Islamski skrajneži, pripadniki milice Al Šabab, so pred smrtjo mučili žrtve v kenijskem nakupovalnem središču, je za kenijski časopis The Star povedal eden od forenzikov, ki so na kraju dogodka pregledovali trupla.
Po njegovih besedah so nekaterim iztaknili oči, jim odrezali ušesa, nosove, moda in prste. Odrezali naj bi jim dlani in jih prisilili, naj na tla z lastno krvjo napišejo svoje ime. V otroke naj bi kot v tarče metali nože. Po Nairobiju se medtem širijo govorice, da so številne ženske posilili ter da so nekaterim odrezali glave in jih metali skozi okna.
"Šlo je za barbarski napad, za pokol"
Talce so reševali policisti, varnostniki, pa tudi čisto navadni ljudje. Moški, ki je s pištolo v roki spontano stekel v nakupovalno središče, ko je slišal strele, je opisal grozote, ki jim je bil priča. Posnetek njegovih junaških dejanj je obkrožil svet.
''Grozne stvari, ki sem jih videl, pokol, ki sem mu bil priča, število mrtvih, ki sem jih videl … Ljudje so ležali na tleh v mlakah krvi, nemočni … Šele takrat sem se zavedel, kakšne razsežnosti ima napad. Spoznal sem, da gre za barbarski napad, za pokol,'' je povedal. ''Videl sem otroke, ki so jih ustrelili. Ustreljene deklice in starejše ženske. Bil sem šokiran.''
Rešil je mamico z dojenčkom in majhno deklico, ki je stekla proti njemu, čeprav ga ni poznala. Strahu ni občutil, pravi, saj so se stvari odvijale prehitro. ''Izgubil sem občutek za čas, vseskozi sem le opazoval, skušal najti kakšnega od strelcev. Bil sem osredotočen na pomoč talcem, da bi jih spravil iz nevarnosti. Ni bilo časa za strah.''
Iz oči v oči se je srečal z enim od strelcev. ''Gledal me je in jaz sem ga gledal. Pozval me je, naj pridem bližje, in pomislil sem, pa saj je nor. Imel sem občutek, da je zanj vse igra. Sklonil sem se, vendar sem pomislil, da bi ga moral ustreliti. A ko sem znova vstal, ga ni bilo več,'' je dejal.
Napadalcev ne razume. Poudaril je, da džihad in islam izrecno prepovedujeta ubijanje žensk, otrok, starejših, neoboroženih in nedolžnih. ''Ne vem, kdo je njihov učitelj,'' je opozoril.
Število smrtnih žrtev se lahko poveča, na desetine je še pogrešanih
Oblasti molčijo, zato ostajajo odprta vprašanja o usodi talcev, katerih trupel še niso našli, tako da jih še vedno obravnavajo kot pogrešane. Ni jasno, kaj se je zgodilo z vsemi napadalci in zakaj se je v zadnjih urah zrušil del nakupovalnega središča. Po napadu so sicer priprli 11 oseb, tri osumljence so nato izpustili. Pet strelcev naj bi ubili med reševalno akcijo.
Policisti prosijo za potrpežljivost, saj še zbirajo dokaze in iščejo trupla. Kenijske oblasti in ekipe iz Velike Britanije, ZDA, Izraela, Nemčije, Kanade in Interpola pod ruševinami nakupovalnega središča še vedno iščejo pogrešane in sledi, ki so jih za sabo pustili napadalci in bi jim lahko razkrile več o ozadju napada, vključno z narodnostjo napadalcev. Med njimi naj bi bili tudi ameriški in britanski državljani.
Ignorirali opozorila obveščevalnih služb
Notranji minister Joseph Ole Lenku je opozoril, da bo preiskava verjetno trajala še več tednov. Takrat bodo morali odgovoriti tudi na vprašanja, ali so imeli kakršne koli informacije o grozečem napadu, preden se je zgodil. Politiki namreč obtožujejo kenijsko obveščevalno službo (NIS), da njeni agenti niso preverili govoric, da naj bi teroristi pripravljali napad. V NIS trdijo, da so opozorili policijo in druge pristojne v predsedniški palači, vendar jih niso upoštevali. Noseča policistka pa naj bi se izognila napadu po opozorilu brata, sicer agenta NIS. Svetoval naj bi ji, naj ne hodi v Westgate, ker ne bo mogla teči pred napadalci.
Med žalovanjem že svarijo pred novimi napadi
Na zadnji dan tridnevnega žalovanja za žrtvami napada je somalijska islamistična milica Al Šabab znova posvarila pred novimi napadi. "Hipnotična predstava bojevnikov Westgata je bila nedvomno zanimiva, toda ne obupujte, ljudje, to je bila le premiera prvega prizora," so zapisali na Twitterju.
Somalci, živeči v Keniji, se po napadih somalijske milice bojijo povračilnih ukrepov. Organizacija Human Rights Watch je opozorila, da je kenijska policija v preteklosti že na manjše napade odgovorila z "obsežnimi zlorabami somalijskih Kenijcev in somalijskih beguncev," ki jih je v državi okoli pol milijona.
Interpol izdal rdeče obvestilo za belo vdovo
Interpol je včeraj na zaprosilo Kenije izdal rdeče obvestilo za aretacijo 29-letne britanske državljanke Samanthe Lewthwaite, bele vdove, ki naj bi bila vpletena v napad. 29-letno britansko državljanko, znano tudi pod vzdevkom Natalie Webb, iščejo tudi zaradi posesti eksploziva in zaradi sokrivde v storitvi kaznivega dejanja decembra leta 2011.
Drugi najhujši teroristični napad v Keniji
V strelskem napadu v soboto, 21. septembra, je umrlo najmanj 67 ljudi, 61 civilistov in šest varnostnikov, ki so želeli ustaviti napadalce. Med obleganjem nakupovalnega središča je sicer uspelo pobegniti več talcem. Po podatkih Rdečega križa je pogrešanih še 71 oseb.
Al Šabab je medtem prevzel odgovornost tudi za četrtkov napad na policijsko zgradbo na meji s Somalijo, v katerem sta bila ubita dva policista. Takšni napadi so sicer pogosti na severovzhodni meji med državama.
Za najhujši teroristični napad v Keniji še vedno velja bombardiranje ameriškega veleposlaništva leta 1998, v katerem je umrlo več kot 200 ljudi. Odgovornost za napad je prevzela mednarodna teroristična mreža Al Kaida.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.