Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je vlado in koalicijske stranke znova pozvala k takojšnji uvedbi davčnih blagajn po vzoru Hrvaške. Podpirajo in zagovarjajo tudi javno objavo davčnih dolžnikov, saj to po njihovi oceni "izdatno prispeva k transparentnosti poslovnega okolja".
"Zlasti se zavzemamo za javno objavo neplačnikov socialnih prispevkov, in sicer tistih zavezancev, ki z neplačilom obveznih prispevkov za socialno varnost zamujajo več kot 60 dni, pri čemer pa višina obveznih prispevkov hkrati presega višino prispevkov za socialno varnost, obračunanih od ene mesečne plače zavarovanca," so zapisali v dopisu, poslanem predsednici vlade Alenki Bratušek, predsednikom koalicijskih strank in finančnem ministrstvu.
Kmetijski minister Dejan Židan, v vladi zadolžen za koordinacijo projekta reševanja sive ekonomije, je prejšnji teden napovedal, da bo vlada ta teden sprejela odločitev o morebitni uvedbi davčnih blagajn, ki bi omogočile prenos podatkov o izdanih računih neposredno na davčno upravo.
V ZSSS so ob tem spomnili, da je sistem na Hrvaškem takšen, da je od vseh zavezancev zahteval nabavo posebnega računalniškega programa, ki je neposredno elektronsko povezan s hrvaško davčno upravo, kar pomeni, da ta lahko neposredno zazna vsako finančno transakcijo posebej. "Tako na tem mestu ponovno poudarjamo, da na ZSSS ves čas zagovarjamo uvedbo davčnih blagajn po vzoru Hrvaške in posledično temu vlado ponovno pozivamo k njihovi takojšnji uvedbi. Seveda po vzoru Hrvaške," so poudarili.
Ob tem so opozorili na anomalijo, ki je v povezavi z (ne)oddajo REK obrazcev obračuna davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače. "Gre namreč za to, da če delodajalec ne odda REK obrazca, praktično ni ugotovljenega davčnega dolga, ker davki in socialni prispevki niso obračunani," so pojasnili. Zato predlagajo, da se v primeru neoddanega REK obrazca davčni dolg avtomatsko obračuna od povprečne bruto plače preteklega meseca.
Po mnenju ZSSS bi se oba problema, tako neplačilo prispevkov za socialno varnost kot tudi neoddaja REK obrazca, lahko sanirala v okviru sprememb zakona o davčnem postopku, zato vlado pozivajo, da nemudoma odpravi omenjeni anomaliji in s tem prepreči nadaljnje izigravanje zakonskih določb.
Vlada po informacijah časnika Delo razmišlja o uvedbi novega enotnega programa, ki bi ga morali podjetniki predvidoma do 1. januarja obvezno vgraditi v svoje blagajne. Ta bi zavedel vse transakcije in bi bil tako zaščiten, da bi ga bilo predrago dešifrirati. O rešitvi, kakršno so uvedli na Hrvaškem, naj naša vlada za zdaj še ne bi razmišljala, saj za uporabnike pomeni precejšnji strošek.
OZS: Davčne blagajne ne bodo zmanjšale obsega sive ekonomije
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) ne nasprotuje uvedbi davčnih blagajn, vendar meni, da država tako ne bo rešila problema opuščanja izdajanja računov za opravljen gotovinski promet in drugih oblik sive ekonomije. Ta problem bi po mnenju OZS lahko rešili le z boljšo ozaveščenostjo davkoplačevalcev in s prijaznejšo davčno zakonodajo.
Uvedba davčnih blagajn ne posega celovito na področje gotovinskega prometa, saj zajema le določen del gospodarskih subjektov in ne tudi potrošnikov. OZS zato meni, da uvedba davčnih blagajn zagotovo ne bo vplivala na zmanjšanje sive ekonomije, kar je razvidno tudi iz primerjave 10-letnega povprečja sive ekonomije v državah EU, v katerih imajo uvedene davčne blagajne, in v državah EU (Avstrija, Nemčija), v katerih davčnih blagajn ni.
Uvedba davčnih blagajn po njihovem mnenju ni niti smiseln niti racionalen ukrep, ker ne bo pomembno vplival na priliv davkov v državni proračun. Po mnenju OZS bi morala država ustrezno, denimo z dohodninsko davčno olajšavo, motivirati vse državljane, da bi pri nakupu blaga in storitev vedno zahtevali tudi račun. Država bi morala javno objavljati tudi rezultate ukrepov za učinkovitejše pobiranje davkov. Če bi bila posledica skupnih aktivnosti državljanov in države večji davčni izkupiček, bi morala vlada obljubiti, da bo postopoma zmanjševala davčne stopnje posameznih davkov. "Če bi bila davčna zakonodaja v Sloveniji dovolj stimulativna, bi svoje delo obrtniki in podjetniki raje prijavili", še dodajajo v OZS.
Da je uvedba davčnih blagajn, ki bi omogočile prenos podatkov o izdanih računih neposredno na davčno upravo, nujna in bodo razočarani, če se vlada zanjo ne bo odločila, pa so že v nedeljo sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.