Prebivalci majhnega otoka na skrajnem jugu Evrope so navajeni tragedij. Na Lampedusi vsak dan vidijo na stotine migrantov, ki pristanejo na njihovih obalah. Zdaj imajo tega dovolj.
Lokalni prebivalci majhne ribiške vasi na Lampedusi vsakič priskočijo na pomoč, ko proti njihovemu otoku pripluje čoln, a vsakič je njihova potrpežljivost manjša, ki vidijo, da gre državna pomoč le prišlekom, ne pa tudi njim. Na otoku, na katerem živi okoli tisoč ljudi, je včasih, preden jih odpeljejo v centre za azil v Italiji, več imigrantov, kot je lokalnih prebivalcev.
''Tukaj se ekonomija ohranja zaradi mrtvih,'' je med tem, ko so potapljači iz morja prinašali trupla afriških migrantov, povedala natakarica Silvana Martelli. ''Občutek imam, da otok ni več naš. Denar namenjajo za skrb za imigrante, naše šole pa propadajo, kupi smeti naraščajo,'' je jasna.
Pokopališče za imigrante
''Ta otok ima ene najlepših plaž na svetu, a postal je pokopališče za utopljence,'' je dodal 57-letni ribič Filippo Bruno. ''Evropa mora reagirati in nekaj narediti, preden se to znova zgodi. In zagotovo se bo spet zgodilo,'' je dodal. Na lokalnih pokopališčih ni več prostora, v zadnje grobove so pokopali migrante, ki so umrli v preteklih brodolomih.
Vseeno pomagajo
Čeprav se v lokalnih prebivalcih razrašča jeza, migrantom vseeno pomagajo. ''Ne moremo kar zapustiti teh ubogih duš,'' je dejala lastnica restavracije Ornella Gervasi, ki je migrantom postregla s špageti. Zaveda pa se, da pozimi tudi lokalnim prebivalcem primanjkuje osnovnih dobrin, saj s kopnega ne vozijo trajekti. Otrokom imigrantov dajo igrače, ponudijo jim obleke in odeje.
Po drugi strani pa se lokalni prebivalci zavedajo, da na otoku ni knjižnic, ni knjigarn, da je družba kulturno revna. ''Biblija pravi, da je najprej treba poskrbeti za svojo družino, šele nato lahko pomagaš sosedom. Migranti ne morejo priti prvi na vrsto,'' se jezi lastnica hotela Angela Lombardo.
Ribiči včasih pogledajo stran
Čolnom v težavah, ki so do zadnjega kotička napolnjeni z imigranti, na pomoč priskočijo tudi ribiči, a včasih pogledajo stran. Strah jih je ostre italijanske zakonodaje, ki prepoveduje pomoč nelegalnim migrantom.
''Večkrat sem videl čolne z imigranti v težavah, a sem obrnil in odplul stran,'' je priznal Calosero Spalma. ''Če mi zaplenijo čoln, ne bom mogel delati. Ceno bo plačala moja družina. Tega enostavno ne morem tvegati,'' je pojasnil.
''Sočustvujem s temi ubogimi ljudmi, ki bežijo pred vojno in drugimi grozotami – ampak kaj pa lahko naredim?''
EU predlaga veliko reševalno akcijo
Zadnja tragedija, v kateri je umrlo več kot 240 ljudi, je spodbudila razpravo med evropskimi ministri.
Evropska komisija predlaga, da EU sproži veliko sredozemsko akcijo, v kateri bi prestregli in reševali migrante. Pobudo bodo evropskim ministrom predstavili v torek. Akcija bi se geografsko raztezala od Cipra do Španije, z njo pa bi lažje sledili, identificirali in reševali čolne.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.