stanovanj navzdol, najbolj v Ljubljani
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin se medtem še naprej znižujejo. V primerjavi z zadnjim lanskim trimesečjem so bile nižje za 3,1 odstotka, na letni ravni pa za 7,4 odstotka. Glede na povprečje 2010 so bile nižje za dobrih 15 odstotkov.
Cene rabljenih stanovanj so se v primerjavi s predhodnim četrtletjem v povprečju znižale za 3,7 odstotka, v medletni primerjavi pa so bile nižje za 9,4 odstotka. Glede na povprečje 2010 so bile nižje za malo več kot 16 odstotkov.
Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so se na primer znižale že sedmo zaporedno četrtletje, tokrat za 1,8 odstotka. S tem so upadle na raven iz prvega četrtletja 2006. Rabljena stanovanja v Ljubljani so tako tista kategorija nepremičnin, ki je glede na povprečne cene v letu 2010 izgubila največ vrednosti, še posebno izrazito pa lani. Skupaj so bila rabljena stanovanja v Ljubljani glede na povprečje 2010 nižje za 20 odstotkov.
Nasprotno pa se cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane, torej v preostali Sloveniji, lani niso tako izrazito zniževale. Do večjega znižanja cen teh stanovanj je prišlo v prvem četrtletju letos, in to za 4,9 odstotka. Glede na prvo lansko trimesečje so bile nižje za 8,2 odstotka, v primerjavi s povprečjem 2010 pa za dobrih 13 odstotkov.
Število transakcij rabljenih stanovanj je bilo v prvem četrtletju pri 1073 in s tem zelo blizu četrtletnemu povprečju iz leta 2013.
Cene rabljenih družinskih hiš so se v prvem trimesečju glede na predhodno četrtletje znižale za 1,9 odstotka, na letni ravni pa so bile nižje za 2,9 odstotka. Število transakcij je bilo z 297 blizu četrtletnemu povprečju iz leta 2013. Cene rabljenih družinskih hiš se podobno kot preostale vrste stanovanjskih nepremičnin počasi, a vztrajno znižujejo. V prvem četrtletju so se spustile do ravni iz četrtega četrtletja 2006, glede na povprečje 2010 pa so bile nižje za nekaj več kot 13 odstotkov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.